Haber Detayı
31 Ocak 2019 - Perşembe 21:19
 
Koyuncu'dan Rize'de Kültür Tahribatı Konferansı.VİDEO
Kültür Haberi
Koyuncu'dan Rize'de Kültür Tahribatı Konferansı.VİDEO

Rize'de  2005 yılında kurulan Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneği (TÜMSİAD) tarafından dün akşam, ilimizdeki kültür tahribatı hakkında bir konferans düzenledi. Yöresel Araştırmacı ve Yazar Recep KOYUNCU’nun konuşmacı olarak katıldığı konferansta dinleyicilere görsel sunumla tahribatlar hakkında bilgiler verildi.

Yaklaşık  iki saat süren konferansta  KOYUNCU, yöremizde bulunan Türk izlerinden başlamak üzere mezar taşları, cami kitabeleri, eski evler, dolgu sahasındaki yapılaşma, camiler ve resmi kurumlardaki yok olmaları belgeleriyle sundu. Katılımcıların soruları doğrultusunda bu tür yok edişlerin sebepleri üzerinde de duruldu.

Şehrimizde başta “Kentlilik Bilinci” olmak üzere geleceğe nasıl bir iz bırakabilme üzerindeki görüşleri de anlatan KOYUNCU, “Her şeyi resmi makamlardan beklemek yanlış, birey olarak bizim de yapacak olduğumuz şeyler var. Fakat maalesef bizler fert olarak ne Türk olabildik ne de Müslüman. İkisinin arasında bir konumdayız ve suçu hep başkalarında arayıp devamlı konuşmaktayız, bilgimizin olup olmamasına baktığımız yok” diyerek yapmamız gerekenler hakkında izleyicilere bilgiler aktardı.

Program bitiminde Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneği (TÜMSİAD) Rize şube başkanı Abdülbaki Fil hediye takdiminde bulunarak aynı programın ikincisinin de yapılması için kısa zaman sonra yeniden bir arada olmak istediklerini bildirdi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Koyuncu'dan, Rize'de, Kültür, Tahribatı, Konferansı.VİDEO,
Yorumlar
Haber Yazılımı