Haber Detayı
13 Haziran 2014 - Cuma 18:22
 
Memura Enflasyon Farkı Şart Oldu
Diğer Haberi
Memura Enflasyon Farkı Şart Oldu

MEMURA ENFLASYON FARKI ŞART OLDU
Türkiye Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezi’nin yapmış olduğu 2014 Mayıs ayına ait asgari geçim endeksi sonuçları açıklandı.
Buna göre,
Çalışan tek kişinin yoksulluk sınırı 1.930,02 TL olarak hesaplandı.
Dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddi ise 3.910,11 Lira olarak belirlendi.
4 kişilik bir ailenin ortalama gıda ve barınma harcamaları toplamı ise 2014 yılı Mayıs ayında 1.513,69 Lira olarak tahmin edildi.
BİR YILDA 304 LİRALIK FARK!
2013 yılının Haziran ayında yapılan asgari geçim endeksi sonuçları ile bu yılın Mayıs ayı karşılaştırıldığında, geçen bir yıllık sürede yaşanan fiyat artışı dikkat çekiyor.
Türkiye Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezi’nin yapmış olduğu 2013 Haziran ayı asgari geçim endeksi sonuçlarına göre,
Tek kişinin yoksulluk sınırı 1.798,08 TL,
Dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddi ise 3.605,52 Lira,
Tek kişinin açlık sınırı ise 1.385,49 Lira olarak hesaplanmıştı.
Bu sonuçlara göre, yaklaşık bir yıl içinde,
Tek kişinin yoksulluk sınırında 131,94 lira,
Dört kişilik ailenin asgari geçim haddinde 304,59 lira,
Açlık sınırında 99,81 lira artış yaşandığı ortaya çıktı.  Geçen yıl Ramazan ayına göre, memurlar 304,59 lira daha fazla harcama yapmak zorunda kalacaklar.
Ramazan ayına yaklaştığımız bu günlerde, memurların zorunlu harcamalardan sonra maaşlarından artan miktar ile geçinmeleri  mümkün değil.
Toplu sözleşme masasında yetkili sendika tarafından  ortadan kaldırılan  enflasyon farkı uygulaması yeniden hayata geçirilmeli, mağduriyetler önlenmelidir.
Madem ki dünyanın sayılı ekonomileri arasında yer alıyoruz, ekonomimiz kalkınmada rekor kırıyor çalışana nefes aldıracak bir düzenleme yapılmalı.
Bugün bankalara borcu olmayan memur yok.
Rahmetli ERBAKAN’ ın  memura zekat verilir dediği günlere tekrar döndük.
Gıda fiyatları her geçen gün artıyor. Açlık ve yoksulluk sınırı  yükseliyor. Çalışanların kazançları  gıda ihtiyacını karşılayamaz duruma  geldi.
Unutmayalım  malların gerçek sahibi Allah'tır. İnsan, Rabbimizin lütfu ile faydalanma hakkına sahip kılınmıştır.
Müslüman ferdî ve ailevî ihtiyaçlarını karşılamak ve cemiyetin muhtaç kesimine yardım edebilmek için Allah'ın meşrû-helâl kıldığı yollardan mal kazanmaya çalışmalıdır . Allah’ın  haram kıldığı yollara gir­mek, dünyada sömürü ve zulme,  âhirette  ise ilâhî azaba götürür.
Peygamberimiz bu gerçeği şöylece açıklar: «Haramla beslenen vücut (Cennet'e girmez.)  Ona ancak ateş yaraşır.»
Günümüzde ticari hayat, genelde ikili ilişkiler şeklinde ve kapalı devrede seyretmekte, hukuki müeyyidelerin nüfuz alanı ise oldukça sınırlı tutulmaktadır. Bu durum karnı tok ama gözü aç olan kimseleri, haksız yollardan kazanç temin etmeye sevk etmektedir. Meşru kazanç, ancak helal ve haram ölçülerini bilip bu ölçüleri aşmamakla elde edilebilir. Aksi halde kazancında dürüst ve duyarlı olmayan, başkalarının hakkını düzenbazca gasp eden, insanları hak ettikleri şeylerden yoksun bırakan zalim kişilerin , çağdaş soygunları sürüp gider.
Mübarek ramazanı fırsat bilip gıda maddelerinin fiyatlarını fahiş biçimde arttıran esnafı  imana, insafa davet ediyorum.
Halit KILIÇ
Rize Türk  Eğitimsen Dış İlişkiler ve Basın Sekreteri

Kaynak: Editör:
Etiketler: Memura, Enflasyon, Farkı, Şart, Oldu,
Yorumlar
Haber Yazılımı