Haber Detayı
06 Haziran 2014 - Cuma 16:06
 
Mücadelemizi Sonuna Kadar Vereceğiz.
Rize Haberi
Mücadelemizi Sonuna  Kadar Vereceğiz.

COPLANAN VE DARP EDİLEN ŞİMŞİRLİ KÖYLÜLERİ AKP'YE %81 OY VERMİŞ

Rize'nin İkizdere ilçesinde hidroelektrik santrali (HES) inşaatına tepki  için geçtiğimiz Cumartesi oturma eylemi yaparken jandarma tarafından  coplanan ve ciddi şekilde yaralanan Şimşirli Köyü Halkı, 30 Mart'ta yapılan yerel seçimlerde AK Parti'ye yüzde 81'lik bir oy verdi. Olayda darp edilen,  dövülen Yaşlı Halalardan bazıları, önceki gün Köylülere geçmiş olsun  ziyaretinde bulunan MHP İl Başkanı O. Cem Kazmaz'a , "Bunlara oy verenleri  Allah'a havale ediyoruz' demişlerdi.

Rize'nin İkizdere ilçesinde geçtiğimiz Cumartesi günü yaşanan olayda,  köylerinde yapılan HES inşaatına tepki için oturma eylemi yapan ve  çoğunluğunu kadınların oluşturduğu Şimşirli Köyü halkı jandarma tarafından  coplanmış, olayda 20'den fazla köylü yaralanmıştı. HES firması tarafından dün 'İş ve çalışma hürriyetini ihlal, 'tehdit ve hakaret', 'müessir fiil  verme', 'işyeri dokunulmazlığını ihmal' suçlamalarından yargı önüne çıkan  köylüler, köylerinden 30 Mart'ta yapılan yerel seçimlerde AK Parti'ye yüzde  81'lik bir oy verildiğini söyledi. Seçimlerde AK Parti köydeki 82 geçerli  oydan 67'sini alırken MHP'ye 2, CHP'ye 3, BTP'ye 1 ve İP'ye sandıktan 5 oy  çıktı. Olayda darp edilen, dövülen köylülerden Nermin Bir, geçtiğimiz gün  kendilerini ziyaret edenlere yaptığı konuşmada, "Hükümet neden Doğu'yu görmüyor? PKK yol kesiyor, haraç kesiyor. Buna oy verenleri Allah'a havale ediyorum. Kendisini de" demişti.

Köyün eski muhtarı Ali İhsan Uzun, "30 Mart'ta yapılan yerel seçimlerde  köyümüzden AK Parti'ye yüzde 81'lik bir oy çıktı. Hükümet yetkilileri bize  10 megavatın altındaki alanlarda HES yapılmayacağının sözünü vermişti ama  sözler tutulmadı. Olayda bende darp edildim. Bizim için dış yaralanmalar hiç  önemli değil. İçimiz yaralandı ve bundan sonra kolay kolay yarası geçmeyecek. HES projesinin durdurulduğunu söylüyorlar ama HES çalışanları  hala o bölgede hafriyat çıkartıyorlar. Bizim kişilere, makamlara karşı bir saygısızlığımız yok. Hakkımızı bir şekilde savunacağız. Mücadelemizi sonuna  kadar vereceğiz." dedi.

BU HES İNŞAATININ YAPILMASINA GÖZ YUMAN BİZZAT BAŞBAKAN ERDOĞAN'DIR

MHP Rize İl Başkanı O. Cem Kazmaz ise, "Şimşirli Köyü halkı 'Başbakan bizi  bu HES' işinden kurtarsın diyor. Bu işin arkasında zaten bizzat Başbakan  Erdoğan var. Bu HES'i yaptıran da Başbakan. AKP Hükümeti inşaatları yapan  HES firması yetkililerine, "aktırmadan, çevreye çok zarar vermeden,  çevredekilere duyurmadan, köylülere hissettirmeden bu işleri devam ettirin"  diyor, yani tavşana kaç tazıya yakala diyor, Bu HES'leri yaptıran güç AKP'dir. Jandarma halka saldırma cesaretini kimden alıyor? Hükümetten alıyor. Başbakan sadece PKK ve İmralı canisine verdiği sözleri tutuyor.  Şimşirli Köyü halkına verdiği sözü tutmuyor. Vatandaşın artık AKP'ye bir  uyarı vermesi, dur demesi gerekiyor." şeklinde konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Mücadelemizi, Sonuna, , Kadar, Vereceğiz.,
Yorumlar
Haber Yazılımı