Haber Detayı
19 Eylül 2013 - Perşembe 15:07
 
MÜSİAD’ın Konuğu Rektör Karaman Oldu
Diğer Haberi
MÜSİAD’ın Konuğu Rektör Karaman Oldu

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Rize Şubesinin mutat olarak düzenlemiş olduğu ‘Müstakil düşünceler’ toplantısının bu ayki konuğu Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Karaman oldu. 

Şube binasında MÜSİAD ve Genç MÜSİAD üyelerinin katılımıyla yapılan toplantının açılış konuşmasını yapan Şube Başkanı Mahmut Dabak, “Üniversitemiz toplumsal eğitim seviyesinin yükseltilmesi ve yaygın etkiye sahip bilimsel araştırmaların gerçekleştirilmesi gibi geleneksel sorumluluklarının yanı sıra, şehrin hatta bölgenin ekonomik ve sosyal kalkınmasına katkısı yadsınamaz derecededir. Üniversitemiz işadamları için; insan kaynakları, bilgi, eğitim, iş ve sosyal hizmetler konusunda önemli bir kaynak olduğu gibi, bunun ötesinde üniversite-sanayi işbirliği yapmalıdır. Üniversitemiz, sanayinin teknoloji ihtiyacına cevap vermeli, sanayi de üniversitelere pratik uygulama imkânı sağlamalıdır. Bu karşılıklı işbirliği ilimizin ekonomik gelişmesini hızlandıracağı gibi şehir ve bölge sınırlarını aşarak ülkeye kaynak sağlama gibi önemli işbirliği olacaktır. MÜSİAD olarak, bu işbirliğini harekete geçirecek üniversitemizden gelecek her türlü talebe destek vermeye hazırız.” Şeklinde konuştu. 

Toplantıda, RTE Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Karaman üniversitenin çalışmaları hakkında MÜSİAD üyelerine bilgiler verdikten sonra konuşmasında, “Üniversitemiz 2006 yılı gibi kısa bir süre önce kuruldu. Aynı dönemlerde kurulan üniversitelere bakıldığında RTE Üniversitesi bu güne kadar önemli aşama kaydetmiştir. Bu büyüme yeterli büyüme değil, daha ileriye taşımamız gerekir. Bununda yolu da niteliksel ve niceliksel büyümeden geçer. Bizim düşüncemiz niteliksel büyümeyi önde tutarak ikisini bir arada yürüterek büyümektir. Üniversitemiz, öncelikle bölgeye hizmet etmek uzun vadede coğrafi konumunu kullanarak yurtdışına açılmayı planlamaktadır. Bunun alt yapısı olarak, yurtdışından stajyer öğrenci alımına başlamıştır.” Dedi. 

Rektör Karaman, “Üniversitemizde yapılan ve yapılabilecek çalışmalardan kamuoyunun bilgilendirilmesi konusunda eksiklerimiz var. Örnek olarak donanımlı ve büyük bir merkez araştırma laboratuarımız bulunmakta ve laboratuarımızda bal talili yapılmaktadır. Fakat buna rağmen dışarıdan hizmet alınıyor. Bunun için gerekli tanıtım çalışmalarımız hazırlanıyor tamamlandıktan sonra medya ve çeşitli iletişim kanallarıyla kamuoyu bilgilendirilecektir.” Şeklinde konuştu. 

MÜSİAD üyelerinin sorularını yanıtlayan Rektör Karaman, hayırsever iş adamlarına üniversitemize vermiş olduğu katkılarından dolayı teşekkür ederek RTE Üniversitesinin iş adamlarımıza her zaman kapılarının açık ve her türlü çalışmalarına imkânlarımız doğrultusunda destek vermeye hazır olduklarını söyleyerek sözlerini tamamladı. 

Şube Başkanı Mahmut Dabak program anısına, Rektör Karaman’a Çay, MÜSİAD armalı Rizespor atkısı ve üye tanıtım rehberinden oluşan bir set hediye etti.

Kaynak: Editör:
Etiketler: MÜSİAD’ın, Konuğu, Rektör, Karaman, Oldu,
Yorumlar
Haber Yazılımı