Haber Detayı
07 Haziran 2019 - Cuma 23:56
 
O Türk Futbolunun Yıldızı !
Spor Haberi
O Türk Futbolunun Yıldızı !

TÜRK FUTBOLUNUN YILDIZI YAVUZ ŞİMŞEK . BİR ŞEMSİYE KARŞILIĞI RİZE GÜNEŞSPOR’A TRANSFER OLMUŞTU


Türk futbolunun unutulmaz yıldızlarında Yavuz Şimsek’in hayatı oldukça renkli hatıralarla dolu. Başarılı futbol kariyerinin yanında şarkıcılık, sinema oyunculuğu da yapan Şimşek’in futbol hayatının ilk duraklarından birinin Rize Güneşspor olduğunu biliyor muydunuz?


MANCHESTER FATİH’İ YAVUZ ŞİMŞEK

Yavuz Şimşek, 1967-77 yılları arasında on yıl Fenerbahçe kalesini korudu. 251 karşılaşmada yer aldı. 1967-68 sezonunda Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası ilk turunda Manchester City ile 18 Eylül 1968'de oynanan ilk karşılaşmada başarılı bir oyun sergiledi. Manchester Fatih’i olarak anılmaya başlandı. Manchester ile yapılan ikinci karşılaşmanın 2-1 kazanılmasıyla Fenerbahçe'nin 2. tura geçmesinde önemli bir pay sahibi oldu. Fenerbahçe'de 4 Lig şampiyonluğu yaşadı. 


ZEKİ MÜREN’İN KISKANDIĞI SANATÇI 

Yavuz Şimşek, futbolculuğun yanı sıra, renkli karakteri ile de dikkat çekmişti. Şimşek, Kemal Sunal’ın ‘Gol Kralı’ filminde ‘Duvar Ahmet’ karakterini canlandırmıştı. Ayrıca futbolcuyken şarkıcılık da yaptı. İzmir’de Fuar’a, Zeki Müren’in alt kadrosunda yer aldı. Başarılı bir kaleci olduğu için milyonlarca hayranı vardı. Hayranları onu dinlemeye geliyordu. Müren, kendisini kıskanıp bir sonraki turneye çağırmadı 


FUTBOLDA İLK DURAK RİZE GÜNEŞSPOR

Futbol tarihinde onca başarıya imza atan Yavuz Şimşek’in futbolda ilk durağı Rize Güneşspor’du. 1949 yılından Ablası Rize’ye tayin olan Yavuz Şimşek (1963), Güneşspor’daki yöneticilerin dikkatini çekiyordu. Güneşspor’la ilk sezonunda Rize Lig şampiyonluğunu elde ediyordu. Şenol Birol’un yanısıra, Manchester Fatihi olarak da ünlenen, Fenerbahçe’nin eski kalecilerinden Yavuz Şimşek’in takımdan yetişmeleri, Güneşspor için sürekli bir gurur kaynağı olmuştu. Ayrıca Beykoz’da da top koşturmuş olan Ayvazağa Recep Ali Ayvaz Güneşspor patentli idi. Ayrıca siyaset dünyasının renkli ismi Gümrük ve Tekel Eski Bakanı Tuncay Mataracı ile Rizespor iki kurucusu Muharrem Kürkçü ve Atıf Taviloğlu Güneşspor formasını başarı ile taşımışlardı.


BİR ŞEMSİYE KARŞILIĞI RİZE GÜNEŞSPORLU OLDU

Kaleci Yavuz Şimşek’in de kırık parmakla kalesini koruduğu Güneşspor’un Türkiye Amatör Lig Şampiyonası’nda grup birinciliğinin ardından çeyrek final oynaması, Rize Futbolu için unutulmaz bir sevinç kaynağı olmuştu. Yavuz Şimşek’in Güneşspor macerası yıllar sonra Radikal Gazetesi’nin 25 Eylül 2001 tarihli futbol ekinde,” İlk transfer Rize Güneşspor’a. Karşılığı ne yatacak yer ve bir şemsiye. Hep yağmur yağardı Rize’ye. Hep yağardı” şeklinde yer almış.


O İlk kez Rize’de çakan Şimşek’ti. Manchester Fatihi, Fenerbahçe’nin eski kalecilerinden Yavuz Şimşek Güneşspor’un kalesini korumuştu.


1967-1968 sezonunda Türkiye 1.Ligi’nde şampiyon olan, Türkiye Kupası’nı, hem lig hem kupada mutlu sona ulaşarak otomatik olarak Cumhurbaşkanlığı Kupası’nı ve Balkan Kupası’nı müzesine götüren Fenerbahçe. Ayaktakiler soldan sağa: Fuat Saner, Yavuz Şimşek, Ercan Aktuna, Yılmaz Şen, Abdullah Çevrim, Selim Soydan. Oturanlar soldan sağa: Şükrü Birant, Nedim Doğan, Ogün Altıparmak, Numan Okumuş, Ziya Şengül.

Manchester Fatihi Yavuz Şimşek ve Fatih Sultan Kar


Yavuz Şimşek ve kendisi gibi Güneşspor’da futbol oynamış olan Gümrük ve Tekel Eski Bakanı Tuncay Mataracı

Kaynak: Editör:
Etiketler: O, Türk, Futbolunun, Yıldızı, !,
Yorumlar
Haber Yazılımı