Haber Detayı
05 Haziran 2014 - Perşembe 10:40
 
Öğrencinin Öğretmeni Öldüren Yumruğu !
Diğer Haberi
Öğrencinin Öğretmeni Öldüren Yumruğu !

  ÖĞRENCİNİN YUMRUĞU
Kayseri'de F.Ş.’nin yumruklu saldırısı ardından düşünce başını kaldırıma çarpan okulun müdür yardımcısı 59 yaşındaki Mehmet Aktaş, yoğun bakımda 18 gün süren yaşam mücadelesini kaybetti.”
Bu haberi anne ve babalar beyninin bir köşesine kaydetsin.
1992 ‘de Cide de  rahmetli Rıfat ILGAZ ile öğretmenlik üzerine sohbet etmiştim. Kastamonu Göl Köy enstitüsünden mezun olmuş.
Öğretmen olacak öğrenciler özenle seçilir , zamanın olanaklarına göre en iyi eğitim verilip ,yetiştirilip Anadolu’ya gönderilirmiş.
ILGAZ,  Mayıs ayının ikinci haftası okuldan mezun olur. Diploması ile birlikte ilk maaşı da eline verilir. Tatil yoktur. Maarif  müdürü : öğretmenim Devrakani’ye gidiyorsun, köyde okul ve lojman yoktur. Önce  okulunu sonra kalacak lojmanını yapacaksın. Tüm köy halkı sana yardım edecek,der. Ve köy muhtarı ile yaya yola çıkar. Okul Eylül de hazır olacaktır. ILGAZ ‘a bir katır yükü çivi, testere, balta, kürek vs. zimmetlenmiştir.
Yıllardır gelişen dünya koşulları ile yarışacak donanımlı öğretmen yetişmiyor. Öğretmen liselerini bitiren öğrenciler başka meslekleri tercih ediyor.
Üniversitelerden en çok öğretmen mezun oluyor. Ama bu meslekte işsizlik had safhada.
Şimdi maşallah her mahallede bir üniversite  var.  Üniverlise dememe kızmayın. Çünkü üniversite bilim yuvasıdır, adam yetiştirir.
Bu üniversiteler de her türlü profesör mevcut. Ama bu profesörlerin hiç birinin bilim alanında tek buluşu mevcut değildir. Hepsinin kerameti mensup oldukları parti veya cemaatten menkuldür.
Bu üniversitelerin her yıl iki yüz bine yakın kontenjanları boş kalır. Bu üniverliseleri bitirenlerde yüz binlerce işsizdir.
Anadolu liselerine sınavla en seçkin öğretmenler alınırdı. Şimdi stajyer öğretmenler dahi atanıyor. Öğrencilerde sınavla alınırdı. Şimdi her yer Anadolu lisesi oldu.
Öğrencilerde seçme sınavı ile alınsa da  puanlar dibe vurdu.
Bir önceki yıl 400 puanla girilen okula bu yıl 260 puanla girilebiliyor.
Dert artı dert artı dert artı dert.
Liselere giriş sınavları son on yıldır tam bir rezalet. Geçen yıl ki sınav bu yıl iptal ediliyor.
Bu yıl ne olacak kimse bilmiyor. Kimse de itiraz etmiyor.
Mesleki eğitime gidecek öğrenci ile akademik eğitim alacak öğrenci karışmış durumdadır.
Artık kabul edelim  eğitim paraya endekslendi. Özel anasınıfından üniversiteye kadar mevcut.
Bu durum Fransa da iki yüz yıl önce ki durumdur.
Özel sektör devletten elde ettiği imkanlarla yarının teknik elemanını, yöneticisini, uçta ki insanı kendi yetiştiriyor. Başarılı ama yoksul öğrencileri de seçerek kendi çarklarına katıyor.
Velilerinde sorumluluğu büyük.
Ahlak erezyonu her geçen gün artıyor. Adeta yukarıdan yiyen ,aşağıdan sçn  , b. k  makinesi yetiştiriyoruz. Aldığımız bir eşyayı kullanma talimatına göre kullanıyoruz da  çocuklarımızı gelenek, ahlak ve dinimizin  talimatına göre  bilimin ışığında yetiştirmiyoruz.
Disiplin yönetmeliği yok.
Her okulda rehber öğretmen var, ne iş yaptıklarını kendileri de bilmiyor.
Son aylarda okul yöneticileri tam bir yılgınlık içinde. Hepsi bir hafta sonra  ne olacağının korkusu ile okul yönetiyor.
Yarını  kurtarmak için hepimiz bu günden üstümüze düşeni yapmalıyız.
Askerlikte bir söz vardır: “en korkunç silah ,ölümü göze almış olan insandır”.
İnsanı eğitelim ki devlet yaşasın.
Karne günü geliyor çocuklarımıza empati ile yaklaşalım.
Karne her şey demek değildir.

Halit Kılıç/Eğitimci

Kaynak: Editör:
Etiketler: Öğrencinin, Öğretmeni, Öldüren, Yumruğu, !,
Yorumlar
Haber Yazılımı