Haber Detayı
27 Eylül 2013 - Cuma 10:14
 
Öğretmenlerin Genel Müdürü Kim Olacak ?
Diğer Haberi
Öğretmenlerin Genel Müdürü Kim Olacak ?

ÖĞRETMENLERİN GENEL MÜDÜRÜ KİM OLACAK ?

Milli Eğitim Bakanlığında İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü , Destek Hizmetleri ve Strateji Başkanlığına üst düzey atamalar yapılacak..

Milli Eğitim Bakanlığında İnsan Kaynakları Genel Müdürü Hikmet ÇOLAK, Strateji Geliştirme Başkanı Nurettin KONAKLI görevden alındı. Destek Hizmetleri Genel Müdürü Yusufu ESENER'in ise baskılara dayanamayarak istifa ettiği konuşuluyor.

Milli Eğitim Bakanlığında en kritik genel müdürlük olan İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğüdür.

DİNÇER döneminde ve Nabi AVCI'nın göreve geldiği günden bu tarafa bu makamda bulunan ve dün itibariyle görevi bulunan Hikmet ÇOLAK , Milli Eğitim Bakanlığının en başarısız genel müdürü olarak tarihe geçmiştir.

Hikmet ÇOLAK Neden başarısız oldu ? MEB'de yapılan üst düzey toplantılarda öğretmen kökenli ve eğitimci bürokratlara " Sizin Öğretmenler " diye hitap eden bir kişinin öğretmenlerin genel müdürlüğünde başarılı olması beklenemezdi. Hikmet Bey'in neden başarısız olduğunun şifleri " SİZİN ÖĞRETMENLER " sözünde gizlidir. Başka sözede hacet yoktur...

BİZİM ÖĞRETMENLER DİYEN GENEL MÜDÜR LAZIM İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğüne " Bizim Öğretmenlerimiz " diyecek , sınıf tozu yutmuş , okullarda idareci olarak çalışmış, ilçe ve il müdürlüklerinde görev yapmış ve tüm eğitim camiasına kapılarını açacak bir genel müdür lazım.

İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü başarısız olduğu zaman , Milli Eğitim Bakanı , Ak Parti Hükümeti ve Eğitimbirsen bunun faturasını ödüyor.

İNSAN KAYNAKLARI GENEL MÜDÜRÜ KİM OLACAK ?

İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü makamı için 3-4 isim ön plana çıkıyor.

İzmir İl Müdürü Vefa BARDAKÇI ismi Bakan Bey'e sunuldu. Bu ismin Bakanlık tarafından kabul göreceğini düşünmüyoruz. Çünkü Vefa Bey kamuoyunda sendika ile özdeşleşmiş bir il müdürüdür. Bakanlığın İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğünü ismi sendika ile özdeşleşmiş birisine bırakacağını ve bu riski alacağını düşünmüyoruz.

İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü için 2 ciddi aday bulunuyor.

Bu iki adayında Belediye geçmişi bulunuyor ve şu anda MEB dışında bulunan kurumlarda görev yapıyor.

Bunlardan birincisi şu anda İstanbul Belediyesinde görev yapan ve şu anda ismini yazma gereksinimi duymadığımız bir yöneticidir.

Diğeri ise , şu anda Çalışma Bakanlığında İnsan Kaynakları daire başkanlığı görevini yürüten Ali AKSAKAL'dır . ALİ AKSAKAL KİMDİR ? Ali AKSAKAL , 1965 Sakarya doğumlu ve eğitim kökenli bir bürokrattır.

Ömer DİNÇER'in göreve ilk geldiği dönem sendika tarafından grup başkanlığı için önerilmiş , ancak DİNÇER tarafından bu istek kabul görmeyince Bursa belediyesinde daire başkanlığına getirilmiş ve daha sonra Faruk ÇELİK tarafından Çalışma Bakanlığına İnsan Kaynakları daire başkanı olarak alınmıştır.

Bulunduğu Görevler

DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI (1986–1987) BURSA–OSMANGAZİ PİLOT SANAYİ İÖO. ÖĞRETMENLİĞİ (1990–1992) BURSA-YILDIRIM YAVUZ SELİM İÖO. ÖĞRETMENLİĞİ VE YÖNETİCİLİĞİ (1992 – 2002) BURSA-YILDIRIM FEVZİ ÇAKMAK İÖO. YÖNETİCİLİĞİ (2002–2003) BURSA-OSMANGAZİ İLÇE MİLLİ EĞİTİM ŞUBE MÜDÜRÜ (2003-2008) BURSA İL MİLLİ EĞİTİM ŞUBE MÜDÜRÜ (2008–2011 NİSAN’A KADAR) BURSA B.BELEDİYESİ KÜLTÜR VE SOSYAL İŞLER DAİRESİ BAŞKANI(2011 NİSAN–2012 ŞUBAT) ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI PERSONEL DAİRESİ BAŞKAN V.(2012 ŞUBAT–MART) SOSYAL GÜVENLİK KURUMU–İNSAN KAYNAKLARI DAİRE BAŞKANI(2012 NİSAN-)

İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü makamı için Milli Eğitim Bakanlığı merkez teşkilatında ve taşradan bir yöneticinin getirileceğini asla düşünmüyoruz.

Çünkü Milli Eğitim Bakanlığında içerde ki bürokratlara kıymet verilmediğini ve ithal bürokratlardan haz alındığını 11 yıllık Ak Parti iktidarında test ettik .

İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğüne gelecek isim kesinlikle Milli Eğitim Bakanlığı dışından olacaktır.

DESTEK HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE KİM GELECEK ?

Yusuf ESENER Neden Bıraktı

Destek Hizmetleri Genel Müdürünün bırakması yönünde aylardır çok ciddi baskı yapıldığı ve Yusuf ESENER'in bu baskılara dayanamayarak bıraktığı konuşuluyor.

Yusuf ESENER'den boşalan Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü makamına getirilecek kişi konusunda bir mutabakat sağlandığını düşünmüyoruz. Ancak bu makama gelecek isimlerin daha önce yazdığımız Müsteşar Bey'in okuldan arkadaşı olan İsmail ALTUNDAŞ ve yine bir belediyeci olan Ali RIZA ALTUNEL'den birisinin olacağını tahmin ediyoruz.  

STRATEJİ BAŞKANLIĞINA KİM GELECEK ? Nurettin KONAKLI Bey'den boşalan makama  gelecek isim ise, Maliye Bakanlığı Gelirler Dairesi Başkanlığı Başkontrolörlüğünden istifa eden Veysel ERDAL'dır.  Açıktan atama ile Strateji Geliştirme Başkanlığına grup başkanı olan  Veysel ERDAL'ın Strateji Başkanlığına getirilmesine kesin gözüyle bakılıyor.

MEB'de bu genel müdürlüklere atamaların yapılmasının ardından , iki genel müdür daha görevden alınacak. Bu konuyla ilgili değerlendirmeyi önümüzdeki günlerde yayınlayacağız.

(kamudanhaber)

Kaynak: Editör:
Etiketler: Öğretmenlerin, Genel, Müdürü, Kim, Olacak, ?,
Yorumlar
Haber Yazılımı