Haber Detayı
04 Ekim 2013 - Cuma 12:48
 
Olmayacak Şeyi Bana Neden Soruyorsun ..
Diğer Haberi
Olmayacak Şeyi Bana Neden Soruyorsun ..

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, atv ve ahaber'in ortak yayınında önemli açıklamalarda bulundu.

- Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna iyi bir arkadaşımız

-Ben genel başkan olduğum sürece 3 dönem kuralını değiştirmem - Uzman çavuşlarla ilgili talimatı çoktan maliyeye verdim. Askerliğin kısaltılması konusunda Milli Savunma Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı ile mutabıkız. Askerlik kısalacak.12 ay olarak düşünüyoruz.Bu konuda bir taslak, bir çalışma var.Kısa dönem yine aynı 6 ay olarak devam edecek

Başbakan, ''Öcalan tahliye olursa siyasete atılabilecek mi?'' şeklindeki soruya da ''Olamayacak bir şeyi niye bana soruyorsun'' diyerek yanıt verdi.

İŞTE ERDOĞAN'IN GÜNDEME DAİR AÇIKLAMALARI....

3 ALTERNATİFLİ SEÇİM TEKLİFİ

Biz tartışmak üzere 3 teklif sürdük ve bunlar tartışılsın istedik. Bunlardan birisi zaten mevcut durum.%10 seçim barajı vardı.O zaman yeni bir partiydik.% 10 barajıyla seçime girerek parlamentoda yer aldık. 2.teklif % 5 barajı Türkiye'nin genel barajı olsun. 3.teklifimiz baraj tamamen kaldırılsın.

Bize gelen önerileri bekliyoruz.Ona göre adımımızı atmayı planlıyoruz.İnanıyoruz ki bu yeni dönemde hayırlı kararlar çıkacaktır.

Seçim barajları yasal düzenleme gerektiriyor. Bayrama yetişmesi mümkün değil. Bakanlar kurulu kararıyla çıkarabileceğimiz maddeleri bayrama kadar çıkarıp halkımıza müjdeyi vermek istiyoruz.

Yasal gerektirme gerektiren maddeleri süreçlerine uygun olarak başlatmak istiyoruz. Bize gelen anket sonuçları % 50 ile % 60 arasında değişiyor.

DEMOKRATİKLEŞME PAKETİ

Bu paketler belli bir bölgeyi değil ülkenin genelini kapsıyor. Sadece Kürt kardeşlerimizi kapsadığını söylersek yanlış söylemiş oluruz. Bu maddeler birçok etnik kökenli kardeşlerimizi kapsıyor.

Bir şeyi karıştırmayalım resmi dille karışıklığa gitmeyelim.Bu resmi dille birbirine asla karıştırılmamalıdır.Resmi dil Türkçe'dir.Özel okullarını da kendileri kuracak.

Özel okulunu kur dersini ver.Seçmeli ders olarak Kürtçe'yi devletin okulunda da okuyabilirsin.

Dert nedir ? Samimiyetse artık burada adım atılmıştır. Benim Kürt kardeşim sadece Doğu Bölgesi'nde yaşamıyor.Türkiye'nin her ilinde Kürt kardeşlerimiz var.Bunlar görmemezlikten gelinmemeli.

THY UÇAKLARINDA KÜRTÇE ANONS MÜMKÜN MÜ?

Bunlar çok spesifik şeyler.Aynı şeyi o zaman Laz kardeşlerimizin yaşadığı illerde de yapılması lazım.

ANDIMIZIN KALDIRILMASI

Millet kavramının içerisinde sadece bir ırk bir kavim yoktur.Türk milleti dediğimiz zaman içerisinde birçok etnikten kardeşimiz var.Artık tek tipçilikten kurtulmamız gerekiyordu.Bu da bunun için bir adım.

KLAVYELERE ÖZGÜRLÜK

Klavyelere özgürlük dedik ve Q klavyeyi koyalım dedik. Kürt kardeşlerimizin bu klavyeyi kullanması daha kolay.

AYRIMCILIK YAPMADIK

Öncelikle hiç şüpheniz olmasın ben herkesin Başbakanıyım. Bunu böyle bilin. Ayırım yapıyor olsaydık Doğu'ya o kadar yatırım yapmazdık.Kaç tane ilimizde havaalanı yoktu ama şimdi var.Olmayan yerlere de hızla yapılıyor.Hiçbir zaman ayrımcılık yapmadık. Ayrımcılık cezasını getirdik ve kim olursa olsun cezalandırılacak.Cezası da 1 ila 3 yıl arasında olacak.Din,dil,ırk konusunda ayrımcılığa asla göz yummayacağız.Ayrımcılığa asla tahammül edemeyiz

BAŞÖRTÜLÜ ADAYIMIZ OLACAK

TSK çalışanlarına arkadan emniyet teşkilatımız ve hakim savcı istinai olarak bunlar yasayla belirlenmiş şeyler değil.Kendileri istedikleri zaman istedikleri düzenlemeyi yapabilirler.

Önce direkt olarak süratle aşabileceğimiz kamu dairelerindeki adımları atalım,çözelim.Belli aşamaları dökmeden kırmadan götürmek gerek.

Onlar kendi tasarruflarında adımlarını atarlar.

Şu anda atılan adım çok çok önemlidir.

Evet başörtülü adayımız olacak.Şu an size yerini ve sayısını veremem ama başörtülü adayımız olacak.Bunun için temayül yoklaması yapıyoruz.

Bunun için oy kullanma işlemi olacak ve üyelerimiz seçim bölgelerinde oylarını kullanacaklar.Sonra heyetlerimiz gidip bu oyları getirecekler ve oylar sonucunda adaylarımız belli olacak ve sizlere bu adaylarımızı açıklayacağız.Diğer partiler gibi bunun için acele etmiyoruz.

GENELKURMAY DEDİKODULARI DOĞRU DEĞİL

Genelkurmay Başkanlığı bana bağlı olarak çalışmaya devam ediyor.Bu durumdan da oldukça memnunuz bir sıkıntımız yok.Başka bir kuruma bağlanması dedikoduları doğru değil.

AB'YE ÜYELİK ÇALIŞMALARI

AB'ye üyelik konusunda çalışmalarımız her zaman devam ediyor.Konu hakkında bakanımız sürekli geziyor, bu konuda çalışmalar yapıyor.

RUHBAN OKULU

Ruhban okulu konusunu biz çözeriz.Bunu Yunanistan'ın bakanlarıyla çok konuştuk.Bu bizim için anlık bir şey.Dedim ki Atina'da iki tane camimiz var.Bize izin verin bu camilerimizi yapalım.

Sen Sinod meclisisine üye 17 tane papaz vatandaşımız var. Batı Trakya'da 150 bin vatadanşımız var. Yunanistan yönetimi oradaki vatadanşımın dini vecibelerini yerine getirmesi için seçilmiş bir imam atadılar. Bu ana kadar hep yaptık yapacağız diyerek ipe un serdiler.

Sümela'yı açtık mı açtık. Ahdamar'ı açtık mı açtık. Adalar'ı açtık. Dört tane öğrencimiz var. Hep biz açıyoruz ama onlar da bir gelişme yok. Hep destek olduk hiçbir zaman engel olmadık. Elektrik su gibi ihtiyaçlarının bedava verilmesini sağladık.

CEMEVLERİ

Alevi vatandaşlarımız bir defa müslüman mı değil mi? Müslüman. Kendi aralarında bir ayrım var. Aralarında Cemevi'ni ibadethane olarak gören de var görmeyen de var.Bunlar üzerinde çok ciddi tartışılmış konular.

Bizim dönemizde yapılan Cemevi sayısı önceki hükümetlere göre daha fazla.Bunu kim gelirse gelsin ispatlayabiliriz.Yeni pakette bu durum inşallah çözülecek.

CUMHURBAŞKANI ADAYI OLACAK MI?

Biz kendi aramızda daha bunu konuşmadık. Hayır böyle bir kararım kesin olarak yok.Zaten böyle bir kararım olsaydı açıklardım.

Bizim sistemimiz istişareye bağlıdır.Partim hangi görevi benden isterse ben onu yapmanın gayreti içerisinde olurum.Bütün basamakları tırmanarak geldim.

Hiçbir zaman isteyen olmadım.Biz hep görevlendirme noktasında olduk.Temayül yoklaması dediğim olaylarda hep böyle olmuştur.Ve her zamanda da doğru kararları almışızdır.

Partinin içerisinde bir bölünmenin olmasına asla izin vermeyiz.Partim kimi isterse ona tabi oluruz.Bunu aramızda müzakeresini yapar ona göre de adımımızı atarız.

İSTANBUL İÇİN ADAY BELLİ Mİ?

Bu konuda kamuoyu araştırmalarını yaptık.Adayımızı şu an açıklamam doğru olmaz.Biz diğer partiler gibi bu konularda aceleci olmayacağız.

ESKİŞEHİR VALİSİ İYİ BİR ARKADAŞIMIZ

Erdoğan, Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna'nın bir gazeteciye gönderdiği elektronik postaya ilişkin soruyu yanıtlarken de Vali'nin davranışını tasvip etmenin söz konusu olmadığını belirterek, İçişleri Bakanlığı'nın konuyu incelediğini hatırlattı. Erdoğan, "Aslında iyi bir arkadaşımız, hoş bir arkadaşımız ama nasıl bir boşluğa düşmüş. Gerçekten kendisi mi? Yanlış" ifadesini kullandı.

ÇİN FÜZELERİ NİHAİ KARAR MI?

Öncelikle bir defa bu füzelerle ilgili olarak bir Çin, Fransa, İtalya birlikteliği ABD-Rusya, dört ayrı yarışa katılan oldu.Bunların arasında en düşük fiyatı Çin verdi.Bunun yanında Çin ortak üretim teklifi verdi ama diğerleri ortak üretim teklifi vermedi.Bu bizim çok önemli.

Bir de tabi üretimdeki süre çok önemli.Çin en erken süreyi verdi.Diğerleriyle % 50 süre fark vardı. Belli puanlamalar yapılıyor ve bu puanlamalar sonucunda değerlendirme yapılıyor ve karar veriliyor. ASKERLİK KISALACAK

Uzman çavuşlarla ilgili talimatı çoktan maliyeye verdim. Askerliğin kısaltılması konusunda Milli savunma bakanlığı ve genelkurmay başkanlığı ile mutakıbız. Askerlik kısalacak.12 ay olarak düşünüyoruz.Bu konuda bir taslak, bir çalışma var.Kısa dönem yine aynı 6 ay olarak devam edecek.

CUMHURBAŞKANI'NIN GEZİ YORUMU

Cumhurbaşkanı Gül'ün, Gezi Parkı olaylarının başlangıcına ilişkin yorumu ile gençlerin demokratik taleplerine atıfta bulunduğu sözlerinin hatırlatıldığı Erdoğan, gençlerin demokratik talepleri noktasında kendilerinin de Cumhurbaşkanı Gül'den farklı düşünmelerinin söz konusu olmadığını vurguladı. AK Parti'nin Türkiye'nin en büyük gençlik teşkilatına sahip olduğunu, 1 milyon genç üyelerinin bulunduğunu ifade eden Erdoğan, çevre duyarlılığı konusunda da şahsının ve AK Parti'nin ülkeye kazandırdıklarını bugüne kadar hiçbir siyasi partinin kazandıramadığını söyledi. İTİRAZIMIZ VANDALLIĞA'

Gezi Parkı odaklı olaylarda, itirazlarının çevre duyarlılığına değil, yapılan vandallığa olduğuna işaret eden Erdoğan, "Oradaki gelen ilk grup, hadi diyelim ki bu ağaçlar sebebiyle geldiler, ben onları samimi genç kardeşlerim olarak kabul ediyorum. Ama ondan sonraki süreç bir kullanılma sürecidir. O kullanılma sürecidir, aslolan, tehlikeli olan. Ve oraya daha sonra kimler girdi? Tamamen illegal örgütler girdi. İşte o illegal örgütlerin, yakıp, yıkması vandallığı her halde bunlar da takdir edilemez" diye konuştu.

Süreçte grup temsilcileriyle görüşmeler yaptığını, mahkeme kararını bekleme ve gerekirse kamuoyu yoklaması yapma kararı aldıklarını ancak olayların sürdüğünü anlatan Erdoğan, amaçlarının ise İstanbul'a yakışır bir meydan kazandırmak ve şehir müzesi kurmak olduğunu vurguladı. Birilerinin bu çabaları karalamaya çalıştığını ancak milletçe buna fırsat verilmemesi gerektiğini belirten Erdoğan, aklıselim sahibi herkesin yapılan eserleri görmesi gerektiğini kaydett YENİ YAPILACAK AKM

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminden bu yana AKM'nin Türkiye'ye yakışır bir opera binası, kültür alanı olmasını arzu ettiğini aktaran Erdoğan, bu projelere karşı çıkmanın kimseye yakışmadığını söyledi. ENİ ANAYASA ÇALIŞMALARI

Başbakan Erdoğan, yeni anayasa çalışmalarına ilişkin soruları da yanıtladı.

AK Parti olarak yeni anayasa yapımı çalışmalarında Uzlaşma Komisyonu'nun kurulması aşamasından itibaren çok fedakarlık yaptıklarını, komisyonda tüm partilerin eşit üyesi olmasından yana tavır sergilediklerini bildiren Erdoğan, dört partinin mutabık kaldığı maddelerin TBMM'den çıkarılması önerisini yaptığını da hatırlattı. Ancak, muhalefet partilerinin ipe un serdiğini ifade eden Erdoğan, gelinen noktada dört partinin anlaştığı maddelerin yasalaştırılması ve böylece mesafe alınması önerisini tekrarladı.

ERKEN SEÇİM YOK

"Bunun çözümü erken seçim değil mi? Seçimi erkene alsanız, anayasa değiştirecek çoğunluğu istersiniz. Var mı böyle bir ihtimal?" diye sorulması üzerine, "Bu tür şeylerin hiçbirisi sizlere bu istediğiniz neticeyi getirecek diye bir şey yok. Şu anda 326 milletvekilimiz var. Yarın tekrar 326 mı olur, 330 mu olur, 340 mı olur? Bunların hiçbirisi elinizde garanti olan şeyler değil. Dolayısıyla ben siyasette özellikle kumarı arzu eden veya yaşayanlardan değilim" diye konuştu.

"Erken seçim yok mu?" sorusuna "Hayır" karşılığını veren Erdoğan, AK Parti'nin hep seçimlerin zamanında yapılmasından yana olduğuna dikkati çekti. BİR KEZ OYUNA GELDİK'

"Bir kez oyuna geldiklerini ve erken seçim süresini 4 yıla indirme olayı olduğunu" dile getiren Erdoğan, "O zaman cumhurbaşkanı seçiminde bir oyun yapıldı. 'Böyle bir anlaşmaya gidelim' dedik. O zamanki arkadaş bu anlaşmada bize söz verdikleri halde 'tamam siz 4 yıla indirin biz destekleyeceğiz' dediler. Ve ne cumhurbaşkanını desteklediler o zaman, Abdullah Bey'in seçiminde ne de 4 yıl olayında geldiler orada oyunu bozdular. Ve 4 yıla böylece indirmiş olduk. Kaldı ki ben 4 yılı bir siyasi iktidarda yeterli süre olarak görmüyorum. 5 yılın olması lazım" ifadesini kullandı.

Türkiye'nin seçim lügatından erken seçimi kaldırmak gerektiğine işaret eden Erdoğan, gelişmiş ülkeleri erken seçimi hiçbir zaman tercih etmediğini vurguladı.

BAŞKANLIK SİSTEMİ

Cumhurbaşkanlığı seçim sisteminde veya yapıda bir değişiklik olup olmayacağına ilişkin soruları yanıtlarken de Erdoğan, "330'u garanti ettikten sonra halka götürürsünüz. Halka götürüldüğü zaman halkımızın ben başkanlık seçimine evet diyeceğine inanıyorum. Şu anda halkımız konuyu tam bilemediği için bazı şeylerde sıkıntı var. Halkımız bunu anladığı anda ben inanıyorum ki başkanlık sistemine halkımız da evet diyecek" dedi.

PARTİLERE ÜYE OLMA HAKKI

Demokratikleşme paketiyle oy verme hakkına sahip herkesin siyaset yapabilmesi yönünde bir düzenleme yapıldığını ve böylece belli bir cezaya kadar terör suçuna bulaşmış ve cezasını çekmiş kişilerin siyaset yapmasının önünün açıldığının hatırlatılması üzerine Erdoğan, "Çıktığı anda oy verme yetkisine sahip mi? Sahip. Eğer oy verme yetkisine sahipse biz onlara partilere üye olma hakkını tanıyoruz" dedi.

Seçilme hakkı için mahkemeden sabıka kaydı alınmasının herkes için geçerli olduğunu hatırlatan Erdoğan, "Oradan çıkıyor, çıktıktan sonra da oy kullanma hakkı varsa bu bir defa gelir siyasi partiye üye olur. Üye olduktan sonra adaylık konusu ise bunların sabıka kaydıyla alakalıdır. Sabıka kaydıyla ilgili yeri, verecek olan merci bellidir" ifadesini kullandı. ÖCALAN TAHLİYE OLURSA SİYASETE ATILABİLECEK Mİ?

"O zaman Abdullah Öcalan bir gün tahliye olursa siyasete atılabilecek mi? Bunu mu anlıyoruz" sorusuna ise Erdoğan, "Bir defa zikrettiğiniz isimle alakalı olarak böyle bir şeyin olamayacağını biliyorsun. Olamayacak bir şeyi niye bana soruyorsun" diye cevap verdi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Olmayacak, Şeyi, Bana, Neden, Soruyorsun, ..,
Yorumlar
Haber Yazılımı