Haber Detayı
11 Eylül 2013 - Çarşamba 20:42
 
Önemli Açıklamalarda Bulundu.Trabzon–Rize Dostluğu Perçinleşti VİDEO
Diğer Haberi
Önemli Açıklamalarda Bulundu.Trabzon–Rize Dostluğu Perçinleşti VİDEO

Ç.Rizespor teknik direktörü Rıza Çalımbay, Rize basınına Mehmet Cengiz tesislerinde kahvaltı verdi. Yardımcı antrenörler ve idari menejer Kerem Atılmaz’ın da katıldığı kahvaltı sonrası deneyimli teknik adam bir dizi açıklamalar yaptıktan sonra gazetecilerin sorularını cevapladı. 

İşte Rıza Çalımbay’ın gündemle ilgili açıklamaları:

Trabzon – Rize Dostluğu Perçinleşti”

Lige iyi bir başlangıç yaptık. 3 maçta aldığımız 2 galibiyet iyi bir şey. Bu istatistiklere baktığımızda Rizespor’a artılar getiren bir durum. Özellikle bu galibiyetlerin kendi sahamızda olması taraftarımızın ne kadar etkili olduğunu gösteriyor. İlk oynadığımız maçta böyle bir kalabalık beklemiyordum.

Kalabalığın takımla bütünleşip deste vermesi çok mükemmeldi. Bu evimizdeki ikinci maçta da devam etti. Böylece hem taraftarımızın desteği, hem oyuncularımızın arzu ve hırslı oynamaları, hem de taraftarla oyuncularımızın bütünleşmesinin sahaya yansıması güzel galibiyetler almamızı sağladı.

Trabzonspor maçındaki galibiyete üzüldük. Oradan da puanla ayrılabilirdik. Ama beni en çok sevindiren şey, Trabzonspor ile Rizespor’un güzel bir ortamda maç oynamasıydı. Ardından Trabzonspor’un buraya gelerek, gelerek bizimle hazırlık maçı oynaması bana göre son zamanlarda Trabzon ile Rize arasındaki dostluğu iyice perçinleştirdi. Bunda da katkımız varsa bizim için mutluluk verici bir şey. Tüm amacımız bunu sonuna kadar devam ettirmek.

“İsteyip de Alamadığımız Oyuncular Çok Var”

Süper Lige çıkan takımlar ilk sene büyük bir sıkıntı yaşar. Bu yüzden sezon başında çok iyi bir takım kurmamız gerekiyordu. Ve biz sezon başı imzamızı atar atmaz olması gereken transferlerin yapılmasını istedik. Transferde zaman çok önemlidir. Takımın yarısı biz gelmeden ayrılmıştı. O yüzden çok iyi transferler yapmamız lazımdı. Lige yeni çıkan bir takımın en büyük sorunu uyum süreci olur. Eğer uyum süreci kötü giderse, takımın bir alt lige düşme ihtimali yüksek oluyor. Eğer kalıcı transferler yapmazsanız bu sıkıntıyı ilk 2 sene içinde kesinlikle yaşıyorsunuz. Biz de bunu yaşamamak için yönetimle beraber transferlerimizi çok iyi şekilde yapmak istedik. Tabii bizim de isteyip alamadığımız, yönetimin de isteyip alamadığı oyuncular oluyor. Bunlar yıllardır yaşadığımız sorunlar.

“Hedef Hem Lig Hem Kupa”

En son 2 tane nokta transfer yapmamız gerekiyordu ama maalesef bu transferleri yapamadık. Bu iki oyuncu bizim için çok önemli ve kritik oyunculardı. Çünkü bu ayın sonunda kupaya başlayacağız. O yüzden bütün arkadaşlarımıza ihtiyacımız olacak. O yüzden inşallah ilerleyen zamanlarda alamadığımız futbolcuların sıkıntısını yaşamayız. Transferlere baktığımızda yarı oyuncu gitmiş, yarı oyuncu gelmiş, neredeyse eşit durumda sayılırız. Ben ve ekibim bugüne kadar transferler konusunda olsun ilk günden itibaren her türlü çalışmayı ve fedakarlığı yaptık. Bu saatten sonra transfer dönemi bitti ve tek düşüncemiz artık ara transfer dönemine kadar hem ligde, hem kupada başarılı olmaktır. Artık ocak ayına kadar en iyi şekilde gitmemiz ve yönetimin de transfer anlamında o zaman çok iyi şeyler yapması gerekiyor.

“Bazı Oyuncuların Performansını Artırması Gerek”

Özellikle performanslarında memnun olmadığımız sporcularımız var. Örneğin Uche’nin uzun süredir maç eksiği var. O yüzden bir türlü kendisinden istediğimiz şekilde yararlanamadık. Eski temposuna gelebilmiş değil ama geleceğine inanıyoruz. Ondan çok ümitliyiz. Kwueke, bu haftadan sonra başlayacak. Diğer sporcularımızın performanslarını üst seviyeye çıkarmaları gerekiyor. Eğer bunu başaramazsak kadro açısından sıkıntı yaşarız. Bazı sporcularımız hala kapasitelerinin yüzde 60’larında, eğer onları yüzde 90’lara çıkartırsak biz sıkıntı yaşayacağımızı sanmıyoruz.

 “Taraftar Bizden Daha Çok Formda !”

Ligde yer edinmek istiyorsak kendi sahamızdaki maçları mutlaka kazanmamız gerekiyor. İlk iki maçımızı iyi bir şekilde bitirdik. Trabzon maçı da özellikle oyun olarak ilerisi için bize çok umut verdi. Gidişattan memnunum ama bu gidişatın da kalıcı olmaması, üstüne koymamız gerekiyor. Bundan sonra zor maçlar bizi bekliyor. Ligin ilk haftalarında kimse kimseyi tanımıyor. Bana göre ekim ayındaki aradan sonra ligler tam olarak başlayacak. Bütün takımlar artık birbirini daha iyi tanıyacak. Milli takım araları bitecek. İşte o zaman hem bizim için, hem diğer takımlar için çok zor maçlar başlayacak. Bizim ne olursa olsun sahamızdaki maçlarımızı çok iyi şekilde bitirmemiz gerekiyor. Bunda da en büyük destekçimiz taraftar olacak. Taraftarımız bizden daha formda başladı. İnşallah aynı şekilde tempolarını devam ettirirler.

“Rakip Gaziantep Gücüne Güç Kattı”

Gaziantep gibi Anadolu takımları son 3 günlük transfer dönemini çok iyi şekilde değerlendirdi. İyi oyuncular alarak iyi takviyeler yaptılar. O yüzden kadrolarını daha da güçlendirdiler. Oynayacağımız Gaziantep maçı zor bir maç, çünkü rakibimiz kendi sahasında iyi bir başlangıç yapmak istiyor. 3 tane de çok iyi transfer yaptılar. Eksiklerimiz var, bazı sporcularımız milli takımlarından dönmediler. Bazılarımız hazır değil ama ne olursa olsun tek amacımız bu maçtan puan ya da puanlarla dönmek.

“Transferde Geç Kaldık”

Biz teknik ekip olarak görevimizi yaptık. Almak istediğimiz kadromuzun ihtiyacı olan bütün oyuncuları yönetimimize bildirdik. Bundan sonraki her şey yönetime kaldı. Son günde de yine istediğimiz oyuncuları söyledik. Yönetimin bu noktadan sonra sorumluluk alıp işlemleri bitirmesi gerekiyor. Ama transferde her türlü aksilikler olabilir. Genele baktığımız zaman iyi oyuncular aldık. Ama zaten bunları almamız gerekiyordu, çünkü yeni bir takım kuruyoruz. Serkan Kırıntı’yı en baştan istedik, en sondan aldık. Hurşut geldi, bir lig maçı doğru düzgün oynamadı. Godfrey geldi ama bizle hiç çalışmadan milli takıma gitti. Şimdi lige yeni çıkıp yeni bir takım kurunca bu süreç zor oluyor. İşin gerçeği transferde geç kaldık. Sezon başı bunları yapmamız gerekiyordu ama maalesef olmadı. Bazı şeyleri bir türlü anlatamadık. 1. Lig ile Süper Lig ayrıdır. Süper Ligde kalıcı olmak istiyorsan çok iyi bir takım kurman gerekiyor bu şart. Alternatiflerinin çok iyi olması gerekiyor. Alternatifin olmazsa en büyük sıkıntıyı çekersin.

“Transferde Dengeler Çok Önemlidir”

Transfer yaparken bazı dengeler vardır, o dengeleri korumak zorundayız. İllaki bu adam alınacak diye tutturmuyoruz. Ama bir oyuncu alınacakken de ben engelledim şeklinde bir laf söylenmesi kötü bir şey. Öyle bir şeyin olduğunuz da sanmıyorum. Eğer biz bir oyuncu belirtiyorsak, bu takım için lazım olan bir oyuncudur. Hiçbir zaman Rizespor olsun başka kulüpler olsun gereksiz transfer yaptırmayız. Hilbert kariyeri iyi olan bir futbolcu. Biz onunla her türlü anlaşmıştık ama son anda olmadı. Bunun da maddiyatla alakası olduğuna inanmıyorum.

“Erman Kılıç’tan Haberimiz Olmadı”

Sivasspor’dan 2-3 tane oyuncu istedik ama vermediler. Mukaveleleri devam eden oyuncularda kulüp razı olmadı. Kaleciden tutun da ileriye kadar oyuncular istedik. Eskişehirspor’dan da almak istediğimiz oyuncular oldu ama onun da maliyeti yüksek olduğundan tercih etmedik. Erman Kılıç’ın Galatasaray’dan ayrıldığından bile haberimiz olmadı. Yoksa onu yüzde yüz alırdım.

“Ali Adnan Kaç Para Getirirse Gider, Onu Ben Bilemem”

Türkiye’de eğer bir oyuncu 2-3 maçta çok iyi oynayıp gol atıyorsa mutlaka devre arasında bir yerlere transfer olacağı şeklinde yazılır çizilir. Ali Adnan’ın burada daha yapacağı çok iş var. Ve daha eksikleri de var ve bir yere gitmesi mümkün değil. Kişilik ve karakter olarak çok çok iyi bir futbolcu. Eksiklerini de burada mutlaka gidermesi gerekiyor. Önü açık bir futbolcu ve zamanı geldiğinde her kulübe gidebilir. Özellikle defansif anlamda eksiklerini tamamladığında bana göre Avrupa’nın en iyi sol beklerinden birisi olacak. Ama şu an Rizespor’un Ali Adnan’a ihtiyacı var ve hatta bundan daha iyi bir Ali Adnan’a ihtiyacı var. Ondan memnunuz, göndermek gibi bir düşüncemiz yok. Böyle bir şeyin gündeme gelmesi oyuncum açısından iyi bir şey değil. Galatasaray’ın bile düşündüğünü sanmıyorum. Öyle bir şey düşünseydi zaten sezon başında bizden önce Ali Adnan’ı alırdı. O imkana fazlasıyla sahip bir kulüp. Ali Adnan’ın sözleşmesinde kaç para getirirse gider rakamını ben bilemem. Maddi konularda yönetim söz sahibi. Benim işim maddiyat değil.

“Yönetim Altyapı İle Düşündüğü Planı Hayata Geçirmesi Gerek”

Bizde oynayana herkes A2’de oynayacak. A2 normalde A takım düşünülerek kurulan bir lig. A takımda oynamayan futbolcuların maç eksiklerini tamamlaması için düşünülen bir lig. Tabii A2’deki gençlerimizi de düşünmek zorundayız. Onlar da inşallah kendilerini gösterdikleri zaman oradan da oyuncu almak istiyoruz. Bu anlamda altyapımızın imkan açısından daha iyi olması gerekiyor. Şuanda altyapımıza iyi imkanlar verildiğine inanmıyorum. Bu gençlerimizi kazanmak istiyorsak, iyi futbolcular çıkartmak istiyorsak yönetimimizin düşündüğü planını bir an önce devreye sokması gerekiyor.

HABER & VİDEO: SELİM DENİZALP

Kaynak: Editör:
Etiketler: Önemli, Açıklamalarda, Bulundu.Trabzon–Rize, Dostluğu, Perçinleşti, VİDEO,
Yorumlar
Haber Yazılımı