Haber Detayı
17 Eylül 2013 - Salı 21:24
 
Palovit Yaylasına Yeni Cami
Rize Haberi
Palovit Yaylasına Yeni Cami

PALOVİT YAYLASINA YENİ CAMİ

Rize’nin Çamlıhemşin İlçesi sınırları içinde yer alan, sakinlerinin 3 ilçe ve birçok köyle bağlantısı bulunan Karadeniz’in en önemli vadisi, Kaçkar Milli Park alanı içerisinde bulunan Palovit Yaylasına yeni bir eser kazandırılıyor. Bu yıl Mayıs ayında temeli atılan Palovit Yayla Camii’nin 2014 yılı Temmuz ayında hizmete açılması hedefleniyor.

Var olan bir ihtiyacın karşılanarak insanların dini vecibelerini yerine getirebilmelerine imkan sağlayacak bu anlamlı hizmetin öncülüğünü, Pazar Ortayol Köyü (Meleskur) nüfusuna kayıtlı, Türk Halk Kültürünü Araştırma ve Yaşatma Vakfı Başkanı Veysek ATACAN ile Çayeli Kemer Köyü nüfusuna kayıtlı Hemşin Merkez Camii emekli imam hatibi Münir KISIR yapıyor. Esere bölge halkı tarafından da tam destek veriliyor.

İçerisinde sosyal tesis, misafirhane ve kütüphanesi bulunacak olan caminin dış yüzeyi ise yöreye has çizgiler taşıyor. Taş mimari kültürünün hayat bulduğu Palovit Yayla Camii yaklaşık 500 kişi kapasiteli. Eserin belirlenen tarihte hizmete girmesi için çalışmalar hummalı şekilde sürüyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Palovit, Yaylasına, Yeni, Cami,
Yorumlar
Haber Yazılımı