Haber Detayı
30 Eylül 2013 - Pazartesi 10:26
 
Pilot Bölge Rize'de şifa Kaynağı Olarak Üretiliyor
Diğer Haberi
Pilot Bölge Rize'de şifa Kaynağı Olarak Üretiliyor

Doğu Karadeniz Bölgesinin önemli bir doğal yemişi olan Likapa modern bahçelerde üretildiği gibi ormanlık alanlarda doğal olarak yetişen yabani Likapaya daha çok ilgi var.

Rize’nin pilot bölge seçilen İkizdere ilçesinde ilk Likapa bahçesi Şimşirli Köyünde kurulmuş. Şimşirli Köyünde yaklaşık 5 yıldır Likapa bahçelerinde kültür ırkı Polonya’dan getirilen fidanlarda Likapa toplanıyor. 30 Dönümlük bahçelerde yılda yaklaşık 12 ton Likapa toplanarak çevre illerdeki Reçel Fabrikaları tarafından kilosuna 8-12 lira arasında bir fiyat verilerek satın alınıyor. Marketlerde ise kilosu 15 liradan piyasaya sürülmüş.

MAVİ YEMİŞ veya AYI ÜZÜMÜ

Ormanlık alanlarda yabani olarak daha çok ve doğal ortamda bulunan Likapa’ya Mavi Yemiş ve Ayı Üzümü ismi de veriliyor. Doğal şifalı bir besin kaynağı olan Likapa son yıllarda İlçedeki kırsal alanda birçok kimseler tarafından toplanıyor. Bahçelerde yetişen kültürel Likapanın bir ay daha erken yetiştiğini söyleyen yöre halkı ‘kırsalda yani yüksek kesimde yetişen Likapa doğal haliyle büyüyerek yetişiyor. Burada hiçbir kimyasal veya gübre kullanımı söz konusu değildir. Bahçede yetişen Likapaya göre daha ufak ama çok daha sulu ve aromalı bir tadı vardır. Son yıllarda Kanser hastaları tarafından çok isteniyor. Bizler Eylül ayı ortasında toplamaya başlıyoruz. İsteyen dostlarımıza özel ambalajında gönderiyoruz. Soğuk depolama tesisi olmadığı için fazla bekletmeye gelmiyor. Yemişini buzdolabında 15 gün içinde tüketmek lazım. Fakat fazla toplandığında Reçel ve Şurubu yapılıyor. Bu şekilde daha uzun süre kullanılıyor’ dediler.

Likapayı daha iyi pazarlamak ve yemiş olarak koruyabilmek için İkizdere ilçesinde 8-10 ton kapasiteli soğuk hava deposuna ihtiyaç var. Toplanan Likapa uzun süre dayanıklı olmadığı için ya soğuk hava deposunda saklanmalı ya da tüccarın verdiği fiyata piyasaya sürülmeli.

İSMET KÖSOĞLU

Kaynak: Editör:
Etiketler: Pilot, Bölge, Rize'de, şifa, Kaynağı, Olarak, Üretiliyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı