Haber Detayı
12 Eylül 2013 - Perşembe 12:53
 
Polisin Görev ve Yetkileri Son sokak Olayları Üzerine
Diğer Haberi
Polisin Görev ve Yetkileri Son sokak Olayları Üzerine

POLİSİN GÖREV VE YETKİLERİ SON SOKAK OLAYLARI ÜZERİNE 

İç İşleri Bakanlığımızca polisimiz için görev: “ hizmetin gereklerini yapmak, yasakladıklarını da yapmamaktır. Görevin hukuki bir dayanağını olması gerekir. Hizmet, hukuk normlarının yani, kanun, tüzük ve kararnamelerin yapılmasını veya yapılmamasını öngördüğü hususlardır. Polisin temel görevi ülkede güvenliği sağlamak, suçu önlemek ve olayları aydınlatmaktır.” Diye bahseder. 

Şu son  yıllarda-aylarda-haftalarda ve günlerde ülkemizde meydana gelen başta GEZİ ve diğer olayları incelediğimizde, polislerimizin Toma ile su sıkma ve gazla dağıtma dışında fazla bir görevi olmadığını görüyor ve her zaman polisimizin yanında yer alan ve bu kınalı kuzuların kılına zarar gelmesine tahammül edemeyen kişiler olarak olayları izlerken  bunun üzüntüsü içinde oluyor, polis bu kadar mı sahipsiz diyoruz!

Tüm bu sokak olaylarını görünce, yoksa polisimiz, sürekli kendi insanıyla canlı eğitim veya tatbikat mı yapıyor demekten de kendilerimizi alamıyoruz, bağışlayınız artık, beynimizdeki sorular çoğalmakta!.. 

Şu son günlerde hedef=Polisler oluyor şer güçler tarafından...Her öküzün altında buzağı aramak cinsinden bütün olaylardan sorumlu bu ayak takımı ve  ne idüğü belirsiz teröristler olmuyor da benim polisim oluyor anlamak mümkün değil…Gerek ulusal medya+bir kısım TV, malüm çevreyi  işbirliği içinde görmekteyiz!.. 

Eylemcilerın sırtında çantalar, içleri taş ve bilya ile molotof dolu polisime saldırmaktalar, sokakları yakmakta, 

devlet ve millet malına zarar vermekteyken polisim onları teker teker toplayıp sevcılığa teslim etmektense, gördüğümüz gibi (üzülerek ifade ediyorum ki) sürekli Polisimiz de Toma ile onlara bir taraftan su sıkmakta, dağılmıyorlarsa gaz sıkmakta değil ama bir taraftan kaçıyorlar, diğer taraftan toplanıyorlar!. 

Böyle bir ortamda hedef göstericileri, eli tetik çekenleri dağıtmak mıdır, yoksa bunları adalete teslim etmek midir?..  Yok efendim adalete teslim edilenler, diğer kapıdan savcılıkça dışarı çıkartılıyor, tekrar sokağa salınıyorsa o savcılar deşifre edilmeli ve haklarında yasal işlem başlatılmalıdır; zira kanun önünde herkes eşittir ilkesi bunu gerektirmektedir!.. 

Hele hele haberlerde:-"Sokak aralarında kaçtılar!.." ifadesi bayağı gülünç olmaktadır,dikkatinizi çekerim!..

Sokağın giriş ve çıkışında eylemcilerin iki katı polisimi koyuver, bıldırcın yakalar gibi yakala ve elleri kelepçeli savcılığa teslim et ki, sayıları azalsın ve ayrıca devlet ve milletime yaptıkları zarar-ziyanlar ödettirilsin ve sabıkalı hale gelsinler ki bir daha bu ve benzer davranışlara cesaret etmesinler ama heyhat yine heyhattt!...Cezalar caydırıcı olmadığı müddetçe bu olayların önü alınamayacak diye korkumuz vardır!.

Yarın bu kişiler yüksek tahsil yapıp devletimde de görev alırsa, bağışlayın ama “yandı keten helva!..” 

Ayrıca bu eylemcilerle ön safta yer alan chp+bdp'li vekiller içinde yüce meclisimizin tüzük değişikliğine giderek bunlar hakkında da gereken yasal işlemi bir an önce yapması gerekir diyorum, aksi halde vekil gücüne sığınarak bu teröristlerle işbirliği yapanlara bu çileli Anadolu insanlarının vergileriyle maaşlarını alanlara bu fırsat asla verilmemelidir!.. 

Ülkemizin başta İstanbul-Ankara-İzmir-Hatay ve diğer illerinde sürekli devam etmekte olan bu olaylarda kamu malına zarar verme-trafiği kesme-yollara barikat kurma-polise direnme-polisi yaralama suçlarından bunlar hakkında gereken yasal işlem yapıldığı taktirde bakalım bu sokak olaylarını yürütmek için başta mısırdan Sisinin baltacılarını mı, yoksa Esadın iranlı askerlerini mi ithal edecekler, yahut açık artırmayla terörist arayacaklar bilemem artık!.. 

Bütün bunların yanında önümüzdeki günlerde üniversitelerimizin ve okullarımızın da açılmasıyla bu hainlerin daha farklı boyutta eylemlerini geliştirip devam ettireceklerinin yöneticilerce dikkate alınması ve gençlerimizin DEVLET+MİLLET ve AİLE olarak korunması millet olarak tek isteğimiz... 

Polisin yetkilerinin temel amacı, kamu otoritesini ve kamu yararını sağlamaktır. Polis,”kamu yararı” için çalışmaktadır. Kamu yararının sağlanması ise, kamu düzeninin sağlanması ile mümkündür. Gördüğümüz kadarıyla genç-dinamik polislerimizin her gün aynı işlemleri yapması karşısında artık çelik gücünü gösterme zamanı gelmiştir ve geçmektedir sanırım!..Yoksa bu gidişle polisimizin caydırıcılığı da gücünü yitirmektedir!.. 

Yüce devletimin aslı görevi=”İpeğe sarılmış çelik ise”, masuma ipek, suçluya çelik yüzünü göstermelidir!..

Ayrıca ebeveynlerin evlât acısı çekmemeleri için, evlâtlarına da yürekten sahip çıkmaları elzemdir artık!.. 

Cennet Anadolu'muzda  sen-ben demeden, BİZ diyerek, kardeşçe yaşamak dileğiyle... 

Hürmetlerimle…

Abdulkadir İPEKOĞL-Em.edb.öğretmeni-Rize

Not: Başta Gezi ve bu güne kadar meydana gelmekte olan olayları kimlerin finansör yaptıklarının da yetkililerce tespit ve açıklanması, inanıyorum ki sinekleri bir kenara bırakıp, bataklığı kurutacaktır!.. 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Polisin, Görev, ve, Yetkileri, Son, sokak, Olayları, Üzerine,
Yorumlar
Haber Yazılımı