Haber Detayı
19 Eylül 2015 - Cumartesi 23:55
 
Prof.Dr. Kemal Köymen ve Rize
Diğer Haberi
Prof.Dr. Kemal Köymen ve Rize

PROF. DR. KEMAL KÖYMEN VE RİZE

Uzun zamanıdır yazmıyordum, daha doğrusu tembellik üzerime çökmüştü. Fakat eş, dost, okur ve yazmış olduğum medya kuruluşlarının yöneticileri tarafından uzun zamandır “neden yazmıyorsun, hadi yaz artık” vs. gibi yarı şaka yarı ciddi tepkilerine fazla göğüs geremedim.

Yazılarıma ara verdikten sonra gerçekten şirin kentimiz için sosyal, kültürel, eğitim, sağlık ve spor içerikli yazılar yazmayı bende özlemişim..

Rizeli hemşerimiz, bilim adamı, İstanbul Maltepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kemal Köymen’i tanıyanlar var, tanımayanlar var. O gerçek bir Rizeli. O gerçek bir Rize aşığı. O fırsatını bulduğu an Rize’ye gider eş, dost ve meslektaşlarıyla buluşur özlem giderir.

//

İstanbul’daki Rize ile ilgili etkinliklere ayrım yapmaksızın fırsat buldukça katılır. Rize ile ilgili yapılması gereken çalışmaların içerisinde yer alır ve bundan da büyük bir mutluluk duyar.

Prof. Dr. Kemal Köymen Rize’nin eski ismi Dosma bugünkü ismi Atmeydanı Mahallesi beyefendilerinden biridir.

Lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi’nde, Master eğitimini İngiltere’de Glasgow Üniversitesi’nde ve Doktora eğitimini de ABD’de Philadelphia eyaletindeki University of Pennsylvania da tamamladı.

Akademik çalışma hayatına 1974 yılının Eylül ayında Washington D.C’deki Amerika Üniversitesi’nde başladı. 1976-1980 yılları arasında Gebze’de TÜBİTAK Marmara Araştırma Enstitüsü’nde çalıştı. Bu süre içinde Boğaziçi Üniversitesi’nde de part-time olarak ders verdi. 1980-1981 yılında ABD’de Ohio eyaletinin Columbus şehrinde “Chemical Abstract Services” kurumunun yazılım geliştirme bölümünde görev yaptı. Sonrasında 1988 yılına kadar Suudi Arabistan’ın Dhahran kentindeki “King Fahd University of Petroleum & Minerals”da bulundu. 1988-2005 yılları arasında Amerika Birleşik Devletleri’nde Minnesota State Üniversitesi’nde profesör olarak çalıştı. 2005 yılında Türkiye’ye döndü. 6 yıldır Maltepe Üniversitesi’nde görev yapıyor. Burada 2006-2008 yılları arasında “Mühendislik Fakültesi Dekanlığı” görevini üstlendi. 2008 yılından itibaren de “Üniversite Rektörü” olarak görevdedir.

Türkiye’nin önde gelen Vakıf Üniversitelerinden biri olan Maltepe Üniversitesinin rektörü Prof. Dr. Kemal Köymen bu görevi kabul etmesindeki en büyük faktörlerden biri üniversite kurucusu ve mütevveli heyeti başkanı Rizeli hemşehrisi Hüseyin Şimşek olduğu bilinmektedir.

//

Prof. Dr. Köymen ile yaptığımız söyleşide başında bulunduğu üniversitenin genel yapısı Türk eğitimiyle ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Prof. Dr. Kemal Köymen “Maltepe Üniversitesi olarak iş arayan değil, iş teklifi yapılan, iş kurabilen ve gelecekte istikbal vaad eden gençleri yetiştirmeyi hedefleyen bir üniversiteyiz. Bünyemizde kurmuş olduğumuz iş gelişimcilik ve iş geliştirme merkezli öğrencilerimize, hocalarımıza her türlü desteği vermektedir. Şu an üç yerleşik merkezde eğitim hizmeti vermekteyiz. 9 fakülte 30’dan fazla program ile lisans seviyesinde eğitim öğretim hizmeti veriyoruz. Ayrıca lisansüstünde 40’dan fazla programımız mevcuttur. Yukarıda da açıkladığım gibi üniversitemizin misyonunu iş arayan değil, iş teklif edilen ve iş kurabilen gençleri yetiştirmeyi hedeflemiş daha saygın bir Dünya Üniversitesi olmaktır. Bu bağlamda gerek mali ve gerekse manevi olarak öğrenci ve hocalarımıza her türlü desteği vermekteyiz. Üniversite olarak öğrencilerimize eğitim programlarında çok büyük bir esneklik tanıyoruz. Öğrencilerimiz anabilim dalları dışında aldıkları birçok seçmeli ders sayesinde mezuniyet sonrasında çeşitli alanlarda çalışma fırsatı bulabiliyorlar. Ayrıca uzaktan eğitim programında öncülüğü yapan üniversiteyiz. Bu konuda çok iddialıyız. Üniversitemiz kurulduğunda eğitim dili Türkçe idi. Yaklaşık iki yıl önce stratejik bir kararla eğitim dilinin Türkçenin yanında İngilizcenin de olması kararlaştırıldı. Şu anda birçok fakültemizde eğitim Türkçe ve İngilizce olarak verilmektedir“ diyerek kısa ve öz bir şekilde açıklamasını tamamlamıştır.

Rizeli hemşerimiz Prof.Dr. Kemal Köymen Rize’nin yetiştirdiği önemli şahsiyetlerinden biridir. Söyleşimiz esnasında zaman zaman parantez açarak, Rize’de ki, gençlik dönemlerini, mahalle ve okul arkadaşlarını unutamadığını, her ne kadar fırsat buldukca Rize’ye gidiyorsa da Rize sevdasını giderecek kadar olmadığını, hemşerileriyle birlikte olduğunda çok hoş vakitler geçirdiğini, üniversitelerde okuyan ve okuyacak olan Rizeli gençlere gerek kendi üniversitesinde ve gerekse diğer üniversitelere yapılması gereken tüm yardımları yaptığını ve yapmaya devam edeceğini söylerken adeta gözlerinin içi gülücükler saçıyor ve ne kadar samimi olduğunu gösteriyordu.

Selahattin BAKIR

Kaynak: Editör:
Etiketler: Prof.Dr., Kemal, Köymen, ve, Rize,
Yorumlar
Haber Yazılımı