Haber Detayı
05 Ekim 2013 - Cumartesi 10:25
 
Riva'da RİMER Rüzgarı Esti. (Foto Galeri)
Diğer Haberi
Riva'da RİMER Rüzgarı Esti. (Foto Galeri)

RİVA’DA RİMER RÜZGARI ESTİ

RİMER KURUCU ÜYELERİ VE RİZELİ VETERANLARLA RİVA’DA DOLU DOLU BİR GÜN

Bir süredir dernekleşme hazırlıklarını sürdüren kısa adı RİMER olan Rize Merkez Mahalleleri Kültür ve Dayanışma Platformu Eylül’ün son hafta sonunu RİVA’da kurucu üyeleri ve Rize Veteranları ile gün boyu süren dopdolu bir programla geçirdi.

Aynı zamanda RİMER kurucu üyesi olan, uzun süredir de Riva’da yaşayan Dr Mahmut Akyıldız’ın ev sahipliğini yaptığını organizasyonda RİMER Kurucu Üyeleri kahvaltıda buluştu, ardından Kurucular Kurulu toplantısı gerçekleşti, Riva Plajına hakim terasta veteran ve kurucuların katılımıyla piknik havasında geçen saatlerden sonra Riva Stadyumunda Rize Veteranlarının keyif dolu müsabakası oynandı – izlendi, akşamda Plaj Restaurant’ta ki gala yemeğinde önce Galatasaray – Çaykur Rizespor süper lig mücadelesi izlendi, sonrada Yusuf Bağdatlı’nın mozikası eşliğinde horon edildi.

RİMER Başkanı Recep Ali Aksoylu organizasyonla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Rize Merkez Mahalleleri Kültür ve Dayanışma Platformu olarak hafta sonu RİVA’da tüm gün süren etkinliklerimiz oldu. RİMER’in dernekleşme süreci kapsamında kurucu üyelerle toplantımızı Mayıs ayında kararlaştırmış olduğumuz Rize Veteranları Riva Organizasyonu ile birleştirdik ve kurucu üyeler ile veteranlarımızla beraber keyifli bir gün geçirdik” dedi.

Organik Kahvaltı

RİMER Kurucu Üyeleri erken saatlerden itibaren RİMER Kurucu üyesi de olan Kalp ve Damar Cerrahi Dr Mahmut Akyıldız’ın plajın hemen üstünde, Karadeniz’den Boğazın girişine hakim bir tepede ki muhteşem malikanesinde kahvaltıda buluşmaya başladılar. Çok keyifli geçen kahvaltıda Mahmut Hoca konuklarına çiftliğinde yetişen ve kendilerinin ürettiği gıdalardan oluşan kahvaltılıkların servisini bizzat kendisi yaptı. Kahvaltıdan sonra çiftlikte ki hayvan ve sebzelerin arasında Rize’deki çocukluk ve gençlik günlerini yad eden RİMER’in kurucu üyeleri bol bol hatıra fotoğrafı çektirdiler, kendileri de çektiler. En çok dile getirdikleri de Mahmut Akyıldız’ın bu ortam sayesinde bu kadar zinde ve pozitif olmayı başardığı oldu. Nitekim akşamüzeri oynanan Rize Veteranları müsabakasında Mahmut Hoca’nın değme aktif sporculara taş çıkartan performansı da zaten bunu ortaya koyuyordu.

Rimer Platformu Dernekleşme Kararı Aldı

Saat 13’den itibaren de RİMER ve Rize için çok önemli sayılabilecek kararların alındığı ve RİMER Platformu Başkanı Recep Ali Aksoylu’nun yönettiği Kurucular toplantısına geçildi. RİMER olarak geçen yıldan bu yana yapılan çalışmaların özetini paylaşan Platform Başkanı Recep Ali Aksoylu, çalışmaların hız kesmeden devam edeceğini, kurulmak üzere olan derneğin Rize Merkez için taşıdığı önem ve misyonu anlattıktan sonra “Oluşumumuzdan haberdar olan tüm hemşerilerimiz takdir ediyor, çok geç kalındı diyor. Ancak Rize için sorumluluk duyan herkes bizim kendilerine ulaşmamızı beklemeden elini taşın altına koymalarını, daha iyi bir Rize için destek olmalarını bekliyoruz” dedi. Kurucu üyelerin Rize adına üstlenmeye hazır oldukları misyona dair görüşlerini tek tek ifade ettikleri toplantıda görüşülen konular ve alınan kararların başlıcaları da; Platformun Derneğe dönüşmesi için hukuki sürecin başlaması, Hazırlanan Tüzüğün değerlendirilmesi, Bütçe ve Nakit Akışı ile Libadiye’de hafta içinde bakılan ofisin kiralanması oldu.

Kurucu üyelerden Sağlık Bakanlığına bağlı Anadolu Yakasındaki 15 hastanenin Tıbbı Direktörü olan Prof Dr Kemal Memişoğlu, “Uzağında yaşadığımız memleketimize karşı hepimizin sorumlulukları var, Kurucular Heyetindeki kişilerin profillerini görünce ben de tereddütsüz sorumluluk almak istedim. Mesleğimle ilgili bir çok oluşumda görev üstlendim, en hassas olmamız gereken konu bu evrede tüzük. Sonradan deforme edilemeyecek tarzda özenle hazırlanmalı” derken, Dr Mahmut Akyıldız’da Rivaspor’u kurarken karşılaştıkları maddi zorlukları anlattı ve “çok güzel düşünceler, amaçlar olsa da maddi konular çözümlenmeden mesafe alınamadığını, ancak aşıldıktan sonra sonrada keyifli sonuçları almanın hazzının çok güzel” olduğunu söyledi. Geçen yıl İstanbul’a taşınan ve Mef Üniversitesinin kurulma sürecini yürüten Kenan Bıyık’da, “Çok değerli, seçkin bir kurucu heyetin oluşturulduğunu, Rimer çatısı altında Rize ve Rizeliye hizmet etmekten, proje üretmekten” duyacağı memnuniyeti belirtti.

Farklı meslek, farklı mahalle ve farklı sosyo-kültürel kimliğe sahip 34 gönüllüden oluşan Rize Merkez Mahalleleri Kültür ve Dayanışma Derneğinin kurucuları toplantının son bölümünde iki hafta içinde gerekli kaynağı maddi ve aynı olarak sağlayıp Kuran Bayramından sonra da İstanbul’daki hemşerilerin bir araya geleceği bir gece düzenleme kararı aldılar.

Terasta büyüleyici manzara ve doğanın kucağındaki toplantının bitiminde konuklara şırasını Rize’den Muharrem Yardımcı’nın getirdiği Pepeçura ikramı da günün sürprizlerindendi.

Veteranlarla Çiftlikte Nostalji

RİMER Kurucular toplantısı devam ederken Veteran konuklarda Riva’daki buluşma mekanına gelmeye başladı. Organizasyona Kurucu Üye İsmail Bakır ile beraber gelen Fenerbahçe’nin de unutulmazlarından olan Puşkaş Ergün Öztuna ve ünlü spor adamı Hayri Ülgen’de toplantıya konuk olarak katıldılar. Ergün Öztuna, çok az bir süre Rize’de futbol oynamış olmasına rağmen Rizelilerle çok özel dostluklarının oluştuğunu, Selahattin ve İsmail Bakır kardeşlerin her fırsatta kendisini kaldığı huzurevinde ziyarete geldiklerini, bugünde İsmail Bakır’ın idareden aldığı özel izinle ve birlikte organizasyona katıldığını ve çok mesut olduğunu söyledi.

Toplantının ardından kurucular ve veteranlar malikanenin farklı noktalarına yayılarak hem manzarayı doyasıya yaşadılar, eski dostlarıyla özlem giderdiler hem de bol bol fotoğraf çektirdiler. Bu arada Yusuf Bağdatlı’nın İstanbul’dan özel getirdiği simitler kaşar peyniri ile süslenerek doğanın kucağında yenilirken Selahattin Bakır, Ergün Kolçak, İsmail Coşkun ve İsmail Demirci’de takım kadrolarını hazırladı. RİMER Kurucu Üyesi Tülin Karaali’de açık artırma için Veteran formasını konuklara imzalattı.

Başlama Vuruşu 3 Ünlü Konuktan

RİMER Kurucuları ve veteranlar 16:30’da Riva Stadyumuna geçtiler. Fotoğraf ve ısınma faslından sonra antrenörlüklerini İsmail Coşkun ve Muharrem Vezir’in yaptığı Mavi ve Beyaz formalı olarak ikiye ayrılmış Rize Veteranlarının müsabakası Sat 17:00’de 3 ünlü konuğun başlama buruşunu yapmasıyla başladı. RİMER’in özel konukları olan “Puşkaş” Ergun Öztuna, Rizesporun kurucularından ve ilk asbaşkanı, hatta renklerini belirleyen Dündar Akdeniz ile Ünlü Futbol yorumcusu ve spor adamı “Baba” Hayri Ülgen yaptı.

Rize Bölgesinin 70 lı yıllardaki popüler ve milli hakemi Turgut Aksoy’un yönettiği müsabakada ilk ciddi atak Beyaz takımdan geldi. “Kuzu” Hüseyin Hemşinlioğlu sağ ayağının dışıyla nefis bir ara pası vererek “Turyol” Yunus Can’ı kaleci ile karşı karşıya bıraktı ama “Ringo” Remzi Kazmaz gole izin vermedi. Bir dakika sonra da “Çapa” İsmail Bakır’dan aldığı pasla hızla orta sahayı geçen Hasan Vezir topu orta yayın sağ dışında Anadolu Yakası Kamu Hastaneleri Tıbbi Direktörü, Rimer kurucusu Prof Dr. Kemal Memişoğlu ile buluşturdu. Kemal Hoca topu düzeltti, sağ iç mevkiinden atak yapan yine kendisi gibi cerrah olan doktor Mahmut Akyıldız’ın önüne yuvarladı. Mahmut Hoca topu birkaç metre sürdü, kaleci Adil’in de ilerde olduğunu görünce 30 metreden aşırtma bir vuruşla maçın ilk golünü yazdı. Mavi takım ilk yarının sonlarına kadar aynı zamanda RİMER Kurucu üyeleri olan Şaban Sarı ve Ergün Kolçak’ın güzel oyunlarıyla oyuna hakim gözükse de Beyaz Takım daha sonra özellikle Remanozlu İsmail Demirci’nin başarılı oyunuyla dengeyi sağladı ve peş peşe golleri sıralamaya başladı.

Maçın sonucu açıkçası kimsenin umurunda olmadı, RİMER Kurucu Üyesi 63 yaşındaki siyasetçi Şaban Sarı’nın topa olan hakimiyeti, milimetrik pasları, Cengiz Yenigün’ün müdafaada bankacı titizliğini yansıttığı performansı, Muharrem Yardımcı’nın bindirmeleri, Turyol Yunus Can’ın bitmeyen enerjisini ve de Hasan Vezir’den Musa Can’a Rizespor’un tüm unutulmazlarının lig maçı oynarcasına oynadıkları futbol görülmeye değerdi.

Galada Heyecanlandıran Yeni Veteran Organizasyonu Müjdesi

Rize Veteranları ve RİMER Rize Merkez Mahalleleri Kültür ve Dayanışma Derneğinin kurucu üyeleri maçtan sonra Dr Mahmut Akyıldız’in misafiri olarak gala yemeğine geçtiler. Samimi sohbetlerle başlayan yemekte hep beraber Galatasaray – Çaykur Rizespor Süper Lig müsabakası izlendi. Maçın devre arasında RİMER Kurucu Üyesi, Veteran Organizasyonları Sorumlusu Selahattin Bakır, organizasyonun ev sahibi Dr Mahmut Akyıldız’a ve konuklara hitaben bir teşekkür konuşması yaptı. Rize Veteranlarıyla bütünleştiklerini, Riva Veteran organizasyonunu TFF Başkan Vekili Servet Yardımcı’nın önerisiyle Cumartesi günü tertiplediklerini, ancak Rizesporun maçının öne alınmasıyla organizasyona katılmadığını, Rize’de düzenledikleri ilk veteran müsabakasının tadı damağında kaldığı için RİMER’den yeni bir organizasyon beklediğini belirten Selahattin Bakır, Çaykur Rizespor’un Rize’deki şampiyonluk maçıyla başlayan Rize Veteranları ile etkinlik faaliyetlerine Rize Veteranlarını Fenerbahçe’nin veteranları ile buluşturarak devam edeceklerinin müjdesini verdi.

Mahmut Akyıldız’a Tuval Üzerine Rize Posteri

Daha sonra sahneye davet ettiği RİMER Platformu Başkanı Recep Ali Aksoylu’da günün anısına binaen Mahmut Akyıldız’a Fotoğraf Ustası Adnan Yavuz Aksoylu’nun Rize konulu tuval üzerine basılmış fotoğrafını hediye etti. Dr Akyıldız’da teşekkür konuşmasında, “Fotoğrafı çok beğendiğini, köydeki (Riva) evinin salonuna asacağını, evinin - köyünün dostlarının ziyaretiyle anlam kazandığını” belirtti.

1-1 sonuçlanan Galatasaray – Çaykur Rizespor maçının ardından artık RİMER gecelerinde gelenekselleşen Yusuf Bağdatlı’nın Mozikasının eşliğinde Rimer kurucu üyeleri ve veteranlar horon yaptı. Gece, daha doğrusu RİMER’in 28 Eylül Riva organizasyonu RİMER yönetiminin Kurban Bayramından sonra geniş katılımlı bir horon gecesinin organize edileceği bilgisini paylaşmasıyla sona erdi.

             

RİMER’İN RİVA ORGANİZASYONUNA KATILAN VETERANLAR

Adil Akyüz, Ali İpek, Cengiz Yenigün, Cesarettin Alptekin, Ergün Kolçak, Ergün Öztuna (Puşkaş), Fatih Sultan Kar, Ferdi Akyıldız, Gafur Akyıldız, Hakan Tecimer, Hasan Vezir, Haşım Çınar, Hızır Aksoylu, Hüseyin Hemşinlioğlu, İrfan Saraloğlu, İsmail Bakır, İsmail Coşkun, İsmail Demirci, Kemal Memişoğlu (Prof Dr), Mahmut Akyıldız (Dr), Mehmet Okay, Metin Kalkan, Muharrem Vezir, Muharrem Yardımcı, Musa Can, Şaban Sarı, Recep Yanbay, Remzi Kazmaz (Av), Turgut Aksoy, Yaşar Elmas, Yunus Can.

Haber : Ayfer Hurşutağaoğlu

[gallery columns="4" ids="34238,34239,34240,34241,34242,34243,34244,34245,34246,34247,34248,34249,34250,34251,34252,34253,34254,34255,34256,34257,34258,34259,34260,34261,34262,34263,34264,34265,34266,34267,34268,34269,34270,34271,34272,34273,34274,34275,34276,34277,34278,34279,34280,34281,34282,34283,34284,34285,34286,34287,34288,34289,34290,34291,34292,34293,34294,34295,34296,34297,34298,34299,34300,34301,34302,34303,34304,34305,34306,34307,34308,34309,34310,34311,34312,34313,34314"]

Fotoğraflar : Adnan Yavuz Aksoylu

Kaynak: Editör:
Etiketler: Riva'da, RİMER, Rüzgarı, Esti., (Foto, Galeri),
Yorumlar
Haber Yazılımı