Haber Detayı
16 Eylül 2013 - Pazartesi 20:15
 
Rize 1 İnci
Diğer Haberi
Rize 1 İnci

DPT (Devlet Planlama Teşkilatı)’ ye na ait 7,8,9 ve 10. kalkınma planları incelendiğinde ilk 5 maddeden birinin kesinlikle havalimanları ve havayolu konulu olduğu görülmektedir. Devletimizin geleceğiyle alakalı planlamalarını yapan kuruluş, her beş yıllık planlarında bu konuyu ele almakta ve konuyu önemsemektedir. Bu durum, “Havalimanı bir kente ne getirir, kazancı nedir?” diye soran hemşerilerim diye adlandırmakta zorluk çektiğim vatandaşımıza bir cevaptır sanırım.

Ülkemizin hemen hemen her ilinde havalimanı mevcuttur. Kaldı ki Rize’miz, Türkiye siyasetinin nabzının attığı bir ildir. Başbakanlarımız; Sn. Mesut Yılmaz Bey 2 yıl 3 ay süreyle, Sn. Recep Tayyip Erdoğan Bey görevi devraldığı 15 Mart (kızım Ecrin ve yeğenim Nilüfer’in doğum günleri) 2003 tarihinden bu yana, yani 10 yıl 6 ay boyunca, onlarca kez Rize’ye, memleketlerine karayolu ile seyahat etmek zorunda kalmışlardır. Bakınız, Türkiye Cumhuriyeti’nde başbakan çıkartmış ama havalimanı olmayan bir il yoktur.

Tabi ki bu husus havalimanı yapılması için neden de değildir.

Ülkemizde terörün sona ermesi, AB adaylığı ve demokratikleşme ivmesinin artması gibi konularda yol alındıkça turizm sektöründe hareketlilik olmakta, bundan da ilimiz nasibini almaktadır. Bu hafta içerisindeki yerel gazetelere baktığımızda Rize’de turistlerin emlak alma taleplerinin arttığını görmekteyiz. Bu gelişmelere paralel olarak, birbirini tetikleyecek bu süreçte; rengi, dini ve dili çeşitlilik arz edecek yeni misafir hemşerilerimizi konforlu, ucuz ve güvenli bir şekilde seyahat ettirmeliyiz.

Havalimanı, kentin sadece ulaşım eksiklerinin tamamlanması anlamında değil, marka kent olması anlamında da çok önemlidir. RTE Rize Havalimanı’nın ekonomi, sosyal yaşam ve kentlilik bilinci gibi konularda yaratacağı domino etkisi Rize için bir sıçrama tahtası olacaktır. Henüz yapılmamış olsa da, yapılacağı haberinin bile kentin geleceğini şimdiden şekillendirmeye başladığı havalimanı projesi Rize’nin dönüm noktasıdır. Rize’nin vizyonu ve kısa sürede gösterdiği gelişmeler, havaalanının yapılmasını zorunlu kılmıştır. Rizeliler vizyonunu büyük tutunca, kamu projeleri de ona paralel olmak durumunda kalmaktadır. Havalimanı domino etkisini yaşayacağımız önemli bir projedir. Sadece yolcu taşımasında değil, kargo amaçlı olarak, lojistik sektörüne ve turizm sektörüne bambaşka bir boyut ve katma değer kazandıracaktır.

3 saatlik uçuşla 350 milyon; 4 saatlik uçuşla 1.5 milyar; 7 saatlik uçuşla 4 milyarlık bir pazar elimizin altında olacak dersem sanırım havaalanının önemi daha da belirgin hale gelecektir.

Bu kavrama dikkat etmenizi rica ediyorum. Çünkü bundan sonra bu kavramı çokça duyacaksınız. Parasal sermaye klasik ekonomiyi oluşturur. Bir kentin parasal sermayesi, endüstriyel üretimi çok büyük olabilir. Kent, çok büyük iktisadi tesislere sahip olabilir. Ancak bunlar o kenti bir marka ve dünya kenti yapmaya yetmez. Kaldı ki Rize’nin endüstriyel bir şehir olması konumu itibariyle mümkün değildir. Parasal sermaye kültür sermayesiyle birleştirilirse (ister aidiyet deyin, isterseniz marka) kentimizin, şehir veya dünya kenti olması olasıdır.

Havalimanı yapılırken aşağıdaki soruları da sormalıyız:

Yeterli müzemiz var mı? Konser ve tiyatro salonlarımız yeterli mi? Tarihi eserlerimiz restorasyon görüyor mu ve bunlar dünya turizminde bir destinasyon mu? Festivalimiz var mı? Kentin görünümü bizi bir dünya kenti yapacak şekilde kurgulanıyor mu? Kentin imarında konutlardan otellere, ibadethanelerden spor tesislerine, köprü ve üst geçitlerinden kaldırımlarına kadar bir bütüncül konsept düşünülüyor mu yoksa bir birinden bağımsız bir kolaj görüntüsü mü veriyor?

Bu gibi sorulara cevap verilebilmesi için kentin, yerel yönetimlerde güçlü, vizyon sahibi ve üretken olması gerekmektedir.

Rizeliler havalimanı projesine sahip çıkmalıdır, unutulmamalıdır ki ”Koca selleri meydana getiren küçük dereciklerdir.” RTE Rize Havalimanı, Elli Uç Rize, Rize Kent Konseyi Facebook ve Twitter gruplarının da fikir ve desteklerinizi bekliyor.

Mustafa Barış ÖZTÜRK

Kaynak: Editör:
Etiketler: Rize, 1, İnci,
Yorumlar
Haber Yazılımı