Haber Detayı
11 Eylül 2013 - Çarşamba 11:41
 
Rize'de 2014 Adayları
- Haberi
Rize'de 2014 Adayları

RİZEDE 2014 ADAYLARI

30 Mart 2014 yaklaşırken isimler ortaya çıkmaya başladı.

Yerel yönetimler biliyorsunuz genel seçimler için önemli bir imtihan. Bizi yönetenler böyle zamanlarda halktan notunu alır. Büyükşehir değiliz ama Rize için koparılan yaygaralar büyükşehirlerden aşağı değil.

83 sonrası önce Bakan sonra Başbakanların eksik olmadığı Rize’de her seçim çok önemli olmuştur. hele iktidar için prestij meselesi olur seçim kazanıp kaybetmek. Gayet doğaldır ki kimse seçim kaybetmek istemez. Seçime eğer giriyorsa herkes kazanmak ister.

Rize merkez ve ilçelerde aday aday isimleri sahne almaya başladı.Değişik isimlerde kamuoyu tarafından konuşuluyor.

Rize Merkezde Başkan Halil Bakırcı aday gösterilirse yarışta olacak.İktidar partisinin aday adayları arasında yoğun bir isim trafiği var. Avukat ve emekli asker Hızır Keskin, Çevre Şehircilik Müsteşar Yardımcısı İrfan Uzun, Eski AKP İl Başkanı ve Belediye Başkan vekili Yılmaz Katmer, bir süre AKP Yönetimdeki Nusret Karaca, Beyoğlu Belediye Başkanı Mishab Demircan mevcut Rize Milletvekili Nusret Bayraktar ayrıca mevcut Bakan Hayati Yazıcı’nın ismide aday adayları arasında geçiyor.

Bakan Hayati Yazıcı’nın Rize’ye hemen her hafta gelmesi aday adaylığına yorumlanıyor. Kararı partisi verir ama aday olursa başarılı olur mu zaman gösterir. Zira Gümrükler ve Rize’ye giren Kaçak Çaylarda baş sorumlu Sn. Bakan gösteriliyor.

Milletvekili Nusret Bayraktar Ardeşen Milletvekili gibi davranıyor. Rize üzerinde etkili olur mu? Yerel yönetimlerdeki tecrübesi yeterli ama burası Rize.

Bir diğer aday adaylığı üzerinde ismi çok konuşulan eski İl Başkanı ve bir dönem Bakırcı Başkanın Başkan Yardımcılığında bulunan Yılmaz Katmer. Katmer’in işinin Rize’de olması ve Rize’de ikamet etmesi önemli bir avantaj. Rizeli halkın deyimiyle ithal aday istemiyor. Rize’de yaşayan Rize’yi daha yakından bilir diyor. Bundan dolayı Katmer avantajlı gözüküyor.

CHP de Eski Köy Hizmetleri İl Müdürü ve Rize de çok sevilen Necmettin Kara’nın ismi telaffuz ediliyor. Aday olursa kazanan CHP olur diyebiliriz. Necmettin Kara Rize’nin insanını, dağınıtaşını en iyi tanıyan bir şahsiyettir.

MHP de 3 aday adayı tanıtım turlarında. Dr.Zelkif Akgül, İnş. Yük Müh. Murat Yazıcı ve İktisatçı Murat Kösoğlu bu yarışta varız ve iddialıyız diyor. Adaylar arasındaki İktisatçı Murat Kösoğlu en genç aday sanırım. Kendisini çok yakından tanırım çünkü yakın bir akrabam. MHP nin Ülkü Ocaklarından gelen siyaset sürecinde Parti dede önemli görevlerde bulunmuş. Tercih edildiğinde atılgan ve girişimciliği ile başarılı olmamasıiçin bir sebep yok.

İlçelerde düşünülen aday isimleri henüz netleşmedi. Gelecek yazımda detaylı bir şekilde yazacağım.

İsmet KÖSOĞLU

Kaynak: Editör:
Etiketler: Rize'de, 2014, Adayları,
Yorumlar
Haber Yazılımı