Haber Detayı
27 Temmuz 2019 - Cumartesi 13:05 Bu haber 4450 kez okundu
 
Rize'de 25 Yıl Görev yaptı.İşte yeni görevi ve görev yeri
Eğitim Haberi
Rize'de 25 Yıl Görev yaptı.İşte yeni görevi ve görev yeri

RTEÜ İLAHİYAT FAKÜLTESİ’NDE 25 YIL ÖĞRETİM GÖREVLİSİ OLARAK HİZMET VEREN PROF.DR. ALİ AKDOĞAN ORDU ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ OLDU… 


1994 Yılında Rize İlahiyat Fakültesi’nde Din Sosyolojisi Bölümünde araştırma görevlisi olarak göreve başlayan ve bu Fakültede Profesörlüğe kadar yükselen; Prof. Dr. Ali Akdoğan doğduğu İl olan Ordu Üniversitesinin Rektör olarak atandı.. 


Cumhurbaşkanı tarafından Prof. Dr. Ali Akdoğan ile birlikte 11 üniversite rektörü ataması gerçekleşti. Resmi Gazete'de yayımlanan karar ile YÖK üyeliğine de iki isim atandı. Peki Prof. Dr. Ali Akdoğan kimdir? 


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalanan kararname ile 11 üniversite rektörü ve 2 YÖK üyesi ataması gerçekleştirildi. Kararname, bugün Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre OrduÜniversite rektörü Prof. Dr. Ali Akdoğan oldu. Peki Prof. Dr. Ali Akdoğan kimdir? 


PROF. DR. ALİ AKDOĞAN KİMDİR? 


Ali Akdoğna, 25 Haziran 1964 tarihinde Ordu ilinin Merkez Kökenli mahallesinde doğdu. ilk ve orta öğrenimini mahallesinde, lise öğrenimini il merkezinde tamamladı.1983 yılında girdiği Ondokuzmayıs Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nden 1987 yılında mezun oldu. Beş yıl İmam-Hatip Lisesi meslek dersleri öğretmenliği yaptıktan sonra Rize Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'ne Din Sosyolojisi Araştırma Görevlisi olarak atandı. 


Yüksek lisansını Ondokuzmayıs Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde "İmam-Hatip Liselerinde Okutulan Hadis Dersi Programının Değerlendirilmesi" adlı çalışmasıyla (1994), doktorasını da yine aynı üniversitede "Geleneksel Toplumdan Modern Topluma Geçişte Dini Hayat (Rize İl Merkezi Örneği)" adlı çalışmasıyla (1999) tamamladı. 09.05.2005 tarihinde girdiği sınavda başarılı olarak İlahiyat (Din, Bilgi ve Kültür Sosyolojisi) Bilim Alanında Üniversite Doçenti unvan ve yetkisi kazanmıştır. İngilizce ve Arapça bilmektedir. 


Akdoğan ayrıca 2011ve 2015 yıllarında AK Partiden doğup büyüdüğü şehir olana Ordu’dan Milletvekili aday adayı olmuştu. Ancak her iki dönemde de aday olamamıştı. Aday olamayan Prof. Dr. Ali Akdoğan tekrar RTEÜ İlahiyat Fakültesindeki görevine dönmüştü. 


Hâlen Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde Din Sosyolojisi Anabilim Dalında öğretim üyesi (Prof. Dr.) olarak görev yapmaktadır. Evli ve dört çocuk babasıdır. 


Prof. Dr. Ali Akdoğan; Dini vecibesi olarak şu anda ailesiyle birlikte Hac ibadeti için Mekke de bulunmaktadır. 

Kaynak: () - Orhan YAZICILAR Editör:
Etiketler: Rize'de, 25, Yıl, Görev, yaptı.İşte, yeni, görevi, ve, görev, yeri,
Yorumlar
Haber Yazılımı