Haber Detayı
25 Eylül 2013 - Çarşamba 11:30
 
Rize'de Bir İlçe Köye Dönüyor !
Diğer Haberi
Rize'de Bir İlçe Köye Dönüyor !

BİR İLÇE KÖYE DÖNÜYOR

1945 yılında ilçe olan Güneyce 1952 de Bucak daha sonra Nahiye ve 2013 de Köy olacak.2011 sayımına göre nüfusu 2 binin altına indiği gerekçesiyle 1183 kişiye düşen Güneyce 2014 Mart ayından sonra Köye olacak.

Yanlız Güneyce değil İkizdere ilçesi de neredeyse aynı kaderi paylaşacak. Bu kez gerekçe nüfus değil ama AKP iktidarının kapatmaya gittiği Resmi kurumların ilçeyi terk etmesi kapanmak için önemli bir bahane.

Bütün kurumlarda personel sıkıntısı var gerekçe gösterilerek kapatılmaya doğru gitmelerine ne diyelim.

Güneyce Beldesinde son yıllarda hayırsever vatandaşın yaptığı modern bir Sağlık Ocağı var. Burada sağlık personelide vardı. Oysa şimdi yok. AKP döneminde Güneyce Sağlık Merkezi adeta kapatıldı. Burada yaşayanlar insan yerine haftada bir konuluyor.

Yine burada Vatandaşın yaptığı İlköğretim Okulu vardı. Ali Alemdar Okulundan bahsediyorum. Nasıl bir politika izleniyor ki öğrenci yok diye okul kapatıldı. Mevcut öğrenciler 10 km.yukardaki ilçe merkezine taşınıyor.

Uygulamaya başlandığı yıllardan beri bu taşımalı eğitime karşı olmuşum. Bu uygulama içime hiç sinmedi, niye sinsin ki köylerimiz ısısızlaştı. Köyde öğrenci varken en az 1 veya 2 öğretmende vardı, köyde yaşayan köylüm öğretmene gidip bir şey sorar öğrenir hiç olmazsa haberlerden bilgi alırdı. Köyün Öğretmen, İmam ve Muhtarla birlikte güzel bir tüzel kişiliği vardı. İkizdere ilçesindeki bütün köylerde okullar kapatıldı. Sebeb taşımalı uygulanıyor. Taşımalı yapılırken yukarı köylerdeki öğrencilerin ilçeye bu kez hiç faydası olmadı. Onlar sahildeki yerleşim yerine gidince nüfus azalması bakımından kayıp eden yine İkizdere oldu.

PTT nin Telekom’u satılmıştı. P si Güneyce beldesinde haftada bir gün açık oluyor. Bu nasıl hizmet anlayışıdır. Sosyal Devlet halk için olmalıdır. Her şeye para, tasarruf gözü ile bakılmamalı. Sosyal Devlet eğer Halkına hizmet getirmeyecekse başka ne iş yapar. Hatayda binlerce Suriyeli mülteciye her gün bedava yardım yapan AKP Hükümeti burada yaşayan insanları niye düşünmüyor. Gider oluyor gerekçesiyle tasarrufa gidilirken vatandaşa engeller çıkarılıyor. Haftada 1 veya 2 gün Postane açılacak, Sağlık Merkezine Doktor gidecek.

Beyler lütfen söyleyin savaştamıyız. Suriye’nin açları için kesenin ağzını açan iktidar kendi insanını niye yokuşa sürüyor.

Biz 74 Kıbrıs Savaşını görmüşüz. O savaş zamanında bile tasarruf gerekçesiyle kurum ve kuruluşlar kısıtlamaya gitmedi. Kıbrıs çıkarmasında bizim insanımız gönül rahatlığıyla ahırdaki ineğim, öküzüm TC. Ordusuna feda olsun diyerek elinde, cebinde, kolunda ne varsa verecek kadar âlicenaplıklar yapmıştır.

Oysa bugün yapılanları bu millet hak etmiyor.

2014 Martında Köye dönecek Güneyce Beldesinde TC. Devleti görevlisi olarak sandıktan çıkan Muhtarlar ile Camilerdeki İmamlardan başka kimse kalmadı.

AKP İktidarı 61 yıllık Adliyeyi kapatarak İkizdere ilçesine en büyük kötülüğü yapmıştır.

AKP döneminde İkizdere ilçesi hiç görülmemiş şekilde partizanlıklara mağdur bırakılmıştır.

İktidar partisindenim bu ilçede hiçbir şey benden habersiz olmamalı diyen bir zihniyetin zulmüne uğrayan ilçedir İkizdere.

Geçen dönem İlçe Kaymakamına yapılan zulümler unutulmamışken ilçede kendi öz evladına sürgün lafını diline dolayanlara yargının verdiği yüce karar ortadadır.

30 Mart 2014 Mahalli seçim sandığı önümüze gelirken İkizdere insanı samimi olarak benim 62 yıllık ADLİYEMİ KAPATANLARA odun, kömür, beyaz eşya vs. oyumu almak için göz boyayıcı ne yaparsa yapsın OY vermeyeceğim diyor.

AKP’nin seçilmişleri Partilerinin korkusundan seslerini çıkarmıyor. Aslında İkizdere son seçimde AKP ye verdiği %92 oranındaki oyun cezasını çekiyor.

İsmet KÖSOĞLU

Kaynak: Editör:
Etiketler: Rize'de, Bir, İlçe, Köye, Dönüyor, !,
Yorumlar
Haber Yazılımı