RİZE'DE BLOKLARDAKİ DÖNÜŞÜMÜN TÜM DETAYLARI.
Haber
08 Ağustos 2020 - Cumartesi 12:06
 
RİZE'DE BLOKLARDAKİ DÖNÜŞÜMÜN TÜM DETAYLARI.
Rize Haberi
RİZE'DE BLOKLARDAKİ DÖNÜŞÜMÜN TÜM DETAYLARI.

Rize Belediye Başkanı Rahmi METİN beyle yaklaşık iki buçuk saat Rize şehrini konuştuk. Başkan konuşmasına başlamadan önce, benim Rizeli hemşerilere seçim vaadim olmadığını, fakat (altta sıralanan) her başlığın vaadi olduğunu görev süresinin sounda  bu hizmetleri tamamlayarak Rizelilerin  hizmetine sunacağını ifade etti.
                                         

Başkanın Rizeli Hemşerilerine vadettikleri:

             1-BELEDİYE BLOKLARI

             2-MİLLET BAHÇESİ

             3-YAĞLITAŞ MAH.KENTSEL DÖNÜŞÜMÜ

             4-TELEFERİK

             5-SOSYAL TESİSLER VE ALİPAŞA KADINLAR PLAJI

             6-DENİZ DOLGULARI

             7-POSTANE ARKASI KAMULAŞTIRMASI ve ÇARŞI PROJESİ

             8-CEPHE YENİLEMESİ(ATATÜRK CAD.)

             9-ORMAN DAİRESİ MÜD.ALANI OTO PARK ve PARK PROJESİ

           10-MEYDAN SOSYAL TESİS ALANI ve SİMİLATÖR HELİKOPTER PROJESİ.

Başkan görev süresi boyunca hemşerilerime bu projeleri vadettiğini belirttikten sonra, Başkana Rize ilinde, sokaklarda, kahvelerde, çay bahçelerinde, esnaf sohbetlerinde, halkın konuştuğu, tedirgin oldukları övgü yaptıkları anlaşılmayan açıklanamayan konuları isteklerini eleştirdiklerini arzularını bildiğim kadar soru sordum ,cevaplarını Başkan da şeffaf açık anlaşılır şekilde ifade etti.
              

B. Arif TURAN: Başkan Belediye blokları için, esnaflarla yaptığınız görüşmelerden sonra, kimi esnaf heykelinizin dikileceğini ifade ederken, kimisi endişeli, kimisi yeni dükkânlardan fahiş fiyat isteneceğini, kimisi konuyu halen anlamadığını ifade ettiklerini bu konuda kısa ve öz anlaşılır şekilde konuyu bir kez daha   açıklarmışsınız?  


RAHMİ METİN : Öncelikle şunu ifade etmeliyim ki, Rahmi HOCA görev süresi sonunda da geçmişte olduğu gibi yine bu sokaklarda olacaktır.  Biz Belediye olarak esnaf tüccar hemşerilerimiz adına TOKI ile uzun meşakkatli görüşmeler yaptık yapıyoruz.  Esnaf ve tüccarlarımız mağdur olmamaları için projelerde çokca değişiklik yaparak esnaf arkadaşlarımızın kazanımı noktasında çalıştığımızın bilinmesini isterim. Hak sahibi esnaf ve tüccarların istekleri doğrultusunda dükkanlarının verileceği, dükkânların bodrum dükkân ve çekme katlarının olacağı mevcut çekme kat olmayan dükkanlara da çekme katlı dükkanlar verileceğini ve bu ilave verilen çekme katların  (ölçümleri) metre kare olarak yazılmayacağını bunu görüşmeler sonucunda esnaflara kazanımımız olaaktır.  Sahile (denize) dönük dükkân hak sahiplerinin, önceki projelerde belirtilmemişti.  Bizler bu konuyu da çözdük az da olsa üstü boş tek katlı dükkân sahiplerinin de mağdur olmamaları için, imarda kaç metre kare hakları varsa hakları kadar olarak ofis verilecek.  Ayrıca şunu belirteyim ki her işin bir maliyeti ve ekstra kalemi var fahiş fiyatla yeni işyerlerinin verilmesi söz konusu değildir.   
               

B. Arif TURAN: Başkan Yağlıtaş konutları ne için yapılıyor, merkezde oturan mesken sahiplerini o rezerv alanına mı taşımayı düşünüyorsunuz?


RAHMİ METİN: Yağlıtaş'da yapılan konutlar, öncelikle kaliteli refah bir şekilde yapılacaktır . TOKİ'nin Timya vadisinde yapmış olduğu konutlar gibi kesinlikle olmayacaktır,  konutlar oradaki hak sahiplerine verildikten sonra, geri kalanları karayollarının istimlak ettiği konut sahiplerine maliyeti karşılığı verilecektir,  gerisini de sen ben her kim isterse satın alacak. Hemşerilerime  şunu bilmelerini isterim ki, Salarha ve Yağlıtaş bu ilin konut rezerv alanlarıdır. 
               

B. Arif TURAN: Başkan dolaylıda olsa da, Rize halkının dükkânları olan Belediye dükkanlarından hiç sattınız mı? 
                

RAHMİ METİN: Görev sürem boyunca  iç dükkân satmadım ,Belediyeye tapulu alan kazandırdık, Orman Müdürlüğü ve Defterdarlığın bulunduğu yeri Belediyeye kazandırdıık .  Orman Müdürlüğünün bulunduğu alana oto park ve park ve bahçe yapacağız.
                

B. Arif TURAN: Başkan Bayanların bacılarımızın kız çocuklarımızın daha fazla park bahçe istekleri olduğunu bu konuda ne düşünüyorsunuz? 
                

RAHMİ METİN: Sahilde yapacağımız millet parkının ihalesinin çoktan yapardık, fakat bizler bakanlığın yaptığı projenin bazı yerlerinde eksikler, bazı yerlerinde ilave ettiğimiz için geciktiğini, bizler halkımızın isteklerini bildiğimiz için, yapılan her projeye müdahaleleri olduğunun, HALKIMIZIN en mükemmelini halkımıza kazandırmak için çalıştığımızı bilimesini  isterim.  Büyük bir  aksilik  olmazsa Çevre Bakanıyla yaptığım görüşmeler sonucunda, yıl sonunda Millet bahçesi için  ihaleye çıkılacak , ayrıca İslamlpaşa Mahallesi  karşısında denizi kendi imkanlarımızla doldurup, doldurduğumuz alanda, yeşil alan park bahçe kazandırıp hemşerilerimin hizmetine açacağız.
                 

B. Arif TURAN: Başkan Ticaret Sanayi Odası altı ve Yeni Orta Cami etrafındaki çarpıklık, çarpık iş yerleri devletin gücünü zafiyete düşürmüyor mu?
                 

RAHMİ METİN:Ticaret Odası altındaki iş yerlerinin kaldırım işgallerinin çok az olduğunu (Kadastrodan biz zati gösterdi) O iş yerleri  Milli Emlak Müdürlüğünün mülkü , milli emlak yetkilileriyle görüştüki dükkanların daha içe çekilerek yeniden yapacağız,  yapılacak yeni dükkanların üstünde bayanlarımıza el işi ürünlerini  sergileyecek dükkanlar yapacağız. Yeni Orta Cami etrafındaki çarpıklıkta   pazar yolunun yapımıyla zaten düzelecek.  
                  

B. Arif TURAN: Başkan Ekrem Orhun mahallesi iç yoldan başlayıp gençlik caddesi ve sağlık müdürlüğüne doğru çıkan (yılların sorunu olan) pis su atığı ve kanalizasyon çalışması yapıyorsunuz. Bir tuhaf çalışma, bu çalışma dağ kesime doğru geniş fakat, denize doğru iç orta toplama yolu ve sahil parkından denize doğru dar, bu, çalışma herkesin dikkati nı çekiyor denize doğru çalışma yapmayacak mısınız? 
                  

RAHMİ METİN: Evet çok doğru, Karayollarının altından gecen kanalın mevcudu dar, fakat sahil parkından denize dökülen kanalı buz ile yapmışlar kı o alan daha da dar. Bizler belediyeye küfret getirmesin diye yapmadık, ı Millet Bahçesi yapılırken bu kanalı denize doğru aynı genişlikte yaptıracağız.
                  

B. Arif TURAN: Başkan 15 Temmuz meydanındaki boş dükkânı ne yapmayı düşünüyorsunuz?
                  

RAHMİ METİN: Boş olan dükkânı ilk önce ilimizdeki bir kamu kuruluşuna  kiralamayı düşündük, bu gerçekleşmeyince kendi imkanlarımızla o yeri işletemeyi düşünüyoruz, ayrıca bu dükkânın Üstünde  similatör helikopter alanı yapıp hemşerilerimin hizmetine sunacağız.
                   

Rahmi Başkan ayrıca, Hemşerilerimin bir çoğunun görmediği gözle görünmeyen hayatı yatırımlar için diş kaynaklı ödenekler bulduklarını, bu ödeneklerle  ANDON tesislerinden merkeze kadar olan kısım kısım ana halter su borularını değişimini yaptıklarını, Paşa çukurdan göletler oluşturmak suretiyle ANDON su tesislerine ilave su kaynağı sağlamaya çalışıldığını Rize'nin bütün su boru tesisinin yenilenmesini yapacaklarını, Güneyce'den gelecek (yapımı devam eden) olan suyun 'da  ilimizın su  sorununu  uzun yıllar için gündemden çıkaracağını belirtti. Başkan ANDON dan gelen suyun, bütün şebekenin yenilenmesiyle birlikte kayıp kaçağının önemli ölçüde azalacağını ifade etti.  Başkan yine dış kaynaklı ödenekler bulduklarını bu ödeneklerle Çiftekavak'tan İslampaşa'ya kadar olan kanalizasyon kanallarını birleştirip İslampaşa'daki arıtma tesisinde toplayacaklarını oradan denize doğru yüz iki yüz metre olmak suretiyle pombalayacaklarını belirtti.          
                   

Soıhbetimizde, Başkan METİN ; hemşerilerim bilmesini isterim ki, ben WATSAPP veya sosyal medyayı sürekli kullanan biri değilim,   telefonunun her zaman acık , hemşerilerim şayet beni ararlarsa  bakamadığımda mutlaka döndüğünü belirterek,  sosyal medyadan cevap veremediğim hemşerilerimin bunu bilmesini istediğini de ifade etti.
                   

Sonuç olarak Başkanla sobetimizde, Başkan METİN'in bu ilin insanı olması münasebetiyle, reytingi düşünmeden  Rize için  hayati önem taşıyan yatırımları hayata geçirmeye çalıştığı, projelendirdiği, düşündüğü, popülizmden uzak ana sorunlara kitlendiğinin izlenimini aldım. 
                 

Başkanla uzun soru cevap şeklindeki röportajımdan sonra makamdan çıkarken, saatin 17.30 olduğunu mesai saatinın bittiği halde, kentsel dönüşüm için belediye yetkilileriyle tekrar projeler üstünde çalışma yapacak olmasını görünce bizlerin hiçbir şeyin  düşündüğümüz gibi olmadığını da anlamış oldum. 

Kaynak: () - Bayram Arif TURAN Editör:
Etiketler: RİZE'DE, BLOKLARDAKİ, DÖNÜŞÜMÜN, TÜM, DETAYLARI.,
Yorumlar
Haber Yazılımı