Haber Detayı
04 Haziran 2013 - Salı 10:17 Bu haber 669 kez okundu
 
Rize'de Denetim Ekiplerine Teşekkür
Sağlık Haberi
Rize'de Denetim Ekiplerine Teşekkür

Tütün Denetim Ekiplerine Teşekkür

4207 sayılı kanun kapsamında Rize merkez ve ilçelerinde denetim ekiplerince tütün denetimleri yapılıyor.

4207 sayılı kanun hakkında işletme sahiplerine ve halka yönelik bilgilendirmelerde bulunulmaktadır. Rize Valiliği adına yürütülen çalışmalarda, işyerlerinde sigara içilmez tabelalarının ve herhangi bir ihlalin olup olmadığı gelen şikayetler üzerine yerinde denetimler yapılmaktadır.

4207 Sayılı Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkındaki Kanun gereğince Halk Sağlığı Müdürlüğü, Emniyet Müdürlüğü Belediye Başkanlıkları çalışanlarından oluşan ekiplerce Rize merkez ve ilçelerinde denetimler 7/24 Aralıksız devam etmektedir.

Rize Halk Sağlığı Müdürü Dr. Faik Özşahin yaptığı açıklamada: “Sigara, birçok hastalığa yol açan önemli bir halk sağlığı sorunudur. Sigara kalp ve damar hastalıklarından sonra en çok kansere yol açmaktadır. Kanserler çok çeşitli olmakla birlikte en başta akciğer kanseri ile gırtlak kanseri gelmektedir. Akciğer ve gırtlak kanserinin % 97 nedeni sigaradır. Sigara ayrıca, mesane ve meme kanserinde de önemli rol oynamaktadır.

Özşahin, bizlere düşen görev, 4207 sayılı kanun çerçevesinde denetimlerimizi gerçekleştirmek ve Rize’de tam anlamıyla dumansız hava sahası oluşturmaktır. Bu anlamda tüm devlet kurumlarına ve işletmelere halka örnek olmaları yönünde büyük sorumluluklar düşmektedir. Bu anlamda Rize’de büyük adımlar atılmış olup, hem işletmelerimiz hem de halkımız kanun çerçevesinde kapalı hiç bir alanda sigara içilmemesi yönünde büyük gayret göstermişlerdir. Bu kapsamda özellikle sağlıklı gelecek ve yarınlarımızın teminatı olan çocuklarımız ile gelecek nesillerimizin temellerini sağlam atmamız yönünde halkımıza ve işletmelerimize teşekkür ediyorum” dedi.

Özşahin, ayrıca ilimiz merkezinde ve ilçelerinde denetim yapan ve büyük gayretler göstererek denetimlerini aralıksız sürdüren ekiplerimiz 2013 yılı içerisinde 6950 işletmeyi ziyaret etmiş, 17 işletme ve 46 kişiye cezai işlem uygulamıştır. Denetimlerine hız kesmeden devam eden ekiplerimizden şimdiye kadar üstün gayret ve başarı gösteren personellere 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununun 122. maddesine göre teşekkür belgesi verilmiştir. Halk sağlığı sorunu olan ve kronik hastalıkların da büyük bir bölümüne neden olan sigara ile mücadelemiz hem denetimlerle, hem de halka yönelik eğitimlerle devam edecektir” diye konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Rize'de, Denetim, Ekiplerine, Teşekkür,
Yorumlar
Haber Yazılımı