Haber Detayı
13 Eylül 2013 - Cuma 15:20
 
Rize'de Devlet Vatandaşı Mağdur Ediyor
Diğer Haberi
Rize'de Devlet Vatandaşı Mağdur Ediyor

RİZE/İkizdere ilçesinde Kaymakamlık binası inşaatında bir skandal yaşanıyor. Yeni yapılan Kaymakamlık binasının bitişiğinde arsası olan vatandaşa kamulaştıracağız dendi. İnşaata başlandı, bilirkişinin tespit ettiği birim fiyatı İl Özel İdaresi Sekreterliği tarafından fazla bulunduğu gerekçesiyle Kamulaştırmadan vazgeçildi.

İlçe Merkezinde daha önce var olan Kaymakamlık Binasının yıkılıp yerinde daha güzel ve büyük bir bina yapılmaya karar verilmesi ile her şey başladı. İkizdere Belediyesi İmar Müdürlüğünce verilen ruhsatta inşaat yapılabilir raporu verildi.04.08.2011 tarihli Encümen Kararıyla İl Özel İdaresi tarafından kamulaştırılmasına yardımcı olunması için’ yapılacak Kaymakamlık Hizmet binasına ilaveten ihtiyaç duyulan toplam 698,84 m2 yüzölçümlü 4 ve 32 parseldeki 2 taşınmazın kamulaştırılması amacıyla’Kamu Yararı’ kararı alındı.

32 nolu 177,25 m2lik parselin sahiplerinden Aysel Karaman alınan karardan sonra mağdur olduklarını söyleyerek şunları söyledi’yeni yapılacak olan Hükümet Konağı inşaatı için mevcut arsa küçük geliyordu.6 nolu parsel bitişiğindeki bize ait toplamı 698,84 m2 olan 32 ve 4 nolu parsellerin kamulaştırılmaları istendi. İl Özel İdaresinden Kamu Yararıvar kararı çıkarıldı. Bu karar çıkarılmış ama kamulaştırma tamamlanmadan, istenilen taşınmazlar Özel İdaresi adına tescil edilmeden kamulaştırılmış düşünülerek İkizdere Belediyesi tarafından Özel İdareye ait taşınmaz ile 110 ada 32 ve 4 nolu arsalarımızda bir bütün yani Kamu malı hesap edilerek İmar durumu düzenlenmiştir. Bu duruma göre İnşaat Ruhsatı verilmiş ve inşaata başlanmıştır. İl Özel İdaresi bizim arsamız olan 32 nolu parsel için bilirkişinin tespit ettiği fiyatı fazla bularak kamulaştırmadan feragat ederek vazgeçmiştir. Oysa 32 ve 4 nolu parseller kamulaştırılmış gibi verilen ruhsatla inşaat tamamlanmak üzeredir. Bize ait arsa kamulaştırılmamış ve parası ödenmemiştir. İmar kanununa göre yasal ve hukuka uygun değildir. Yanlış iş yapılıyor. Eğer kamulaştırma yapılmayacak ise mevcut Hükümet binası bizim arsamızla bitişik nizam olmalı. Veya imar kanununa göre en az 4 metre ileri çekilmesi gerekirdi. Oysa mevcut bina ile bizim arsa arası yalnızca 50 cm.dir. Mevcut inşaata uygun yapılmamaktadır ve biz mağdur edildik. Ya inşaat durdurulsun ya bizim hakkımız ödensin, devlet vatandaşını mağdur etmez’ dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Rize'de, Devlet, Vatandaşı, Mağdur, Ediyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı