Haber Detayı
25 Mart 2019 - Pazartesi 18:35
 
Rize'de Hedef Sağlıklı Kentsel Dönüşüm Olmalıdır
Diğer Haberi
Rize'de Hedef Sağlıklı Kentsel Dönüşüm Olmalıdır

 

Rize'de Hedef Sağlıklı Kentsel Dönüşüm Olmalıdır  Rize belediyesinin hedefi yapısal değişimler gerektiren  ve neticesinde Rize belediyesinin mülki sınırları yeniden gözden geçirilerek bu değişim süreci ile beraber dönüştürmektir. Yaşanacak değişim süreci dikkate alınarak Rize’nın geleceğini şekillendirme adına, 2020-2050 yıllarını kapsayan stratejik plan çalışmaları katılımcı bir anlayışla hazırlanarak bu şehrin paydaşlarına sunulmalıdır.

Seçilecek başkan ve ekibinin şehrimizi ilgilendiren her konuda paydaşların görüş ve önerilerini almalı, onlarla birlikte istişareler yapmalı, katılımcılık ve şeffaflık ilkelerinin  temel gereği olmalı ve bu anlayış içerisinde 2020-2050 yıllarını kapsayan stratejik planlar vatandaşlarımız, üniversitemiz, sivil toplum kuruluşlarımız ve tüm paydaşlarımızın dahil olacaği geniş katılım ve uzlaşma içerisinde hazırlanmalıdır. Tüm paydaşların tek tek ziyaret edilerek, şehrin sorunları ve gelecekle ilgili beklentileri hakkında görüş ve önerileri alınmalı ve alınan görüş ve öneriler ile yapılan analiz çalışmaları sonrasında oluşturulacak stratejik plan, geniş katılımlı bir toplantı ile tüm paydaşların görüşlerine sunulmalı ve bunun neticesinde Stratejik Plan son haline getirilerek tüm Rize halkına sunulmalıdır.

Bu şehrin emanetçileri, gelecek nesillere daha iyi, daha yaşanabilir bir şehir bırakma adına, yapacak olduğu stratejik plan çalışmasında modern kentleşme ve kent estetiği, çevre yönetimi, sürdürülebilir kentsel kalkınma, ulaşım planlama, kültürel gelişim ve turizm, sosyal belediyecilik, afet ve acil durum yönetimi, toplum huzuru ve kentsel düzen, etkinlik ve verimlilik odaklı kurumsal gelişim ile katılımcı olmalıdır.  Belirlenen her bir amacın, ana bileşenler, stratejiler, hedefler ve performans göstergeleri ile açılımın amaçlar ve Rize’nın gelecek vizyonunun sağlam temeller üzerinde oluşturulması hedeflenmelidir.

Seçilecek başkan ve ekibi önümüzdeki 5 yıllık dönem içinde kalıcı çözümlerle uzun vadeli yatırımlar gerçekleştirerek bu şehri etkin bir iletişim içinde birlikte yönetmeye, Rize’yi örnek hizmetlerle gelecek nesillere taşımayı hedeflemelidir. Göngör ÖKSÜZ
Kaynak: Editör:
Etiketler: Rize'de, Hedef, Sağlıklı, Kentsel, Dönüşüm, Olmalıdır,
Yorumlar
Haber Yazılımı