Haber Detayı
09 Ekim 2013 - Çarşamba 10:16
 
Rize'de Kültür Sanat Etkinliklerinde Muhteşem Açılış
Diğer Haberi
Rize'de Kültür Sanat Etkinliklerinde Muhteşem Açılış

Rize Valiliği tarafından İsmail Kahraman Kültür Merkezinde düzenlenen Kültür Sanat Etkinliğinin açılış programı , Vali Nurullah Çakır, Emniyet Müdürü Hüseyin Yenice, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Hüseyin Karaman, Rize Milli Eğitim Müdürü Saffet Yıldırım , Ak Parti İl Başkanı Hikmet Ayar , Ak Parti İl Başkan Yardımcıları,bazı Sivil toplum örgüt Başkanları ,Rize Kültür ve Turizm İl Müdürü İsmail Hocaoğlu, II. Abdülhamit’in 4.Kuşak Torunu Abdülhamit Kayıhan Osman oğlu ile kalabalık bir davetli topluluğu katıldı.

Vali Çakır, burada yaptığı konuşmada, bir hafta sürecek kültürel etkinliklerin Rize'ye katkı sağlayacağını söyledi.

Konuklar daha sonra Hat, Tezhip, Ebru ve Minyatür sanatlarının sergilendiği salon'da eserler hakkında bu sanat dalında kariyer yapmış Fuat Başar, Mustafa Akif Ekşi, Sabri Kalender, yapılan çalışmalar hakkında konuklara bilgiler aktardılar.Rize Valisi Nurullah Çakır, Ebru sanatına ne kadar ilgi duyduğunu sanatçıyla birlikte yapılan bir çalışmaya'da eşlik etti.

Rize Ticaret Meslek Lisesi Öğrencilerinin Yöresel yemeklerden hazırlamış oldukları kokteyle misafirlerin ilgisi oldukça yoğundu.Konuklar Rize ve Karadeniz mutfağının eşsiz lezzetlerinden tatmış oldular.

Kültür Sanat Etkinlikleri suresince, Perşembe Gününe kadar sahnelenecek olan Osmanlı Padişahların'dan II.Abdülhamit'in Tahttan indirilişini Tiyatro sahnesine taşıyan “ ESKİTİLMİŞ KILIÇ "adlı Muhteşem oyun, İzleyicileri Tarihin derinliklerine götürürken , oyun bitiminde sanatçılar çılgınca alkışlandı.Yıllarca birileri tarafından Türk Milletine Kızıl Sultan Diye lanse edilen Sultan II. Abdülhamit in aslında hiç de öyle olmadığı, Filistin'i Yahudilere vermediğinden dolayı  Başını Yahudi , Ermeni ve İngilizlerin Organize ettiği 31 Mart vak'ası diye tarihe geçen bir darbe operasyonuyla tahtan indirilip Koca İmparatorluğun nasıl kısa sürede İttihatçı ve işbirlikçileri tarafından yıkıldığını üzülerek öğrenmiş olduk.

Sultan II. Abdülhamit’in 70 Yaşında Selanik’te sürgün olduğu halde vatanı ve Milleti için çektiği izdirabı ve Ülkesi için nasıl çırpındığını sahnede görmüş olduk.

Tiyatro oyunundan sonra sahneye çıkıp Oyuncuları tebrik eden Rize Valisi Nurullah Çakır konuşmasında : Öncelikle bu organizasyona destek veren ve bu salonu dolduran herkese teşekkür ediyorum. Ayrıca, ecdadımız yakından tanımak adına, bunu bir tiyatro eseri ile karşımıza gelen başta yazar Mustafa Akif Ekşi’ye ve sahneye koyan ekibini tebrik ediyorum” şeklinde sözlerini tamamladı.

   

HABER:FOTO:OSMAN KÖSEOĞLU

Kaynak: Editör:
Etiketler: Rize'de, Kültür, Sanat, Etkinliklerinde, Muhteşem, Açılış,
Yorumlar
Haber Yazılımı