Haber Detayı
27 Eylül 2013 - Cuma 09:43
 
Rize'de "Kur-an'ı anlamamızın önündeki Engeller" Konferansı VİDEO
Diğer Haberi
Rize'de

Çayeli'nde "Kur-an'ı anlamamızın önündeki Engeller" konferansı

Çayeli Belediyesi Kültürel ve Sosyal etkinlikler kapsamında "Kur-an'ı anlamamızın önündeki Engeller" konulu bir konferans düzendi. Çay TV ekranlarında 6 yıldır devam kur-an eksenli hayat programının yapımcı ve sunucu Cemal Külünkoğlu tarafından sunulan konferans Çayeli Kültür Merkezinde gerçekleştirildi. yaklaşık 1-5 saat süren program Rahmi Çörek hocanın kur-an tilavetiyle başladı. akabinde konferansa başlayan Cemal Külünkoğlu yaptığı tespitlerde bir çok doğru bilinen yanlışları düşünceleri çeşitli örneklerle anlattı.

Cenaze namazlarının 3.rekatında cenazeye mahsus dua yerine Fatiha okumak doğru olmadığını ifade eden Külünkoğlu sözlerini şöyle sürdürdü; Cenaze namazı nedir müminlerin ölen mümin kardeşine dua namazıdır. Orada insanlar dua etmeli. Fatiha yaşayan kişilere istikamet veren bir süredir. Cenaze duasının Arapçası Türkçesi olmaz.

Kur-an'ı anlamada en büyük yanlışlığın kur-an'ı anlayamayız algısıdır. Bu algı Kur-an'a yapılacak en büyük saygısızlıktır. dedikten sonra sözlerine şöyle devam etti; Allah Kur-An'ı Prof.lara göndermemiş. Kur-an'ı anlamak üniversite bitirmek gerekmiyor. Kur-an herkese hitap ediyor. herkesin anlayacağı tarzda ve özellikte gelmiştir. Her isteyen kişi erdemli yaşamanın yolunu bulabilecek bir düzeyde istifade eder. Yeter ki anlama gayreti olsun. Yeter ki onu kendi dili ile öğrensin.

Çayeli Belediye Başkanı Rıza Çakır'da konferansın sonunda Cemal Külünkoğlu'na hediye takdim etti. takdim esnasında mini birde konuşma yapan Başkan Çakır şunları söyledi; Konferansımız nasıl geçecek diye düşündüğümüz oldu. Şahsen çok istifade ettim. Arkadaşımız olmakla gurur duyduğum Cemal hocamızı davet ettik kırmadı geldi. Sizler adına kedisine çok teşekkür ediyorum. Çocukluk arkadaşımdan bu kadar detaylı bilgi alacağımız düşünmemiştim. Umduğumdan çok güzel buldum.

Sevgili dostlar inanıyoruz ki biz bir araya gelmeye çalıştığımızın 10 misli düşmanlarımız bizi bölmek için çalıştı. Böldüler parçaladılar. lideri olmayan fetva kurulu olmayan bir İslam alemi budur diye düşünüyorum. Ama ne okuduğunu bilen ve anlayan namazda hayatta ve kur-an'ı hayatına rehber edinen insanlar olduğumuz müddetçe kazanacağız.

Program sonunda katılımcılara Mealli Kur-an'ı kerim hediye edildi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Rize'de, "Kur-an'ı, anlamamızın, önündeki, Engeller", Konferansı, VİDEO,
Yorumlar
Haber Yazılımı