Haber Detayı
21 Mart 2019 - Perşembe 16:53 Bu haber 569 kez okundu
 
Rize'de okullar arasında Özlenen bir yarışma
Diğer Haberi
Rize'de okullar arasında Özlenen bir yarışma

ÇAYELİ’NDEKİ ORTAOKULLAR VE LİSELER ARASINDA TÜRK HALK MÜZİĞİ SOLO SES YARIŞMA DÜZENLENDİ.

Çayeli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından,  -Müzik aracılığıyla halk kültürümüzün gelecek kuşaklara taşınmasını ve yaşatılmasını, Türk Halk Müziğinin sevdirilmesini ve yaygınlaştırılmasını, Türk Halk Müziği alanında yetenekli öğrencilerin keşfedilerek bu gençlerin müziğe teşvikini sağlamak amacıyla- Çayeli’ndeki Ortaokullar ve Liseler arasında Türk Halk Müziği Solo Ses yarışma düzenlendi.

İki etap halinde gerçekleştirilen yarışmanın sabahki programında ortaokul öğrencileri, öğleden sonraki etabında ise lise öğrencileri yarıştılar.

Çayeli Öğretmenevi ASO Konferans Salonunda gerçekleştirilen yarışmaya İlçe Kaymakamı Mehmet ÖZTÜRK, İl Kültür ve Turizm Müdürü İsmail HOCAOĞLU, İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin ŞAHİN, daire amirleri, Muhtarlar Derneği Başkanı Mehmet Ali ŞARK, Şube Müdürleri Mehmet AŞÇI, Muzaffer OVALI ile okul Müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Yarışmaya katılan öğrenciler Türk Halk Müziğimizin seçkin eserlerini seslendirdiler.

Ortaokullar arası Türk Halk Müziği Ses Yarışması kategorisinde birinciliği M. ATATÜRK ORTAOKULU’ndan Fatih YAZAR, “Bir Of Çeksem Karşıki Dağlar Yıkılır” adlı türküsüyle, ikinciliği, H.RÜŞTÜ ALTUNBAŞ ORTAOKULU’ndan  İclal İkra KOÇAL, “Allı Durnam Bizim Ele Varırsan”adlı türküsüyle, üçüncülüğü ise BEYAZSU ORTAOKULU’ndan Yunus ÇAMYAR“Ayağında Kundura” adlı türküsüyle elde etti.

Liseler arası Türk Halk Müziği Ses Yarışması kategorisinde birinciliği AHNİ ANADOLU LİSESİ’nden Kübra KARAHAN, “Armut Ağacı” adlı türküsüyle, ikinciliği,ÇAYELİ FEN LİSESİ’nden Nurefşan KÜÇÜKVAR;“ Oy Benim Sevdüceğüm” adlı türküsüyle, üçüncülüğü ise, yine ÇAYELİ FEN LİSESİ’nden Şevval Selin YAZAR,“Ayrılık” adlı türküsüyle elde etti.

Yarışma katılımcılar tarafından büyük bir beğeni ile izlendi.

Yarışma sonunda dereceye giren öğrencilere İlçe kaymakamı Mehmet ÖZTÜRK  ve  daire amirleri tarafından ödülleri takdim edildi.

İlçe kaymakamı Mehmet ÖZTÜRK bu tür sosyal etkinlikleri çok önemsediklerini ve yarışmadan büyük keyif aldığını belirtti. Yarışma tarihinin Ünlü Ozanımız Aşık VEYSEL’in ölüm yıldönümüne denk gelmesinin de yarışmaya ayrıca değer kattığını ifade etti. Yarışmanın düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür etti.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Rize'de, okullar, arasında, Özlenen, bir, yarışma,
Yorumlar
Haber Yazılımı