Haber Detayı
08 Eylül 2013 - Pazar 11:49
 
Rize'de Seçim Havaları !
Diğer Haberi
Rize'de Seçim Havaları !

RİZEDE SEÇİM HAVASI

‘’Aday değilim fakat her göreve hazırım’’,’’hizmet için aday adayıyım’’,’’ben zaten başkanım aday değilim’’gibi sözler havada uçuşuyor.

Rize’de yerel seçim için nabız yoklarken hep bu sözleri duyuyoruz.

Kamuoyu Rize merkez ve ilçelerde kimler aday olacak kimler yeniden aday gösterilecek merak ediyor.

Yalnız kamuoyu değil bizlerde bu şehirde yaşıyoruz bundan dolayı aday gösterilecek ve sonrasında seçilecek Başkanların kim olacağı bizi de yakından ilgilendiriyor.

Rize’mizde mevcut Belediye başkanlarının neredeyse tamamı Kendirli Beldesi ile Çamlıhemşin ilçesi hariç AKP nin elemanı. Başbakan geldiğinde gıdıklayan Başkanlar Başbakan gidince yatmaya devam ediyor.

AKP nin olan Belediye Başkanlıkları, Başbakanın gelişinde bıraktığı intibaya göre %80 oranında yenilenecek. Daha doğrusu mevcut Başkanların 1-2 si hariç diğerleri değişecekmiş. İddia edildiğine göre caddelerde yığılan trafik için otopark yap(a)mayan Belediye Başkanları, ÇÖP ve ÇAMURLARI önleyemeyen Belediye Başkanları değişecek.2-3 devre görevde olanlar bir daha aday gösterilmeyecekmiş.

Rize’de aday veya aday adayı olduğunu söyleyen birçok isimle karşılaşıp sohbet ediyoruz. Bu aday adayları içinde AKP, MHP ve CHP adayları olduğunu söylemek isterim.

İktidar olması hasebiyle en şanslı gözüken AKP içinde gözle görülen bir huzursuzluk olduğu kesin.

İsim vermeyeceğim, halen AKP içinde siyaset yapan bir arkadaşımın söylediğine göre’’ partide Rize ve ötesi diye ayrım yapılıyormuş.

Merkez ilçede görevden alınan ve atananlar halen barışamamış. Bu handikap bilinmeyen bir aleme doğru gider.

Çayeli Tünel ötesi Rize siyasetine hâkim olmuş. İl Başkanı, İl Genel Meclis Başkanı ve Bakan ağırlık ve egemenliği siyasette çok etkili olduğu iddia ediliyor’’. Doğru söze diyeceğimiz yok ama görünen köyün kılavuz istemediği de ortada.

Demokrasilerde başarılı olanlar ile olmayanların ayrılacağı yer sandıktır.

Yerel seçim için adaylardan bahsederken yaşadığım ve gördüğüm bir çirkinliği Başkan Bakırcı’ya hatırlamakta fayda görmekteyim.

Rize’nin köyü andırdığını yıllar önce söyleyen Başbakan şehir merkezinde halen ucube binaların olduğunu görmekten memnun değildir. Bakırcı Başkanın yıkılacak sözünü söylediğinden sonra Belediye Bloklarının mezbeleliği içler acısı.

Birkaç gün önce gazeteci arkadaşlarım B. Ali Kavalcı ve Orhan Yazıcılar ile bu bloklardaki Öğretmenler Lokaline çay içmeye çıktım ama merdivenlerden çıkarken gördüğüm mezbelelik ve pislikten şahsen çok utandım, tiksindim. Şehrin göbeğinde böylesi pislik dolu ve Rize’ye hiç yakışmayan koridorlara kahvehanelerin oyun masaları atılmış, merdiven altları çöplüğe dönüşmüş.

Bu çirkinliği şehrin şehremini olan Sn.Bakırcı’nın zaman geçirmeden görmesini ve önlemesini istiyorum.

(İsmet Kösoğlu)

Kaynak: Editör:
Etiketler: Rize'de, Seçim, Havaları, !,
Yorumlar
Haber Yazılımı