Haber Detayı
20 Eylül 2013 - Cuma 19:39
 
Rize'de Seri Üretimine Başlanan Süper Bir Ürün
Diğer Haberi
Rize'de Seri Üretimine Başlanan Süper Bir Ürün

SİYAH KOKULU ÜZÜMDEN, SERİ PEKMEZ İMALATINA BAŞLANDI

İyidere İlçesi Tarımsal Kalkınma Kooperatifi tarafından, Rize’nin tarımsal değerlerinden biri olan siyah kokulu üzümden organik pekmez imalatına başlandı.

İyidere Tarımsal Kalkınma Kooperatifi tarafından, Rize’nin tarımsal değerleri arasında yer alan siyah kokulu üzümden organik pekmez imalatı çalışmalarına, Rize Turizminde önemli bir yere sahip olan Pileki Mağarası önünde düzenlenen bir törenle başlandı.

Seri olarak pekmez imalatına başlanan törene Rize Valisi Nurullah Çakır’ın yanı sıra, Rize Milletvekilleri Nusret Bayraktar ve Hasan Karal, Çay İşletmeleri Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu, İyidere Kaymakamı Ömer Faruk Tuncer ile Rize Kadın Girişimciler Kurulunun misafiri olarak Rize’ye gelen Çorum Kadın Girişimciler İcra Komitesi üyeleri de katıldı.

Törenin açılışında İyidere Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Muammer Mete yaptığı konuşmada, Rize ve çevresinde yetişen siyah kokulu üzüm bugüne kadar geleneksel yöntemlerde ağaçlarda üretildiğini, bu nedenle çok miktarda üzümün toplanamayıp heba olduğunu ifade etti. Mete konuşmasının devamında; “Bu sarfiyatı ortadan kaldırmak için Rize Valiliği, İl Özel İdaresi, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ve Kooperatifimizin birlikte geliştirdiği aynı zamanda DOKAP tarafından da desteklenen yeni projelerle oluşturacağımız üzüm bağları sayesinde bu sarfiyatı ortadan kaldırmayı amaçlıyoruz. Rize’nin siyah kokulu üzüm ve ondan elde edilecek mamulleri marka haline dönüştürmeyi hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

Rize ve çevresinde yaklaşık 300-500 ton arasında siyah kokulu üzümün yetiştiğini ifade eden Rize Valisi Nurullah Çakır, “Bugün burada, İyidere Tarımsal Kalkınma Kooperatifince başlatılan bu çalışmalarla kokulu üzümün organik bir ortamda üretilerek daha uzun süreli ve hijyenik şartlarda korunabilecek bir niteliğe dönüştürülmesinin güzelliğini yaşıyoruz. Kokulu üzümden elde edilen organik pekmezin yanı sıra yöresel tatlılarımızdan biri olan pepeçura ve küme olarak ifade edilen ürünlere dönüştürülmesi ticari anlamda da bu ürünümüze daha büyük bir değer ve çeşitlilik katacaktır” dedi.

Vali Çakır, konuşmasının devamında; siyah kokulu üzümün değerini ve kıymetini bilen, çok farklı noktalara taşıyan ve Pileki Mağarasının bulunduğu özgün mekanda seri üretime başlayan başta İyidere Tarımsal Kalkınma Kooperatifi temsilcileri olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür etti.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Rize'de, Seri, Üretimine, Başlanan, Süper, Bir, Ürün,
Yorumlar
Haber Yazılımı