Haber Detayı
21 Eylül 2013 - Cumartesi 00:35
 
Rize'de Su Değirmeni 5 Yıldır Çalışmıyor.
Diğer Haberi
Rize'de Su Değirmeni 5 Yıldır Çalışmıyor.

Rize’nin İkizdere ilçesinde HES yüzünden susuz kalan Su değirmeni 5 yıldır çalışmıyor.

İlçenin Gürdere köyünün Kumluk mevkiinde bulunan Demirhan ailesine ait 150 yıllık aile değirmeninin kapısına 2008 yılından beri kilit vurulmuş. Değirmenin sahiplerinden Hasan Demirhan 2008 yılından beri susuz olan değirmenleri hakkında açıklamada bulundu. HES yüzünden mağdur olduklarını söyleyen Hasan Demirhan’ dedemden kalan değirmenin mahallemizde 150 yıllık bir mazisi var. Değirmenimiz Kumluktaki Cevizlik HES Su alma havuzu yapılana kadar Gürdere köyü deresinden su alıyordu.1560 yıldır bölgeye çoğunlukla mısır olmak üzere buğday ve tuz öğüterek hizmet ediyordu. Oysa 2008 yılından bu yana hizmet etmiyor, kapısına kilit vuruldu.

5 YILDIR SU YOK

1.5.2008 tarihinde HES çalışması başladı ve bizim değirmenin suyu gitti. HES için değirmenimizin suyuna göz diken şirket yetkilileriyle karşılıklı ve rizaen tutanak tuttuk. İmzaladığımız tutanakta HES yapıldıktan sonra değirmenimizin su kanalı yapılarak suyumuz akıtılacaktı. Oysa bu güne kadar 5 yıl geçti suyumuz akmadı. HES yetkililerine artık ulaşamıyoruz, telefonlarımızda bağlamıyorlar. HES firması değirmenimizi bina olarak mükemmel yaptı su kanalını da yapmış ama istenilen evsafta olmadığı için su akmıyor. Kanalı yokuşa doğru yapmışlar ve yokuştan su tabii ki gitmez.

Değirmenimiz Rize-İspir karayolu kenarında olduğu için yöre halkı ve aracıyla gelip geçen birçok kimsenin kullandığı bir değirmendi.2008 yılında anlaşarak suyumuz kestiler, çalışmaları bitince suyu vereceklerde.5 yıl oldu halen su bekliyoruz. Akım Enerjinin patronlarından Zeki Konukoğlu konunun bizzat tamamlanması için talimat vermesine rağmen Rize’deki yetkilileri bu konuya el atmadı. Konukoğlu ailesinin belkide bu durumdan haberleri yoktur. Biz mağduruz ve sesimizin Akım Enerji sahibi Konukoğlu tarafından duyulmasını istiyoruz. Akım enerjinin bizim değirmenimizin suyuna ihtiyacı olmamalı, değirmende enerji kadar çok gerekli bir araçtır’ dedi.

(www.rizeninsesi.net ÖZEL)

Kaynak: Editör:
Etiketler: Rize'de, Su, Değirmeni, 5, Yıldır, Çalışmıyor.,
Yorumlar
Haber Yazılımı