Haber Detayı
13 Eylül 2013 - Cuma 23:22
 
Rize’de Teleferikle Sağlık Hizmeti Götürülüyor
Diğer Haberi
Rize’de Teleferikle Sağlık Hizmeti Götürülüyor

-Rize’de Teleferik Yardımıyla Hastalara Evde Sağlık Hizmeti Götürülüyor

Rize’de evde sağlık hizmetleri kapsamında yaşlılara, yatalak ve engelli kişilere evlerinde ağız ve diş sağlığı hizmeti veriliyor.

Rize’nin Güneysu İlçesine bağlı Güneli Köyü yaşayan 75 yaşındaki Ömrüye Yardım isimli hastaya, tedavisini yapabilmek için ulaşmayan çalışan sağlık ekipleri, diş ünitesi ve tedavi çantasını ilkel teleferik yardımıyla taşıyabiliyor.

Rize Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Başhekimi Dr. Uğur Yıldırım, yaptığı açıklamada, merkezimizde yürütülen evde sağlık hizmetleri kapsamında yatağa bağımlı hastalar, palyatif bakıma ihtiyaç duyan terminal dönem hastaları, ileri derecedeki kas hastaları, taburcu sonrası evde tedavisi gereken hastalara evlerinde ağız ve diş sağlığı hizmetleri verilmektedir. Tedavinin evde yapılamaması halinde Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi aracı ile hasta evinde alınıp merkeze getirilerek, tedavisi tamamlanmaktadır. Ayrıca genel anestezi altında yapılması gereken müdahaleler için Rize Devlet Hastanesi ile yapılan protokol gereği Devlet Hastanesinin ameliyathanesinde müdahale yapılmaktadır. Hasta yine kliniğe ait araç ile tedavisi tamamlandıktan sonra evlerine bırakılmaktadır” dedi.

Rize’de bu anlamda ulaşamadığımız hasta olmadığını söyleyen Yıldırım, merkezimize gelemeyen vatandaşlarımız telefonla arayarak, başvuruda bulanabileceklerini söyledi.

Yıldırım, evde verdiğimiz diş hizmetleri kapsamında, dolgu, kanal tedavisi, detertraj, hareketli protez, sabit protez, genel anestezi altında diş çekimi gibi hizmetler veriyoruz. Bu kapsamda 2013 yılı Eylül ayı dâhil olmak üzere 128 hastaya ulaşıldığını, bu hastalardan 30’nun tedavisi halen devam etmekte olduğunu, 70 hastanın ise tedavisinin tamamlandığını söyledi.

-Diş Hekimi Dr. Esra Yalamoğlu

Dr. Esra Yalamoğlu, yaptığı açıklamada, “evde sağlık ekibinin diş tedavisi alma ihtiyacı olan hastaların tespitlerinden sonra sağlık ekibi ilgili hastanın evine ziyarette bulunmakta. Oral (ağız) hijyen eğitimi verilecekse eğitim verilmekte. Tedavi ihtiyacı olan hastalarda da tedavi planlaması yapıldıktan sonra öncelikle basit diş çekimi varsa bunlar uzman arkadaşın onayı alındıktan sonra evde diş çekimleri yapılmakta. Fakat ileri diş çekimi gereken hastaların genel anestezi yöntemi ile dişlerinin çekimi yapılmakta” dedi.

Yalamoğlu “hastanemize gelmesi mümkün olmayan hastaları evlerinde ziyaret ederek, diş tedavilerini yapıyoruz. Ocak ayından itibaren 120 hastamızın evine giderek, tedavilerini tamamladık. Gün geçtikçe bilinçli hasta sayımız ile hastalarımız da artıyor. Eğer hastayı evde zor durumda sokacak bir durum olursa, cerrahi bir müdahale veya röntgen çekimi gibi durumlarda ise hastalarımızı evden ambulans ile aldırıp, tedavilerini tamamladıktan sonra tekrar evlerine bırakıyoruz” diye konuştu.

Yalamoğlu, ”Ömrüye teyzemizin bu şekilde merkezimize ulaşma şansı çok zor. Aslında bizimde ömrüye teyzeye ulaşmamız kolay olmadı. Gerek malzemelerimiz gerek taşınabilir ünitemizi ilkel teleferik ile buraya getirebildik. Ama kendisine bu hizmeti vermekten dolayı çok mutluyuz. Merkezimize gerek sağlık problemleri ulaşım koşulları nedeniyle gelme şansı yok. Teyzemize alt üst total protez yapıyoruz. Ağzında hiç diş yok. Teyzemizin tedavisini tamamlamak için yine ziyarette bulunacağız” diye konuştu.

-Hemşire Türkan Berber ise yaptığı açıklamada, Rize Ağız ve Diş Sağlığında 37 yıllık hemşireyim. Evde sağlığa görevlendirildiğimde önce köyleri tanımadığım için nasıl yapacağım diye tereddütte bulundum. Ocak ayından beri doğanın ve bu yerinde engebeli arazilerinde 8 aydır çalışıyorum. Bu teleferiklerle daha rahatlık oldu bize. Hasta sahipleri çantamız ağır, inip çıkmamız zor olduğu için onlar bizleri yönlendirdi bu yönteme. Biz de bu yöntemle daha rahat ettik. Sadece burada teleferik var ama her zaman böyle şanslı olamıyoruz. Öyle yerler geliyor ki gidip gelmek için saatlerimizi alıyoruz. Ama bizler yine de gururluyuz ve mutluyuz. Birimimizde yatalak ve ulaşım zorluğu olan bu tür hastalarımıza evlerine gidip yardımcı oluyoruz.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Rize’de, Teleferikle, Sağlık, Hizmeti, Götürülüyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı