Haber Detayı
08 Haziran 2014 - Pazar 21:37
 
Rize'de Vatandaş Mağdur Edildi.
Diğer Haberi
Rize'de Vatandaş Mağdur Edildi.

KADASTRODA VATANDAŞ MAĞDUR

Rize’de son yıllarda hızla ama vatandaştan kaçırılırcasına bir Kadastro Çalışması yapıldı.

Bu çalışma Rize’nin birçok ilçesinde olduğu gibi İkizdere ilçesinde de yapılmış. Devlet yaptığı hizmetlerde vatandaşın yararına çalışma yapması gerekirken bu Kadastro çalışmasından maalesef mağdur olan arazi sahipleri olmuştur.

Gazeteci Osman Yazıcı dostumun Taka Gazetesinde yazdığı gibi’Tapu Kadastro çalışmaları adı altında, dedelerimizden miras kalan arazilerimize el konuldu, ormana yazıldı. Atalarımızdan kalan ve yıllardan beri koruduğumuz yaylalarımıza el konuldu, gitmek isteyenlere hapis cezası verildi’.

Yapılan yanlış Kadastro işi birçok vatandaşın Mahkeme kapılarında sürünmesine yol açmıştır. Mahkemeye gitmeyen yüzlerce insan var ki bende onlardan birisiyim. Mahkemeye gitmeyişim davayı kaybetme korkusundan değil İlçeden Rize’ye giderek istenilen zamanda bitmeyeceği korkusundandır.

Kadastro davası açan birçok dostumdan yakından biliyorum ki yıllarca bitmeyen davaları var. Bitmeyen dava için defalarca yapılan olay yeri keşifler keşif için yatırılmak istenen paralar halkın cebini yakarken belini büküyor. Hakkını aramak için mahkemeye gitmek zorunda kalan vatandaşa paran var mı diye soran yok. Yanlış yapan veya vatandaşı hiçe sayan Kadastro kararını düzeltmek için o arazinin değerinden çok daha fazla mahkeme masrafı yapıldığını duymaktan üzülüyorum.

62 yıllık İkizdere Adliyesinin kapatılması feryat eden vatandaşın sesini kısmıştır. İkizdere’de Adliye kapatılması vatandaşın eziyet çekmesi için olmuş izlenimi var. Çünkü dava açmak için ilçeden 55 km. uzaktaki Rize’ye gitmekten başka çare yok.

İkizdere bölgesinde tarım arazisi fazla yok. Her ailenin kısıtlı arazisinde kendi ihtiyacına yetecek kadar toprakla uğraşısı vardır. Bahçelerinde mısır, patates, fasulye, karalâhana vs. ürünler yetiştirir. Bunları üretirken bahçesinin kenarlarında, yamaç olan arazisinin toprağının heyelana uğramaması için meyve ağacı veya kısa sürede büyüyecek cins ağaç diktiği görülür. Bu ağaçlar genellikle ceviz, elma, armut, kiraz, kızılağaç vs. olur. Kestane veya Çam, Ladin ağaçlarına dokunmak istemez buradaki insanlar. Bazı Latin ve Çam ağaçlarına daha fazla bal üretmek için ARI Kovanı çektiklerini de görürsünüz.

Anlatmak istediği İkizdere’de ağacı koruyan vatandaş.

Bahçesinde ağaç diken vatandaş ama Kadastro yapılınca bu ağaçlar Orman diye yazılarak arazisi elinden alınmış. Orman dolayısıyla dedelerden kalan arazisine Orman el koymuş. Ormana yazılan araziler bugün HES yapan firmalara verilebiliyor ve vatandaşın gözü gibi koruduğu ağaçlarda rahatlıkla kesiliyor Oysa o ağaçlardan bir taneyi vatandaş kestiğinde mahkemelerde mahkûm olduğunu biliyoruz.

Rizeliler Osman Yazıcı’nın yazdığı gibi’Teröristler gibi devlet yolunu kesmiyorlar,

-Kamyonları yakmıyorlar, Türk askerine, polisine kurşun atmıyorlar,

-Karakollara saldırmıyorlar. Askeri, memuru ve çocukları kaçırmıyorlar.

-Türk bayrağını indirip yakmıyorlar,

-Resmi kurumlarında T.C’ yi kaldırmıyorlar.

-Ülkeyi bölmeye çalışmıyorlar, emperyalistlerle işbirliği yapmıyorlar’.

İsmet Kösoğlu

Kaynak: Editör:
Etiketler: Rize'de, Vatandaş, Mağdur, Edildi.,
Yorumlar
Haber Yazılımı