Haber Detayı
11 Haziran 2014 - Çarşamba 14:27
 
Rize'de Yargı Durdurdu, Bakanlar Kurulu Durmadı!
Diğer Haberi
Rize'de Yargı Durdurdu, Bakanlar Kurulu Durmadı!

Danıştay’ın Kamulaştırma Kararlarını İptal Ettiği Bakanlar Kurulu, Bu Kez de Yargının Durdurup, İptal Ettiği HES İçin Acele Kamulaştırma Kararı Aldı…

Yargı Durdurdu, Bakanlar Kurulu Durmadı!

 

(Haber Merkezi)- Zamanın Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından verilen ÇED Olumlu Raporları, Rize İdare Mahkemesi tarafından 2 kez yürütmesi durdurularak bir kez iptal edilen HES projesi için, Bakanlar Kurulu bu kez ‘Acele Kamulaştırma’ kararı aldı. Söz konusu HES projesi için ayrıca Çayeli’ne bağlı Madenli Belediye Meclisi de, oy birliği ile aldığı kararla yapımına izin vermemişti.

Derelerin Kardeşliği Platformu'ndan (DEKAP) yapılan açıklamaya göre, daha önce Elazığ-Tunceli sınırındaki Peri Vadisinde bulunan Pembelik HES projesi ile Ordu’nun Fatsa ilçesindeki Bolaman ırmağı üzerinde kurulması planlanan Atilla HES projeleri için alınan ‘Acele Kamulaştırma’ kararları Danıştay tarafından iptal edilmesine karşın Bakanlar Kurulu hala bu yönde kararlar almaya devam ediyor.

Rize’nin Çayeli ilçesine bağlı Senoz Vadisi üzerinde Melikom Elektrik Üretim A.Ş. tarafından kurulması planlanan 10.64 megavat kurulu gücündeki Melikom Regülatörü ve hidroelektrik santralinin yapımı amacıyla bazı taşınmazların Maliye Bakanlığı tarafından acele kamulaştırılmasına karar verildi.

            Aynı zamanda bir ‘savaş hukuku’  olarak da değerlendirilen ‘Acele-cebri kamulaştırmalarla’ Bakanlar Kurulu’na tanınan bu yetki, başka kurum ve kuruluşlara devrediliyor.

Bütün yaşanan bu gelişmelere karşın Bakanlar Kurulu’nun Rize’nin Çayeli ilçesine bağlı Senoz Vadisi Madenli beldesi kısmında yapılması planlanan HES için aldığı kamulaştırma kararları Resmi Gazetede de yayımlandı.

Gazetede yayımlanan kamulaştırma kararında, “Rize İlinde kurulacak Melikom Regülatörü ve Hidroelektrik Santralinin yapımı amacıyla ekli listede bulundukları yer ile parsel numaraları belirtilen taşınmazların, tapuda Hazine adına tescil edilmek üzere Maliye Bakanlığı tarafından acele kamulaştırılması; anılan Bakanlığın 8.4.2014 tarihli ve 10859 sayılı yazısı üzerine, 2942 sayılı Kamulaştırma Kanununun 2. maddesine göre, Bakanlar Kurulu’nca 18.4.2014 tarihinde kararlaştırılmıştır” denildi.

Yargı, Durdurup İptal Etti…

DEKAP açıklamasına göre, Melikom HES için zamanın Çevre ve Orman Bakanlığı 28.06.2010’da ‘ÇED Olumlu Raporu’ vermiş, Bakanlığın bu kararını yargıya taşıyan köylülerin açtığı dava üzerine Rize İdare Mahkemesi önce 5.4.2011’de yürütmeyi durdurma kararı vermiş ve ardından da Raporu iptal etmişti.

Mahkemenin bu kararının ardından Bakanlığın yeniden ÇED sürecini başlatması üzerine, bu kez firmanın raporu yeniden Bakanlık tarafından ‘Nihai’ olarak kabul edilerek, bir kez daha ‘ÇED Olumlu’ Raporu verildi. Köylüler, Bakanlığın ‘Olumlu’ raporu verdiği ÇED Raporu için de Rize İdare Mahkemesinde dava açtı ve mahkeme bu Raporun da ‘yürütmesinin durdurulmasına’ karar verdi.

Rize İdare Mahkemesinin durdurma kararına süre yönünden itiraz eden firmanın itirazını yerinde gören Danıştay, mahkemenin yürütmeyi durdurma kararını kaldırdı ancak, yargı süreci devam ediyor.

Son gelişmeyle ise Bakanlar Kurulu Devreye girdi ve aynı HES projesi için ‘acele kamulaştırma’ kararı aldı.

Ayrıca, HES projesinin yapılmasının planlandığı Madenli Belde Belediye Meclisi de 7.10.2013 tarihinde konuyu tartışarak, Belediye Başkan ve 8 Meclis üyesinin oy birliği ile HES yapılmaması yönünde karar alınmıştı.

Danıştay Yine Durdurdu!

DEKAP açıklamasında ayrıca, Yargının durdurup iptal ettiği HES’ler için kamulaştırma kararları almaya devam eden Bakanlar Kurulu’nun, Peri Vadisi üzerinde Limak-Bilgin ortaklığında yapılması planlanan Pembelik HES için verdiği 2. acele kamulaştırma kararı da Danıştay tarafından durdurulduğu da kaydedildi.

Pembelik Barajı için EPDK, Bakanlar Kurulu’nun devrettiği yetki ile Kasım 2010’da acele kamulaştırma kararı almış; topraklarına el konulan Hasan Akyol tarafından açılan davada, Danıştay 6. Dairesi, Aralık 2011’de kamulaştırma kararının yürütmesini durdurmuş, Bakanlar Kurulu kararını da iptal etmişti.

Köylülerin, bu kararın uygulanması için yaptığı başvurulara rağmen inşat devam ederken; yaşam alanlarını geri dönüşümsüz olarak tahrip eden çalışmalar hakkında da suç duyurusunda bulunuldu ama hiçbir işlem yapılmadı. Buna karşın suyuna, toprağına ve yaşam alanlarına sahip çıkan köylüler hakkında davalar açıldı.

Bakanlar Kurulu, bu kez de Haziran 2012’de aldığı yeni acele kamulaştırma kararı ile köylülerin taşınmazlarına doğrudan el konuldu. Acele kamulaştırmanın iptali için Elazığ-Karakoçan Akkuş Köyü tüzel kişiliği ve 101 kişinin başvurusuyla Danıştay’a açılan davada 6. Daire bir kez daha yürütmenin durdurulması kararı verdi.

Bakanlar Kurulu’nun, HES’lerin önünü açmak için, projelerinin bulunduğu bölgelerdeki arazilere doğrudan el koyduğuna dikkat çeken Avukat Mehmet Horuş, “Durumun vahameti gizlenemez oldu. Bakanlar Kurulu bu şekilde, Danıştay'ın ‘yürütmeyi durdurma’ kararının sadece ‘yetki devri’ nedeniyle ‘usulden’ verilmiş bir karar olduğunu varsayıyor. Ancak Danıştay kararında acele kamulaştırma yoluna olağanüstü hallerde başvurulabileceğinin altı çizilmiş ve ‘bu bir savaş hukuku uygulamasıdır’ vurgusu yapılmıştı” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Rize'de, Yargı, Durdurdu,, Bakanlar, Kurulu, Durmadı!,
Yorumlar
Haber Yazılımı