Haber Detayı
15 Eylül 2019 - Pazar 17:04
 
Rize'deki Toplantıya neden katıl(a)madıklarını açıkladı
Siyaset Haberi
Rize'deki Toplantıya neden katıl(a)madıklarını açıkladı

KAMUOYUNA SAYGIYLA DUYURULUR
 

Geçtiğimiz Cuma günü gerçekleşen Rize Milletvekili Sayın Muhammet Avcı ve Rize Belediye Başkanı Sayın Rahmi Metin’in de iştirak ettiği Rize İl başkanları arasında gerçekleşen toplantıya yönelik İYİ Parti Rize İl Başkanı olarak neden katıl(a)madığımıza ilişkin açıklama yapma zarureti hasıl olmuştur.


Söz konusu toplantıya ilişkin davet bizzat AK Parti Rize İl Başkanı İshak Alim beyefendi tarafından toplantıdan önceki akşam telefonla bizzat şahsıma bildirilmiştir. Toplantının basına kapalı olarak cuma günü akşam gerçekleşeceğini, toplantının il başkanları arasında olacağını belki Rize Belediye Başkanı Sayın Rahmi Metin’in de katılabileceği belirtilmiştir. Her şeyden önce ortak paydamızın Rize olduğunu Rize’nin geleceğine katkı sunacak hiçbir oluşumdan kaçınmadan katkı sunabileceğimizi açık bir şekilde ifade ettik. Toplantının içeriği, şekli, yeri ve saatine ilişkin daha sonra tekrar iletişime geçileceğini hatta il başkanları arasında bir Whatsapp grubu kurularak bilgilendirme de yapılacağını belirttiler. Aynı akşam tarafıma kısa mesaj yoluyla sadece toplantının yerini ve saatini bildiren ve toplantıya Rize Milletvekili Sayın Muhammet Avcı’nın da katılacağını bildiren bir mesaj atılmıştır. Bu mesaja cevap olarak yapılacak toplantıya ilişkin bakış açımızı da içeren son derece şeffaf ve sarih olan şu cevap verilmiştir.


“Kıymetli başkan, yapmış olduğunuz nazik davet için teşekkür ederim, anlayışımız gereği tüm siyasi partiler olarak söz konusu Rize olduğunda Rize paydasında buluşabilmemizi çok önemsiyorum. Elimizi taşın altına koyarak üzerimize ne düşerse yapmaktan çekinmeyeceğimizi ve bu sorumluluğu yerine getirmekten de büyük mutluluk duyacağımızın bilinmesini isterim. Ancak yapmış olduğunuz davetin içeriği ile ilgili olarak bir bilgi sahibi olamadık. Toplantının belli bir konuya ilişkin mi olduğu, Rizemizle ilgili tüm sorunların çözümüne ilişkin fikir alışverişi mi olduğu önem arz etmektedir. Ayrıca Rize’de siyasi düzlemde bu denli geniş çaplı bir toplantının içeriğine ilişkin Rize insanımızın da bilgi sahibi olmasını da son derece önemsiyoruz. Kutuplaşmanın son derece yüksek olduğu bu dönemde siyasilerin sorunların çözümü için bir araya gelebildiğini görmek, Rize’deki birlik ve beraberlik adına insanımıza da ayrıca moral kaynağı olacağını inanıyorum. Toplantının basının bilgisi dahilinde olması bu açıdan önemlidir. Rize milletvekilleri veya belediye başkanımız da tüm Rize’nin vekilleri ve belediye başkanı olması gerektiğine inancımız gereği Rize için bir toplantıda birlikte olmamızdan dolayı ayrıca mutluluk duyarım. 


Toplantıya katılıma ilişkin yönetim ve divan kurulu üyelerimizle bilgi alışverişinde bulunarak katılım için en geç 14:00 da size bilgi vereceğimizi belirtmek isterim.


Söz konusu toplantıya ilişkin yönetim ve divan kurulu üyelerimizle yaptığımız toplantıda il başkanları arasında gerçekleşecek toplantının ve toplantıda görüşülecek konuların basının bilgisine açık olması şartıyla, bu toplantının Rize’mizde gerçekleşecek yatırımların en hızlı bir şekilde gerçekleşmesi ve insanımızın sorunlarının en hızlı ve etkin bir şekilde çözümüne katkı sağlaması, Rize’de birlik ve beraberliğin güçlendirilmesi ve kutuplaştırıcı siyasetin bitirilmesi, mevzu bahis Rize olduğunda siyasi rekabetin rafa kalkacağı, siyasetin insanımıza hizmet götürmede sadece bir araç olduğu, tek amacımızın Rize’nin ve insanımızın refah ve mutluluğunu gerçekleştirmek olduğu şiarını benimseyerek toplantıya katılma kararı aldık.


Gerek toplantı içeriğine ve şekline, toplantının ve toplantı içeriğinin basının bilgisi dahilinde olup olmayacağına yönelik tarafımıza herhangi bir açıklama yapılmaması, buna rağmen Sayın İshak Alim’e toplantıya katılacağımız bilgisini vermek için şahsen ulaşamamamız, davet eden taraf olan AK Parti’nin tarafımızdan teyit almak üzere toplantı saatine kadar tarafımızla hiçbir şekilde irtibata geçmemesi, davetin toplantı gününden 20 saat gibi kısa bir süre önce yapılması gibi tüm bu sebeplerle toplantının samimiyetinin ve ciddiyetinin kalmadığı kanaatine varılmıştır ve toplantıya katılım sağlanamamıştır.


Biz bu tarz toplantıların yapılmasının Rize’mize son derece fayda sağlayacağı inancımızı koruyoruz. Ancak toplantının ve toplantı gündeminin halkın gözünden uzak gerçekleşmesi kabul edilemez. Vatandaşlarımız bütün siyasilerden bir an önce havalimanımızın bitmesini, Sarp-Samsun demiryolu hattının başlatılmasını, Lojistik Merkezinin bir an önce hayata geçirilmesini, kamulaştırma mağduriyetlerinin giderilmesini, Rize’mizin kasaba görüntüsünden uzak modern bir şehir görüntüsüne kavuşturulmasını, bu nedenle bir an önce kentsel dönüşüm faaliyetine geçilerek dikey mimariden yatay mimariye geçilmesi ancak bununla birlikte yeni mağduriyetler yaşatılmamasını, Rize’mizin hala tek geçim kaynağı olan Rize Çayı’nın hak ettiği değeri görmesi ve bir dünya markasına dönüştürülmesini, gençlerimize yeni iş imkanları sunacak olan turizm faaliyetlerinin arttırılmasına yönelik çalışmaların hızlandırılmasını beklemektedir.


Her ne kadar toplantıya katılamasak da toplantıda dile getirecek olduğumuz bu sorunların çözülmesi ve yatırımların hızlandırılarak arttırılması noktasında hükümet yetkililerinin arkasında olacağımızın bir kez daha dile getirmekten mutluluk duyacağımızı ve hiçbir sorumluluktan kaçınmayacağımızı belirtmek isterim.


Hülasa;


VATANDAŞLARIMIZ BİZDEN FOTOĞRAF DEĞİL, İCRAAT BEKLEMEKTEDİR.


Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 

Av. Ayşegül ÖZYANIK

İYİ Parti Rize İl Başkanı

Kaynak: Editör:
Etiketler: Rize'deki, Toplantıya, neden, katıl(a)madıklarını, açıkladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı