Haber Detayı
01 Ekim 2013 - Salı 16:44
 
Rize'nin Sorunlarını Antep'e Taşıdılar
Diğer Haberi
Rize'nin Sorunlarını Antep'e Taşıdılar

MÜSİAD; Rize’nin Ekonomideki Sorunlarını Gaziantep’e Taşıdı

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Rize Şubesi, Gaziantep Şubesi ev sahipliğinde yapılan GİK toplantısına tam kadro katıldı.

Gaziantep'teki MÜSİAD 82. Genel İdare Kurulu (GİK) toplantısına T.C Ekonomi Bakan Yardımcısı Mustafa Sever, MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak, Gaziantep Milletvekilleri, MÜSİAD Şube Başkanları, Teşkilatlanma Komisyon Başkanları, MÜSİAD Sektör Kurulu Başkanları, MÜSİAD Diş İlişkiler Komisyon Başkanları, Ekonomi Bakanlığı Bürokratları ve MÜSİAD üyeleri katıldı. Toplantıya Rize şubesi, Mahmut Dabak başkanlığındaki 11 kişilik heyetle katıldı.

Türkiye'nin ihracatta yaşadığı sorunlar ve çözüm önerileri, ikili bölgesel ticari ilişkiler, yatırım teşvikleri ve ihracata dönük üretim konularında bölgemizde yaşanan sorunlar ve çözüm önerilerini içeren rapor Şube Başkanı Mahmut Dabak tarafından toplantıda Ekonomi Bakan Yardımcısı Mustafa Sever’e verildi.  Toplantı hakkında değerlendirmede bulunan MÜSİAD Rize Şube Başkanı Mahmut Dabak, "Türkiye daha hareketli, daha bereketli bir ekonomik ve siyasi sürece girmektedir. Ancak bu 'taşı delen damlaların kuvveti değil, sürekliliğidir' gerçeğini bilerek, yol alacağımız bir dönemdir. Ülkemizin ileri bir demokrasi ile 2023 yılında dünyanın ilk 10 ekonomisi arasında yer alması hedefi, kamunun ve özel sektörün küresel rekabete tam anlamıyla hazır olmasını zorunlu kılmaktadır. Ülkemiz, ortaya koyduğu performansla birlikte, kritik bir eşiğe gelmiştir. Geldiğimiz konumda, orta gelir seviyesinden yüksek gelir seviyesine geçebilmemiz için öncelikli alanlar iyi belirlenmeli, yapısal ve mikro reformlar hızla uygulanmalıdır” dedi. Başkan Dabak, Türkiye'nin geçtiğimiz günlerde açıklanan büyüme rakamlarına vurgu yaparak, "Bazılarının kötümser beklenti pompalamalarına inat, Türkiye ve dolayısıyla bölgemiz büyümeye devam edecektir" diye konuştu.

GİK toplantısı kapsamında eş zamanlı olarak; Şube Başkanları, Teşkilatlanma Komisyon Başkanları, Sektör Kurulları Başkanları ve Dış İlişkiler Komisyon Başkanlarının katılımlarıyla toplantılar yapıldı. Toplantılarda bölgemizle ilgili sorunlar ve çözüm önerileri anlatıldı. 

İki gün süren toplantı sonunda Rize heyeti, 280 bin  metre kare kapalı alanda kurulan, dünyanın 3'üncü büyük plastik fabrikası ve 27 ülkeye ihracatta bulunan Helva ve reçel fabrikasında incelemelerde bulunarak Gaziantep programını tamamladı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Rize'nin, Sorunlarını, Antep'e, Taşıdılar,
Yorumlar
Haber Yazılımı