Haber Detayı
10 Haziran 2019 - Pazartesi 14:13
 
Rize Ovit Yayla Şenlikleri'nin tarihi belli oldu
Kültür Haberi
Rize Ovit Yayla Şenlikleri'nin tarihi belli oldu

RİZE'de her yıl yapılan Ovit Yayla Şenliklerinin tarihi belli oldu. 2 bin 640 rakımlı Karadeniz’in en yüksek yaylalarından Rize’nin Ovit Yaylası’nda Ekşioğlu Vakfı tarafından geleneksel Ovit Şenlikleri bu yıl 17-19 Ağustos’ta düzenlenecek. Yayla şenlikleri öncesi 18 Ağustos akşamı Ovit Yaylası’nda Hacı Hakkı Ekşi Camii’nde şehitler için Kuran-ı Kerim okutulacak. İki gün boyunca devam edecek şenlikte sanatçılar sahne alacak ve bu yıl ilk kez yöresel yarışmalar yapılacak. Bölge esnafının panayır şeklinde stantlar açacağı yaylada Doğu Karadeniz’in yöresel ürünlerinin satışı yapılacak. Şenlikte birbirinden ünlüsanatçılar sahne alırken özellikle Karadeniz müziğinin dev isimleri bu şenlikte yine sahende olacaklar. Ekşioğlu Vakfı Başkanı Süleyman Ekşi, Karadeniz Bölgesi’nin en büyük yayla şenliklerinden olan ve her yıl geleneksel olarak yapılan Ovit Yayla Şenlikleri’ne tüm vatandaşları davet etti. İkizdere’nin kendileri için vazgeçilmez bir coğrafya olduğunu belirten Ekşi, “Rize ve İkizdere’nin tanıtımına yaşam kalitesine destek vermeye çalışıyoruz. Ovit'te düzenlediğimiz şenliklerimiz geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi yine devam edecek. 2019 şenlikleri 17-19 Ağustos tarihleri arasında düzenlenecek. Cuma akşamı şehitler için Kuran-ı Kerim okutulması ile başlayacak etkinliklerimiz cumartesi ve pazar günü devam edecek. Şenlikte yerel ve ulusal sanatçılar sahne alacak. Belediyemiz stant açarak bu yıl bize katkıda bulunacak. Şenlik sadece İkizdere ile kalmayıp diğer ilçelerin ve çevre illerin birleşme noktası olacak" 

 

'BİRLİKTEN KUVVET DOĞAR'

 

Ekşioğlu ailesinin Türkiye’nin en köklü ve en kalabalık ailelerinden biri olduğunu belirten Ekşioğlu Vakfı Başkanı Süleyman Ekşi, “Sayı vermiyoruz, daha doğrusu veremiyoruz. Biz kendimizi sayı bakımından Türkiye'nin en köklü ve büyük ailesi olarak atfediyoruz. Ailemizden çıkan kişilerin Türkiye'deki onlarca vilayetten devletine vergi katkısı verdiğini görüyoruz. Yüzde 90'ı inşaat sektöründe çalışıyor. Bunun dışında akademik olarak profesörlerimiz, doktorlarımız var. Siyasette; meclis başkanımız vardı, milletvekillerimiz var. Belediye başkanlarımız, belediye meclis üyelerimiz var. Her alanda bir Ekşioğlu görmek mümkün. Bizim büyük ailemiz memleketimize hizmet etme telaşındadır. Ailenin kendi meslek gruplarını oluşturmak, bunları belli bir bütçe altında toplamak istiyoruz. Birlikten kuvvet doğar. Belli kollara ve meslek sınıflarına ayrıldığımız zaman ileride daha fazla dayanışma olacağını ön görüyoruz. 2019'da ve önümüzdeki yıllarda bunları gerçekleştirmeyi hedefliyoruz.” dedi.

 

'HALKIN BÜTÜNLEŞECEĞİ ORTAK ALANLAR İNŞA EDECEĞİZ'

 

Ekşioğlu Vakfı olarak İkizdere, Rize ve bunun yanında İstanbul merkezli çalışmaları olduğunu ifade eden Ekşioğlu, şunları söyledi: “Son 2 yıldır yönetimdeydim. Bu dönemde başkanlık görevi bana verildi. 2019 yılındaki öncelikli hedefimiz; Çengelköy'deki tesisimizi aktif hale getirmektir. Bunun ilk adımlarını attık. Camimiz ve sosyal tesisimizi yaptık. İstanbul'daki tesisimizi Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan kiraladık. Burası bir mesire alanıydı. Toplam 54 dönümün içerisinde futbol ve basketbol sahası, düğün salonu, yönetim binasına artı olarak bin metrelik ticari ünitelerimiz var. Bunları yaparak kiraya vereceğiz. Bölgemizdeki yağımız, balımız, doğal gıdalarımızı naklederek satışa sunacağız. Bu durum ilçemizin tanıtımına da büyük katkı sağlayacak. Sadece Ekşioğlu Vakfı'nın değil, bütün Rizelilerin ve İstanbulluların faydalanabileceği bir alan olacak. Tesislerde durumu iyi olmayan kişilerini düğününü, cenazeleri ve taziyelerini gerçekleştirebileceği bir alan olacak. İnşallah halkın bütünleşeceği ortak alanlar inşa edeceğiz.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: Rize, Ovit, Yayla, Şenlikleri'nin, tarihi, belli, oldu,
Yorumlar
Haber Yazılımı