Haber Detayı
28 Mart 2019 - Perşembe 17:03 Bu haber 660 kez okundu
 
Rize Tarihine ve Kültürüne dev bir hizmet.
Diğer Haberi
Rize Tarihine ve Kültürüne dev bir hizmet.

“Rize - Çayeli İlçesi Mezar Taşları” adlı kitap yayınlandı.  

Belediyelerin asli görevleri arasında olan, bulundukları yerin eğitim, kültür ve tarihi konularında halkın bilinçlendirilmesi için yayınlar hazırlaması günümüzde maalesef istediğimiz seviyede değil. Ancak birçok belediye bu konuda duyarlı davranarak, bütçeleri nispetinde yayınlar yapmaya gayret sarf ediyor. Bu tür yayınlara şehrimiz adına bir yenisi daha eklendi. Rize’nin Çayeli Belediyesi, ilçedeki Osmanlı dönemi mezar taşlarını kitaba dönüştürdü.

  

Avni Dereci, Özcan Beyaz, Nacettin Hatipoğlu ve Recep Usta önderliğindeki “Çayeli Kültür Külliyatı” serisinin ilk kitabı olan “Rize - Çayeli İlçesi Mezar Taşları I” adlı kitap, Çayeli ilçesinin kültür ve tarihiyle ilgili yayınların ilki olarak hazırlandı. Çalışmaları devam eden külliyatın durumu hakkında bilgisine başvurduğumuz Çayeli Belediyesi Halkla İlişkiler Müdürü Nacettin Hatipoğlu bize şu açıklamalarda bulundu:

 

“İlçemizin kültür ve tarihiyle ilgili yayınlar hususunda başlatmış olduğumuz çalışmamız ilk ürününü kazanmış oldu. Yöredeki taşınır ve taşınmaz kültür varlıklarını tespit ve geleceğe taşıma adına başlatmış olduğumuz bu çalışmalar sayesinde, çok önemli bir boşluğu dolduracağımız kesindir.” Dedi. 

Kitabın yazarı olan yöresel araştırmacı Recep Koyuncu ise: “Mezar taşları gerek yapılış tarzları, gerekse kitabelerindeki metinlerin biçim ve içerik özellikleri bakımından bulundukları yöre tarihinin en önemli tanıkları konumunda bulunan en önemli yazılı belgeler hükmündedir. 

Sahip çıkılmayıp korunmadıklarında gerek doğal gerekse kasıtlı tahribatlar nedeniyle mezar taşlarımız kırılmakta ve kaybolmaktadırlar. Tarihi mirasımızı korumak adına mezar taşı kitabelerinin tespiti, kayıt altına alınmaları koruma çalışmalarının önemli bir adımıdır.

 

15. asrın ikinci yarısından itibaren Türkler tarafından iskân edilmeye başlamış olan Çayeli ilçemizin tarihi ve kültürel varlıklarını koruma çalışmaları kapsamında hazırlanan “Rize -Çayeli İlçesi Mezar Taşları” adlı bu kitap sayesinde ilçe sınırları dâhilindeki Osmanlı döneminden kalma mezar taşları kayıt altına alınmıştır.”  Dedi.

Bölge kültür tarihi açısından önem arz eden kitabı, Canan Hanoğlu ve Recep Koyuncu hazırladı. Ulaşılan en eski tarihli mezar kitabesi 1720 yılına ait olan kitapta 151 mezar taşı kitabesine yer verildi. Çayeli Belediyesi tarafından yayınlanan kitap halkla ücretsiz olarak dağıtılmaya başlandı.   

Kitabın Künyesi: 

Rize – Çayeli İlçesi Mezar Taşları I 

Hazırlayanlar: Canan Hanoğlu & Recep Koyuncu 

Çayeli Belediyesi, Mart 2019 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Rize, Tarihine, ve, Kültürüne, dev, bir, hizmet.,
Yorumlar
Haber Yazılımı