Haber Detayı
08 Eylül 2013 - Pazar 10:10
 
Rize Trafiğine Sıradışı Bir Çözüm Önerisi VİDEO
Diğer Haberi
Rize Trafiğine Sıradışı Bir Çözüm Önerisi VİDEO

Son yıllarda Rize'mizin önemli sorunlarından bir tanesi, özellikle yaz aylarında kendisini hissettiren trafikte yaşadığımız yoğunluktur. Nüfusun neredeyse iki katına çıktığı bu dönemde yaşanılan yoğunluk,toplu taşıma araçlarının ve özel araçların katılımıyla üst safhaya ulaşmaktadır.

Bu süreçte toplu taşıma sistemimizi değiştirebilirsek,sorunu büyük oranda çözüme kavuşturabiliriz. Bugün Avrupa da pek çok ülkede uygulanan "sky train" uygulaması,ülkemizde "havaray" ismiyle bilinmekte ve bu sistemleri üreten firmalar Türkiye de kurulmaktadır.Ankara ve İstanbul için bu projeler düşünülmüş ancak henüz çalışmaları başlamamıştır. Çelik kolonlar üstüne kurulan ve yerden 3-4 mt yüksekten giden sistem, mevcut trafiği kesmemekte,alan olarak minimize bir yer kaplamakta, ayrıca görsel anlamda seyahat edenlere seyir zevki vermektedir. Aşağıdaki videoda Düseldorf taki bir havaray hattından örnek yer almaktadır. Görüldüğü üzere mekan olarak kısıtlama olmaksızın her yerden geçebilen sistem,toplu taşımada büyük kolaylık sağlamaktadır. İlimizde kuracağımız bu sistemle hem trafik sorununu önemli oranda azaltabilir, hemde Türkiye de bu anlamda ilk projeyi gerçekleştirerek dikkat çekebiliriz.

Park sorunuda artık günlük hayatımızı olumsuz etkileyen bir boyuta ulaşmış durumdadır. Mahalle ölçeğinde uygun yerler kamulaştırılarak yapılacak olan otomatik otopark örnekleriyle bu sorunumuzu ivedi bir şekilde aşmak durumundayız. Çünkü her geçen gün büyüyen bu sorun artık ilimizi yaşanmaz hale getirmektedir. Bu yöntemle minimum alan kullanılarak,maksimum kapasitede park imkanı yaratılmaktadır.

 

M Mustafa MAHMUTOĞLU

Rize Mimarlar Odası Başkanı

Kaynak: Editör:
Etiketler: Rize, Trafiğine, Sıradışı, Bir, Çözüm, Önerisi, VİDEO,
Yorumlar
Haber Yazılımı