Haber Detayı
02 Eylül 2019 - Pazartesi 11:27 Bu haber 2421 kez okundu
 
Rize'ye bu kez başka bir Unvanla geldi.
Ekonomi Haberi
Rize'ye bu kez başka bir Unvanla geldi.

Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği (TÜRMOB) 12-13 Ekim 2019 tarihinde yapılacak seçimli genel kurula, Türkiye Muhasebeciler Platformu’nun TÜRMOB Genel Başkanlığına, 57. Hükümetin Ekonomi Bakanı Ymm Dr Masum Türker aday oldu. Türker, yapılacak olan seçimler öncesinde odaları ziyaret etmeye devam ediyor. Ymm Dr Masum Türker Rize Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası’nı TÜRMOB yönetim kurulu üyesi Ertuğrul Erdem ve beraberindeki heyetle birlikte ziyaret etti. Ziyarette Oda başkanı Ali Fuat Çakmakçı, önceki dönem oda başkanları Muammer Berberoğlu, Yaşar Yılmaz ile yönetim kurulu üyeleri, ve delegeleri ile bir araya geldi. Türker, Meslek Örgütümüzü bir kişi veya bir grubun etkisinden kurtarıp Hepimizin TÜRMOB'u haline getirmenin acil ihtiyacımız olduğunu ve TÜRMOB'un hep birlikte yönetilmesi gerektiğini ifade etti. Hiçbir meslek mensubumuzu ötekileştirmeden ve dışarıda bırakmadan TÜRMOB'u hepbirlikte yöneteceğiz dedi. Meslek mensuplarının tamamına yakının mücbir sebebin getirilmesini istediğini aktaran Türker bunun için Kanun değişikliğine ihtiyaç olmadan, mücbir sebebin zaten yasada var olduğunu ve bununda muhtelif zamanlarda kullanıldığını ifade etti. Doğru bir diplomasi ile yayınlanacak bir sirkülerle meslek mensuplarının bu hakka kavuşabileceğini söyledi.  

 
Mesleğin en temel sorununun tahsilat sorunu olduğunu mesleğin ve meslektaşın kanayan yarası olduğunu ifade eden Türker bu konuda meslek mensubunun ücretinin Bankacılık sistemiyle yapılan özel anlaşmalarla çözüme kavuşturacak projesini anlattı.  

Ayrıca meslek mensubunun beyanname imzalama ücreti olarak Gelir İdaresinden ücret alması gerektiğini ve bununla ilgili girişimlerde bulunacağını aktardı. Gelirler idaresinin topladığı vergilerin 1,5 inin toplama maliyeti olduğunu ifade eden Türker, vergi gelirlerinin 1’ inin beyannameyi imzalayan Serbest Muhasebeci Mali Müşavire verilmesi halinde vergi gelirlerinde çok daha fazla artış olabileceğini ifade etti. Türkiye'de muhasebe ve vergi sisteminde köklü değişimler olmasının gerektiğini ifade eden Ymm Dr Masum Türker bu değişimde TÜRMOB'un mutlaka etkin olması gerektiğini ifade etti. Ymm Dr Masum Türker mesleğimizin ve ülkemizin sorunlarını birlik beraberlik içinde Hükümet ve Bakanlıklarla uyum içinde çalışarak aşacaklarını ifade etti. 

 
Türker, Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlerin ve Yeminli Mali Müşavirlerin ülke ekonomisinin en önemli unsurlarından olduğunu ve kayıt dışılığı önlemede çok önemli bir görevi ifa ettiğini söyledi. Bu nedenle Ülkemizde Aile hekimliği gibi artık “Aile Muhasebeciliği” kavramının konuşulması gerektiğini ve her ailenin bir muhasebecisinin olması gerektiğini savundu. Bu kavramı hep birlikte dillendirmemiz gerektiğini ifade eden Türker, Rize Smmm odası üyelerine ilgi ve alakalarından ötürü teşekkür etti. Ymm Dr Masum Türker ziyaret sonrası önceki dönemlerde Rize Smmm oda başkanı Muammer Berberoğlu, TURMOB Yönetim Kurulu üyesi Ertuğrul Erdem ve beraberindeki heyetle birlikte Artvin, Kars ve Erzurum Smmm Odalarını ziyaret etmek üzere Rize’den ayrıldı. 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Rize'ye, bu, kez, başka, bir, Unvanla, geldi.,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Rize'ye bu kez başka bir Unvanla geldi.
Rize'ye bu kez başka bir Unvanla geldi.
Yorumlar
Haber Yazılımı