Haber Detayı
03 Temmuz 2019 - Çarşamba 01:16
 
Rize'ye Kültür den önce para girdi sözcüğü ...
Eğitim Haberi
Rize'ye Kültür den önce para girdi sözcüğü ...

Yıllardır süre gelen, Rize ve Rizeliler için kullanılan ''Kültür den önce bu İL'e para girdi sözcüğü'' liyakatlı tecrübeli yönetici olan Sayın Milli Eğitim Müdürümüzün dokunuşlarıyla benliklerden silinecektir.
       

MEB. Bakan Yardımcısı İbrahim ER tarafından MEB. Daire başkanlığı yaparken, Rize il Milli Eğitim Müdürlüğüne atananan Sayın Yaşar KOÇAK için  makam mevki düşünmeden bir hizmet adamı
Rize'mize geliyor diyerek, RİZENİNSESİ sitesindeki  köşemde  yazmıştım.
         


Rize genelinde LGS sınavına 4302 öğrenci girmeye hak kazanmışken bunlardan sadece 3088'i sınava girmiş olup,sınava katılma oranı yüzde 73 tür. Bu rakam diğer illere oranla çok yüksek bir orandır. Bu sınava girme oranı yüksek olmasına rağmen , cumhuriyet tarihinden beri ilimiz ilk kez  Türkiye dördüncüsü olmuş, Eğitim ilimizde artık bir ivme kazanmıştır.
         


Milli eğitim bakanlığının LGS sınavına yerleşecek örgenci sayısını illerin örgenci sayısına göre belirlemiştir,bu oran bütün illerde yüzde on dur.Yani Rize ilinde,430 örgenci olması gerekirken Rize'de 720 dir. Nedeni ise, AK Parti il teşkilatının Rize ilinde yapmış olduğu Fen liseleri,proje liseleri,devasa sosyal bilimler liselerin den kaynaklanıyor. Zaman zaman eleştirsem de AK parti teşkilatı Okullar bazında İlimize büyük yatırımları olmuştur..  Fen okullarının devasa oluşundan ötürü, 60 er örgenci alması gerekirken 90 nar örgenci alınıyor. Milli eğitim bakanlığının yüzdelik oranı kadar örgenci alındığı düşünülürse Rize, LGS de Türkiye şampiyonu olurdu diye düşünüyorum.
          


Rize ilinde kurum amirlerini yazılarımda eleştiriyorum, Görevini ifa edemeyen, koltuğunun  hakkini veremeyen, liyakatsiz, tecrübesiz amirler den dolayı iktidar partisi idarecilerinide defalarca bu köşemde eleştiren ben ,İlimize katma değer katan, ilimizi Türkiye'de dereceye sokan, ilimizi basamakların en  üstüne çıkaran, kısa zamanda dokunuşlarıyla dereceye sokan Milli Eğitim Müdürümüzü de Kocaman tebrik yolluyorum, bunun yanında 'Bir okul müdürü kadar okuldur'' anlayışıyla, bütün okul müdürlerine, ayni zamanda öğretmenlerimize ve öğrencilerimize tebrikler sunuyorum. AK Parti teşkilatına, Vekil AVCI ve Başkan ALİM'e  liyakatlı, deneyimli Müdürümüzü ilimize hizmet yapmak için daire başkanlığınıi bıraktırıp, il müdürlüğüne kazandırdıkları için ve muhteşem fen liselerini ilimizin örgencilerinin hizmetine sundukları için ayrıca Rize ve Rizeliler adına teşekkür ediyorum. Bir teşekkürde MEB Bakan Yardımcısı ibrahim ER beye yolluyorum.   
           


Sayın VALİ beyin Okullarımızın başarılarının daha da pekiştirmek için,okullar bazında öğrencilerimize dönük bazı sosyal projeler hayata sokacağı duyumunu alıyorum.Sivil toplum örgütleri Ticaret Borsası, Ticaret ve sanayi odası, Esnaf kuruluşları ve odaları, Ziraat odası, Sivil toplum kuruluşları, Hep bana Rabbena diyen büyük işletmeler, fabrikatör ve ticaret erbapları bu başarıyı ilimize kazandıran okullarımıza öğrencilerimize destek olma zamanı sizler de, lütfen Vali beyi yalnız bırakmayalım. 
       
SAYGILARIMLA.....

Kaynak: () - Bayram Arif TURAN Editör:
Etiketler: Rize'ye, Kültür, den, önce, para, girdi, sözcüğü, ...,
Yorumlar
Haber Yazılımı