Haber Detayı
17 Temmuz 2019 - Çarşamba 21:04
 
Rize yerel değerlerine sahip çıkmalıdır
Spor Haberi
Rize yerel değerlerine sahip çıkmalıdır

RİZE’DE Kİ SPOR TESİSLERİNE YEREL DEĞERLERİMİZİN ADININ VERİLMESİ, RAHMİ METİN BAŞKANDAN TALEBİMDİR 


Gurbette yaşıyor olsak da gün içinde Rize’deki arkadaşlarımla mutlaka görüşür, Rize orjinli internet sitelerini düzenli takip eder, memleketi bir anlamda yaşarım. 


Az önce “rizeninsesi.net” internet haber sitesinde okuduğum “Rize Belediyesine ait Mesut Özil Spor Tesisinin adının Şenol Birol olarak değiştirilmesi istendi” başlıklı habere takıldım.  


Haberde Rize Belediyesi tarafından Islampaşa Mahallesinde yapılan ve adına Mesut Özil Spor Tesisi denilen tesise Rize’den yetişen Türk Futboluna çok büyük emekler veren Rize’nin evladı Şenol Birol’un isminin verilmesi isteniyor.  


Spor tesislerine sporcu kimliği ile örnek olmuş, başarılı kişilerin isimlerinin verilmesini onore edilmeleri ve gençleri spora özendirmesi açısından her daim önemser, desteklerim. Bu yaklaşımla Rize’deki spor tesislerine de yerelimizden örnek sporcularımızın isimlerinin verilmesi konusunda yıllardır çağrıda bulunurum.   


Hentbolda bir dönem Rize, Türkiye’nin en üretken, başarılı kenti idi. Sadece kulüpler bazında değil Rize’de yetişen onlarca genç ülkenin üst düzey takımlarında sorumluluk aldılar, milli takımların nüvesini oluşturdular, hatta Avrupa düzeyinde gol krallığı payesi elde eden gençlerimiz oldu. Hentbolda ki bu başarının temelinde İslampaşa’lı Yakup Durmuş ve Rıza Çakmak’ın spor akademisinde okurken ilk kurulan Hentbol Milli Takımında yer almaları, yıllarca ay yıldızlı formayı giymeleri yatar. 80’lerin başında Rizeli gençlerin idolü Rıza ve Yakup ağabeyleridir ve onun yolunu izleyerek hentbola yönelirler. Başarılı da olurlar.  


Haksızlıkta yapmayalım, bu iki değerli, örnek sporcumuzla beraber yerelden de o dönem sporcu, eğitici, yönetici olarak hentbola katkılarıyla alkışı hak eden başka değerli arkadaşlarımızda vardır. Ama Yakup ve Rıza öndedir. Yakup Durmuş, aktif sporculuğunun son dönemlerinde Rize’ye dönüp hizmet vermeyi sürdürmüş, ancak genç yaşta ebediyete irtihal etmiştir.  


Yakup Durmuş’un vefatından sonra gerekçelerini de yazarak, izah ederek defalarca yazdım, çağrıda bulundum; merhum Yakup Durmuş’un adı İslampaşa’da ki Spor Kompleksine veya kompleks içinde ki tesislerden (havuz, kort, atletizm pisti) birine verilerek yaşatılmalıdır diye. Sayın Reşat Kasap Başkan döneminde maalesef sonuç almadık. 


Az önce okuduğum haberde bahsi geçen tesis, merhum Yakup Durmuş’ların, bizim İslampaşa sahildeki evimizin yaklaşık 200 metre çaprazında. Tesise Almanya’da futbol alt yapısını geliştirip Almanya ve İngiltere’de oynadığı futbolla ve Türk kimliğini sahiplenmesiyle gururumuz olmuş, Almanya Futbol Milli Takımının kaptanlık düzeyine gelmiş Mesut Özil’in ismi verilmiş. Özil, benim de kişisel olarak hayranlık beslediğim, Bremen’de tanıştığım bir sporcu ama benim mahallemin, kentimin çocuklarının isimlerinin mahallemdeki, kentimdeki tesislere adlarının verilmesini isterim. Duygusal değil akılcı yaklaşırım. Mesut Özil’e Devrekli ve Zonguldaklı hemşerileri zaten hak ettiği payeyi veriyorlar, bize düşen de kentimizde zaten sayıları az olan tesislerimize kendi evlatlarımızın isimlerini vermek olmalıdır.   


Haberde ki gibi İslampaşa’daki tesise haklı olarak kentin öz evladı Rizespor’dan önce yıllarca Fenerbahçe ve Beşiktaş’ta futbol oynamış, adına “Şenol Birol Gol” sloganları üretilmiş Şenol Birol isminin verilmesi, Mesut Özil isminin değişmesi önerisini fevkalade yerinde buluyor, destekliyorum.  


Son cümle olarak da daha geniş perspektifle kentimizin eminine, Sayın Rahmi Metin Başkanıma seslenmek istiyorum; 


Şenol Birol’un isminin henüz büyük değerimiz hayattayken Askoroz’da ki “Didi Stadyumu”na ön ad olarak verilmesini sağlayalım. İslampaşa’da ki tesislerin her birine de merhum Yakup Durmuş dahil farklı branşlarda ilimizi, ülkemizi başarıyla temsil etmiş, bizi gururlandırmış değerlerimizin isimlerini vermek için Rize ve Rizeli sizden elinizden geleni yapmanızı beklemektedir.  

Kaynak: () - Recep Ali AKSOYLU Editör:
Etiketler: Rize, yerel, değerlerine, sahip, çıkmalıdır,
Yorumlar
Haber Yazılımı