Haber Detayı
25 Eylül 2013 - Çarşamba 11:36
 
Rizeli Araştırmacı Yazar Kar Ödüllendirildi
Diğer Haberi
Rizeli Araştırmacı Yazar Kar Ödüllendirildi

Rizeli Araştırmacı Yazar Fatih Sultan Kar ödüllendirildi

Rize tarihi üzerine yaptığı çalışmalarıyla bilinen Araştırmacı Yazar Fatih Sultan Kar yazım dünyasına sağladığı katkılardan dolayı mensubu bulunduğu İETT’nin Genel Müdürü Dr. Hayri Baraçlı tarafından plaket ve hediyelerle ödüllendirildi.

Kültürün sanatın her zaman yanındayız

İETT Genel Müdürü Dr. Hayrı Baraçlı; İETT’nin kurulduğu günden bu yana sanattan edebiyata, politikadan spora, bilime, kültüre ve estetiğe açılan geniş yelpazede yer alan ünlülerin işvereni olduğunu belirterek, Bu bağlamda kültürel alanda üretimden yana olan Fatih Sultan Kar’ın eserlerini takip ettiğini, desteklediğini söyledi.

Amacım hatırlatmak

Fatih Sultan Kar ise yaptığı çalışmaların ödüllendirilmesinin manevi değerinin büyük öldüğünü belirterek; Rize memleketim hasretimdir. İETT yoğun mesaimden arda kalan zamanlarda Rize’nin geçmişine dair izler sürmeye devam ediyorum. Bu süreçte ailemi ihmal ettiğim oluyor. Amacım şehrimizin geçmişe dair güzelliklerini, geçmişte iz bırakmış saygın büyüklerimizi hatırlatmaktır. 1998 yılından bu yana İETT Genel Müdürlüğü’nde fotoğrafçı olarak çalışıyorum. O süreçten beri İETT Arşivi’ne bir şeyler katmanın mücadelesini veriyoruz. Dr. Hayrı Baraçlı’nın Genel Müdürlük görevine başlaması ve “biriken değerleri artık gün ışığına çıkaralım” düşüncesi ve direktifleriyle mesai arkadaşım, çalışmalarıma değer katan Filiz Acar ile birlikte “Bir Zamanlar İstanbul” ve “Onların da Yolu İETT’den geçti” isimli iki prestij kitap hazırladık. Bu eserler Genel Müdürümüzün kültüre verdiği değerin ürünüdür.

Fatih Sultan Kar kimdir?

1971 yılında Rize’de doğdu. İlk ve ortaöğrenimini Gündoğdu’da tamamladı. Rize’de gazetecilik yaptığı yıllarda çeşitli gazetelerin Rize Temsilciliği görevini yürüttü. Bir dönem Rize TV Haber Servisi’nde görev yaptı. Ulusal ve yerel bazda yayın yapan birçok gazete ve dergide yazıları ve şiirleri yayımlandı. Aynı zamanda söz yazarı olan Kar, Türkiye Musiki Eserleri Sahipleri Meslek Birliği (MESAM) üyesidir. Kar, 150’yi aşkın Karadeniz türküsüne söz yazarı olarak imza attı. Karadeniz bölge tarihi üzerine aralıksız sürdürdüğü arşiv-araştırma çalışmaları sayesinde hatırı sayılır miktarda materyale sahip olan Kar, Fatih Sultan Kar Koleksiyonu’ndan Seçme Karelerle Evvel Zaman İçinde Rize, Yeşil Çayın Siyah Beyaz Serüveni, Bir Futbol Efsanesi Şenol Birol Gol, Kuruluştan Cumhuriyete Rize ve Bütün Yönleriyle Rize Spor Tarihi isimlerini taşıyan beş tarihi fotoğraf sergisi açtı. Rize’de Yaşanmış Fıkra Gibi Olaylar, Likapanın Moruna Rize’nin Yeşiline, Yeşile Adanmış Dizeler (Rize Şiirleri), Bir Limon Fidanının Hikâyesi (Çaykur Rizespor Tarihi), Bir Futbol Efsanesi (Şenol Birol Gol), Bütün yönleriyle Rize Spor Tarihi, Evvel Zaman İçinde Rize, Yeşil Çayın Siyah Beyaz Serüveni, Bir Zamanlar İstanbul ( Filiz Acar ile) ve Onların da Yolu İETT’den Geçti ( Filiz Acar ile) isimli kitapları yayınlandı. Kar, Çaykur Rizespor Kulübü’nün resmi dergisinin tarih bölümünü hazırladı. 1998’den bu yana İstanbul’da yaşıyor ve İETT Genel Müdürlüğü’nde Fotoğrafçı olarak görevini sürdürüyor.

 

Genel Müdürü Dr. Hayri Baraçlı, Rize tarihi üzerine yaptığı çalışmalarıyla bilinen Araştırmacı Yazar Fatih Sultan Kar’ı plaketle ödüllendirildi.

Fatih Sultan Kar, 1998 yılından bu yana İETT Genel Müdürlüğü’nde fotoğrafçı olarak çalışıyor. İETT Otobüslerinde, Halk Otobüslerin ve metrobüslerde digital ekranlarında yer olan fotoğraflar onun tarafından çekilmişler.

 

Fatih Sultan Kar’ın görev yaptığı İETT Fotoğrafhanesinin her yanı tarih kokuyor.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Rizeli, Araştırmacı, Yazar, Kar, Ödüllendirildi,
Yorumlar
Haber Yazılımı