Haber Detayı
03 Haziran 2014 - Salı 16:21
 
Rizeli Hayırsever, İş Adamı Hayatını Kaybetti.
Diğer Haberi
Rizeli Hayırsever,  İş Adamı Hayatını Kaybetti.

Hemşerimiz, büyüğümüz, hayırsever işadamı Şevket Yardımcı amcamız bugün, öğle saatlerinde vefat etti.

Acımız, üzüntümüz büyük.

Hüseyin ve Emine Yardımcı’nın çocuğu olarak 1928 yılında doğan, Gülbahar İlkokulu, Rize Orta okulunu bitirdikten sonra1947'de İstanbul Sultanahmet Sanat Enstitüsünü bitiren, 1949'da Saynur Hanımla evlenen ve 4'ü erkek, 5'i kız olmak üzere 9 evlada sahip Şevket Amcamız Rize’mize sayısız okul, hastane gibi eserler hediye etti. Sadece çocuklarının, aile bireylerinin değil hepimizin için acı bir kayıp. Her daim gönlümüzde, dualarımızda yaşayacak.

Babası Hüseyin Yardımcı gençliğinde ağaç teknelerle Rize-Batum arası deniz ticareti yapardı. 1930 yılında bu işi bıraktı ve deniz levazım atı ve inşaatı malzemesi satmaya başladı. Şevket Yardımcı amcamız Sanat Enstitüsü'nü bitirince babasından sorumluluğu alarak işlerinin başına geçti. Ticaret hayatını bayilik ve mümessillik gibi etkinliklerle genişletti. 1964 yılında Değirmencilik Limitet Şirketi'ni kurarak Bağdatlı Un Fabrikasında un imalatına ve satışına başladı. Bugüne kadar 16 şirketin kurucusu olan Şevket Yardımcı, Yardımcı Denizcilik olarak Türk ve Yabancı bayraklı gemiden oluşan büyük bir filoya ve tersane işletmelerine sahip ve T.B.M.M. tarafından 2006 yılında "Üstün Hizmet Belgesi" ile ödüllendirilmiştir.

Derneğimiz RİMER’in Kurucu Üyeleri Şaban Yardımcı ve Yasemin Yardımcı’nın da babaları olan merhum Şevket Yardımcı büyüğümüz uzun bir süredir rahatsızdı, son dönemde evde tedavisi sürüyordu, muhakeme gücü yerindeydi. Bugün ebediyete intikal eden Şevket Amcamızın yarın öğlen Tuzla Sahil Mercan Camiinde kılacağımız namaz ve dualarla ebediyete yolculuğuna uğurlayacağız, 05 Haziran 2014 Perşembe günü Rize Sahil Camiinde ikindi  namazını müteakip kılınacak namazdan sonra Aile Kabristanlığına defnedeceğiz.

Merhum Şevket Yardımcı büyüğümüzün evlatları; değerli arkadaşlarımız Şaban, Hüseyin ve Yasemin Yardımcı’ya, Türkiye Futbol Federasyonu Başkan Vekili Servet Yardımcı’ya, Milli Savunma Bakan Yardımcısı Hasan Kemal Yardımcı ağabeyimize ve Yardımcı Ailesinin tüm bireylerine, akrabalarına, komşularına, merhum amcamızın sevenlerine, hayırlarına mazhar olanlara sabır ve başsağlığı dileklerimizi sunuyor, Rabbimin rahmetinin üzerinde olmasını diliyoruz.

ŞEVKET YARDIMCI KİMDİR ? 

Rize`ye 1 hastane ve 3 okul olmak üzere 4 güzel eser kazandıran Şevket Yardımcı, Hüseyin ve Emine Yardımcı` nın oğlu olarak 14.12.1928 yılında Rize’ de dünyaya geldi. 1939`da Rize Gülbahar İlkokulu`nu, 1944`de Rize Orta Okulu`nu, 1947`de İstanbul Sultanahmet Sanat Enstitüsü`nü bitirdi. 1949`da Saymur Hanımla evlendi. Bu evlilikten 4`ü erkek, 5`i kız olmak üzere 9 çocuğu oldu.             Babası Hüseyin Yardımcı gençliğinde ağaç teknelerle Rize-Batum arası deniz ticareti yapardı. 1930 yılında bu işi bıraktı ve deniz levazım atı ve inşaatı malzemesi satmaya başladı. Şevket YARDIMCI, Sanat Enstitüsü`nü bitirince sorumluluğu alarak babasının işlerinin başına geçti. Ticaret hayatını bayilik ve mümessillik gibi etkinliklerle genişletti. 1964 yılında Değirmencilik Limitet Şirketi`ni kurarak Bağdatlı Un Fabrikasında un imalatına ve satışına başladı. Yabancı sermayeli konteynır gemisi yapımı devam etmektedir. Bugüne kadar 16 şirketin kurucusu olan Şevket YARDIMCI 7`si Türk bayraklı, 16 adedi yabancı bayraklı olmak üzere toplam 23 gemiden oluşan bir filoya sahiptir.

Rizeli Hayırsever İş Adamı Sayın Şevket YARDIMCI T.B.M.M. tarafından "Üstün Hizmet Belgesi" ile ödüllendirilmiştir. (02.05.2006 tarihinde T.B.M.M.` de yapıldı.) 

Recep Ali Aksoylu

Yönetim Kurulu Başkanı

Kaynak: Editör:
Etiketler: Rizeli, Hayırsever,, , İş, Adamı, Hayatını, Kaybetti.,
Yorumlar
Haber Yazılımı