Haber Detayı
04 Haziran 2014 - Çarşamba 00:02
 
Rizelilerin Kalbinde Her Zaman Yaşayacak.
Diğer Haberi
Rizelilerin Kalbinde Her Zaman Yaşayacak.

Hayırsever İş Adamı Şevket Yardımcı’nın ardından.

Yaptığı hayır işlerinden dolayı Rizelilerin gönlünde yer edinen Şevket Yardımcı Amcamızın ölümünü üzüntü ile öğrendik. O yaptığı hayırlarla, eserleriyle Rizelilerin kalbinde yer zaman yaşayacak.

Rize’ye çok sayıda eserler kazandıran Şevket Yardımcı, 14 Aralık 1928 tarihinde Rize’de dünyaya geldi. Hüseyin ve Emine Yardımcı’nın oğludur. 1939 yılında Rize Gülbahar İlkokulu’nu, 1944 yılında Rize Ortaokulu’nu, 1947 yılında Sultanahmet Sanat Enstitüsü’nü bitirdi. 1949 yılında Sayınur Hanım’la evlendi. Bu evlilikten dördü erkek, beşi kız olmak üzere dokuz çocuğu oldu.

Bayrağı babasından devraldı

Yardımcı Şirketler Grubu’nun ticaret tarihi 20. yüzyıl başında babası Hüseyin Yardımcı’nın 150 tonluk bir gemiyle Rusya-Karadeniz sahilleri arasında ticaretiyle başlar. Babası gençliğinde ağaç teknelerle Rize-Batum arası deniz ticareti yapardı. 1930 yılında bu işi bıraktı ve deniz levazımatı ve inşaat malzemesi satmaya başladı. Şevket Yardımcı, Sanat Enstitüsü’nü bitirince sorumluluğu alarak babasının işlerinin başına geçti. Ticaret hayatını bayilik ve mümessillik gibi etkinliklerle genişletti. 1964 yılında Değirmencilik Limited Şirketi’ni kurarak Bağdatlı Un Fabrikası’nda un imalatına ve satışına başladı.

Baba ve oğulları el ele verdi

Şevket Yardımcı, Karadeniz ticaretinde büyüme olanağının sınırlı olduğunu görerek 1974 yılında İstanbul’a taşınarak Yardımcı Şirketi’ni kurdu. 1974 yılında İstanbul Haliç’teki tersanelerde gemi inşasına başladı. M/V Hüseyin Yardımcı adlı gemiyi 1976 yılında tamamladı. 1976 yılından bu yana inşaat işleri ile birlikte deniz taşımacılığı işlerini de yürütüyor. Gemileri ikinci el almaktansa inşa etmeyi yeğleyen Şevket Yardımcı, 1974-1985 arasında yerli bankaların kredileriyle 7.000 dwt’lik sekiz gemi inşa etti. 1985 yılında Şevket Yardımcı’nın oğullarının işe girmesiyle grup, uluslararasıpiyasada büyümeye başladı. Bu yılda ilk kez yabancı kredi kullanımıyla ikinci el bir dökme yük gemisi aldı. İthal ettiği üç gemi ile filosunu genişletti. 1994 yılında ilk Türk bayraklı konteyner gemisini tamamladı.

Üstün hizmet madalyasıyla ödüllendirildi

Kendi tersanesinde inşa ettiği dört adet konteyneri ihraç etti. Yabancı sermayeli konteyner gemisi yapımı devam etmektedir. Grup ISM ve ISO 9001:2000 sertifikalarına sahip olan şirketi bu güne değin on konteyner gemisi, yirmi iki kimyasal yük tankeri, bir sülfür/bitüm tankeri, üç çimento taşıyıcı, bir bunker gemisi, on iki römorkör ve üç yat olmak üzere toplam elli dört gemi inşa etmiştir. On altı şirketin kurucusu olan Yardımcı yedisi Türk bayraklı,on altı adedi yabancı bayraklı olmak üzere toplanı yirmi üç gemiden oluşan bir filoya sahiptir. Günümüzde birçok alanda faaliyet göstermesine karşılık halen gemi inşası en önemli aktiviteleridir. Gemi inşasına ek olarak dokuz gemisiyle taşımacılık yapmaktadır. 2 Mayıs 2006 tarihinde TBMM’ de yapılan törenle “Üstün Hizmet Belgesi” ile ödüllendirilmiştir.

Şevket Yardımcı'nın kaleminden Rize

* Hayatta en büyük mutluluk sevilmektedir. Bir nebze dahi olsa Rize’nin sorunlarına eğilebilmek ve çözümler bulabilmek anlatılmaz bir durumdur. Yaptırdığımız okullarda okuyan öğrenciler günün birinde ülkemizin önemli yerlerinde görev yapacaklar. Bu en büyük mutluluktur.

* Gemilerimize; Elevit, Aron, Ayder, Kavran, Ovit, Anter, Ayan, Çimil isimlerini verdik. Bir de şirket kurduk; adı da Moliva. Bu memleket sevgisinden oluşan bir durumdur. Memleket bizim için özeldir. Yerel yemeklerimizi düşünüp de özlememek mümkün mü? İstanbul’da belirli yerlerde var, yemeğe gidiyoruz ve kısmen de olsa hasret gideriyoruz, ama evde de eksik olmuyor.

Hayırsever babanın, hayırlı çocukları

Rize’de eğitim ve sağlık alanında sayısız hizmetleri, hayırları olan Şevket Yardımcı’nın çocukları da kendisi gibi hayırda yarışmaktadırlar. Rizespor Kulübü’nde ve Türkiye Büyük Millet Meclisi Milli Savunma Komisyonu’nda başkanlık görevlerinde bulunmuş olan Milli Savunma Bakan Yardımcısı Hasan Kemal Yardımcı ile eski futbolcu, futbol hakemi olarak futbol karayerine başlayan Türkiye Futbol Federasyonu’nda aktif görevler alan Servet Yardımcı; Şevket Yardımcı’nın oğludur.

Yazı ve fotoğraflar Fatih Sultan Kar’ın Rize’nin Yüzü isimli kitabından alınmıştır.

Rize’de sayısız eğitim ve sağlık kurumları yapan hayırsever Şevket Yardımcı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’dan ödül almıştı. (Foto: Muhammet Kaçar)

Şevket Yardımcı'nın oğulları: Milli Savunma Bakan Yardımcısı Hasan Kemal (1978 yılında Rizespor’da yöneticilik yaparken), Futbol Federasyon Başkan Yardımcısı Servet Yardımcı ( 1976 yılında Rize Esnafspor formasıyla) gözükmektedir.

(Fatih Sultan KAR/İST.)

 
Kaynak: Editör:
Etiketler: Rizelilerin, Kalbinde, Her, Zaman, Yaşayacak.,
Yorumlar
Haber Yazılımı