Haber Detayı
02 Ekim 2013 - Çarşamba 15:20
 
Rizespor’un Yıldızları Riva’da buluştu
Diğer Haberi
Rizespor’un Yıldızları Riva’da buluştu

Nostalji tadında bir etkinlik  Rizespor’un Yıldızları Riva’da buluştu

Güzel bir günde Futbolumuza hizmet vermiş Rizespor’un unutulmaz yıldızlarıyla bir arada olmanın mutluluğunu yaşadım. Av. Remzi Kazmaz yoğun İstanbul Trafiğinden beni kopararak huzurlu bir ortama Riva’ya sürükledi. Yol boyunca köy ürünleri satan insanlarla sohbet ettik. Rizespor’un veteranlarının buluşmasının ilk ayağında Dr. Mahmut Akyıldız’ın Riva Plajına tepeden bakan çiftliğinde Rizespor’un yıldızları bir araya geldiler. Kalp ve Damar Cerrahi arkadaşımız Dr. Mahmut Akyıldız etkinliğe ev sahipliğimizi yaptı. Öncelikle bu etkinliği düzenleyen Rize Merkez Mahalleleri Kültür ve Dayanışma Platformu (RİMER) mensuplarına teşekkür ediyorum.

Kazmaz; yaptı yapacağını

Günün sürprizi, 1956 yılında henüz 17 yaşındayken Fenerbahçe’ye transfer olan, 1959 yılında Fenerbahçe’nin Türkiye Profesyonel Liglerinin ilk golüne imzasını atan, Sarı-lacivertli forma ile 2 İstanbul Ligi, 1 Türkiye Ligi şampiyonluğu yaşayan ve efsane Macar futbolcu Ferenc Puskas’a benzetildiği için Puşkaş lakabını alan Ergün Öztuna’nın etkinliğe katılmasıydı. Futbol oynadığı yıllarda sakatlıklar ve ağır menüsküs ameliyatları etkisini hala gösteriyor, kısa bir süre önce ağır bir ameliyat geçiriyordu. Yaşamını Pendik Samanyolu Huzurevi’nde geçirmekte olan Ergün Öztuna etkinliğin en güzel rengi oldu. Futbolunun son yıllarında Rizespor ona kapılarını açtı: “Rize’de büyük bir coşkuyla karşılandım. Bugün nasıl ünlü bir yabancı oyuncu ülkemize geldiğinde havaalanında büyük bir kalabalık karşılıyor, benim karşılanmam da öyle oldu. Rize ile bütünleştim. Orda çaylığa girdim, çay topladım. Rize’yi çok sevdim, Rizeliler de beni çok sevdiler” dedi. Vatandaş Mustafa Belgeseli ile ses getiren ve Rizespor için bir belgesel hazırlayan Rizespor Yöneticisi Av. Remzi Kazmaz’ın soruları ile geçmişe yolculuk yapan Ergün Öztuna’nın hüzünlendiği gözlerinin dolduğu gözlendi.

Rizeli futbolcular bir çatı altında

Bir sürprizde Türk futbolunun yıldızlarından Hasan Vezir’den geldi. Olumlu bir girişimin müjdesini veren Vezir; ” Rizeli futbolcular, bir dernek altında toplanmalıyız. Bunun için gerekli çalışmaları en kısa zamanda başlatacağız” dedi. Bu Rize Spor Camiası için çok olumlu bir düşüncedir. En kısa sürede hayat bulmasını diliyoruz.

Ramanozlu rüzgâr gibi esti

Veteranlar gösteri maçında Mavi formalı İsmail Çoşkun’un takımı ile Beyaz formalı Muharrem Vezir’in takımı karşı karşıya geldiler. Maçı Rize bölgesinin eski futbol hâkimlerinden Turgut Aksoy yönetti. Maçın başlama vuruşunu Rizespor'un ve Fenerbahçe’nin efsane ismi Puşkaş Ergun Öztuna, spor yazarı Hayri Ülgen ile Rizespor'un renklerini yeşil mavi olarak belirleyen (1968)Rizespor’un ilk As Başkanı Dündar Akdeniz'in birlikte yaptılar. Hasan Vezir, Hakan Tecimer, Av. Remzi Kazmaz, Musa Can, Ergün Kolçak, İrfan Saraloğlu, Adil Akyüz, Hüseyin Hemşinlioğlu, Yunus Can, İsmail Bakır, Kenan Bıyık, Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, Dr. Mahmut Akyıldız, Şaban Sarı, Ergün Kolçak, İsmail Demirci, Cengiz Yenigün, Fatih Sultan Kar’ında forma giydiği gösteri maçının yıldızı Rizespor eski kaptanı İsmail Demirci (Ramanozlu) oldu.

Hatıralar hatıralar

Etkinliğe katılanlar Rivaspor sosyal tesislerinde geç saatlere kadar eğlendiler ve Yusuf Bağdatlı’nın mızıkasının eşliğinde horon oynadı. RİMER Platformu Başkanı Recep Ali Aksoylu, 28 Eylül Riva Organizasyonunun ev sahibi Dr Mahmut Akyıldız'a Teşekkür ettikten sonra günün anısına binaen Adnan Yavuz Aksoylu'nun tuval üzerine basılı Rize konulu fotoğrafını hediye etti. Güzel bir gündü ve hatıralarla doluydu. Bu güzel etkinlik için ağabeylerim Selahattin Bakır, Recep Ali Aksoylu ve Ergün Kolçak üstün bir gayret gösterdiler. Şimdi Vatandaş Mustafa Belgeseliyle tanınan yönetmen Remzi Kazmaz’ın Rizespor Belgeseli’ni hevesle bekliyoruz.

     

Fatih Sultan KAR / İST.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Rizespor’un, Yıldızları, Riva’da, buluştu,
Yorumlar
Haber Yazılımı