Haber Detayı
27 Nisan 2019 - Cumartesi 11:49
 
RTEÜ, depreme dayanıklı tasarım yarışmasında 5'inci oldu
Eğitim Haberi
RTEÜ, depreme dayanıklı tasarım yarışmasında 5'inci oldu

DOĞAL Afet Sigortalar Kurumu tarafından 5'inci düzenlenen ve inşaat mühendisliği lisans düzeyinde en kapsamlı yarışma niteliği taşıyan 'Depreme Dayanıklı Tasarım Yarışması’nda Rize Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi takımı “Bahçe Kule Süit Otel projesi” ile 5'inci oldu.

 

Proje hazırlayan 84 üniversite arasından, 24 üniversite finale katılmaya hak kazandı. RTEÜ Tomurcuk Ön Kuluçka Merkezi’nde hazırlanan projenin danışmanlığını Dr. Öğr. Üyesi Ali Gürbüz yaptı. Projede görev alan öğrenciler Muhammet Taha Nazioğlu, Harun Keşen, Murat Yalçınkaya, Hızır Erdoğan ve Ömer Faruk Karaçal’dan oluşan RTEÜ takımı, “Bahçe Kule Süit Otel projesi” ile yarışmada 5'inciliği elde etti.

 

2003’ten beri ABD’de Deprem Mühendisliği Araştırma Enstitüsü’nün (EERI) Öğrenci Liderlik Konseyi (SLC) tarafından düzenlenen Sismik Tasarım Yarışması’nın (Seismic Design Competition) Türkiye versiyonu olan DASK Depreme Dayanıklı Tasarım Yarışması kapsamında 20-30 kat arasında otel binası tasarlandı. Yarışma kapsamındaki belirlenen kurallara göre tasarlanan ölçekli bina maketleri bir seri sarsma masası testlerine tâbi tutularak deprem performansları deneysel bir şekilde belirlendi. 84 proje arasından sıyrılan RTEÜ’nün takımı Bahçe Kule Süit Otel projesi ile 5'inci oldu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: RTEÜ,, depreme, dayanıklı, tasarım, yarışmasında, 5'inci, oldu,
Yorumlar
Haber Yazılımı