Haber Detayı
23 Eylül 2013 - Pazartesi 17:07
 
Rüzgar Dursa Bile Küreklere Asılacağız
Diğer Haberi
Rüzgar Dursa Bile Küreklere Asılacağız

RİSİAD Başkanı Külünkoğlu TUSKON Başkanlar Kurulu’na katıldı

Hafta sonu Şanlıurfa’da gerçekleştirilen Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON), 11. Başkanlar Kurulu Toplantısı'na Rize Sanayici ve İşadamları Derneği (RİSİAD) Başkanı Mustafa Külünkoğlu da katıldı.

TUSKON Başkanlar Kuruluyla ilgili açıklamada bulunan RİSİAD Başkanı Mustafa Külünoğlu, RİSİAD olarak Rize’yi temsilen toplantıya katıldığını söyledi. Başkan Külünkoğlu “Konfederasyonumuz TUSKON her yıl Türkiye’nin 7 bölgesinde faaliyet gösteren üye federasyonlara ve onlara üye derneklere yönelik toplantılar düzenlemektedir. Bu yıl TUSKON 11.Başkanlar Kurulu Toplantısını da Peygamberler şehri Şanlıurfa’da gerçekleştirdi. Başkanımız Rızanur Meral dernek başkanlarına yaptığı konuşmada çok önemli konulara değindi. Bunların en başında üretmemiz gerektiği konusudur. Bizler ilimizde çay sektörü dışında üretim kapasitemizi artırmak durumundayız. Organize Sanayi Bölgesi (OSB) hizmete açıldığı zaman üretim kapasitesi yüksek firmalar OSB’de faaliyete başlayacak. Onun için biran evvel OSB’nin hizmete açılması gerekmektedir. Kalkınma olmasını istiyorsak bu olmazsa olmazdır. Yoksa başkanımız Rızanur Meral’in değindiği gibi çamaşır suyuna kadar ithal ederiz” dedi.

 

BÜTÜN ESNAFIMIZIN AHİLİK HAFTASINI KUTLARIZ 

Ayrıca Bu haftanın Ahilik Haftası dolayısıyla RİSİAD Başkan Mustafa Külünkoğlu tüm esnafın Ahilik Haftası’nı kutladı. Başkan Külünkoğlu “23-28 Eylül haftası olan bu hafta, Ahilik Haftası olarak kutlanmakta olup bu münasebetle biz de RİSİAD ailesi olarak bütün esnafımızın, işadamlarımızın “Esnaf Bayramı” olarak da bilinen bu haftasını kutlarız” dedi.

Ahilik kelime kökü olarak Ahi yani kardeşlik kökünden geldiğini belirten Külünkoğlu “Ahilik; Anadolu’da birliği, kardeşliği, refahı, toplum düzenini sağlayan ve halkın maddî, manevî tüm ihtiyaçlarına cevap verecek tarzda teşkilâtlanan sivil toplum kuruluşudur. Sosyo-ekonomik bir kuruluş olan Ahilik teşkilatında adalet, yardımseverlik, kardeşlik, emek ve sebat gibi birçok ortak değer mevcuttur. Bu prensipleri bizlerde hayat felsefesi olarak kabul etmeli ve ticari yaşantımıza uygulamalıyız. 

TUSKON Başkanı Meral: Çamaşır suyunun ithal edilmesi bizim için ar meselesi

TUSKON’a üye dernek başkanlarının ve işadamlarının katıldığı TUSKON Başkanlar Kurulun’da konuşan TUSKON Başkanı Rıza Nur Meral yaptığı konuşmada iş dünyasına önemli mesajlar verdi. Başkan Rızanur Meral, işadamlarını ithal ürünlere karşı uyardı. Yerli mal öneren Meral, “Geçenlerde ithal bir çamaşır suyu gördüm. İnanın üzüldüm. Bu bizim için bir ar meselesidir.” dedi.

Türkiye'nin üretmeden ayakta kalamayacağının altını çizen Meral, "Bu sadece Türkiye için değil, dünya için geçerli. Üzülerek söylüyorum, çamaşır suyumuzu bile ithal ediyoruz. Türkiye'nin üretmekten başka çaresi yok. Kendi ürünümüze güvenmemiz lazım" dedi.

Türk ekonomisinin, FED Başkanı Ben Bernanke'nin sözlerine bağlı olmaması gerektiğini ifade eden TUSKON Başkanı Meral, "Dışarıdan esen rüzgar bizi yatağa düşürmemeli. En hızlı büyüyen ekonomiyiz ama en kırılganı da biziz. Bunun tek nedeni var, dış ticaret açığı. Bunu değiştirmek için sadece Merkez Bankası'nın uyguladığı politikalar yeterli olmaz. Şuurumuzu değiştirmemiz gerekiyor. Bunu yapabiliriz" dedi.

"RÜZGAR DURSA BİLE KÜREKLERE ASILACAĞIZ"

TUSKON Başkanı, Suriye'de yaşanan gelişmelerin Türk ekonomisine etkileri ile ilgili, "Rüzgar dursa bile, bizler durmak yok küreklere asılacağız. Yeni pazarlar bakacağız. Yurt dışındaki fuarlara katılacağız. Gitmediğimiz yerlere gideceğiz ve alternatif pazarlar oluşturacağız. Dünya pazarı çok büyük. Her yerde alıcılar var. Her yerde ithalatçılar var. Bunlar yeni üreticiler arıyorlar. Yeni markalar arıyorlar. Dolayısıyla biz ümitsizliğe kapılmadan, Suriye'nin yerini alabilecek pazarlar oluşturmamız lazım. Bunu yapabiliriz. Biz Suriye'nin telafi edilebileceğine inanıyoruz. Ama arzumuz ve dileğimiz bir an önce kardeş kavgasının sona ermesi ve tekrar Suriye'nin eski güzel, huzurlu günlere dönmesi dedi.

Rızanur Meral, Avrupa'da yaşanan krizin ardından burada bir toparlanmaya gidildiğinin altını çizerek şöyle konuştu: "Öncelikle bizim Avrupa'yı hiçbir şekilde ihmal etme küçük görme küçümseme lüksümüz yok. Bu kadar önemli bir komşuyu, bu kadar zengin bir komşuyu bizim ihmal etmememiz lazım. Burayla ilişkilerimizi hem seviyeli hem sıcak tutmamız lazım. Oradaki fırsatlardan istifade etmemiz lazım. Bugün Afrika'nın dünya ticaretindeki toplam payı yüzde 3. Avrupa'nın 4'te 1'i. Yani bu aradaki farkı görebiliyorsunuz. Dolayısıyla hemen başımızdaki Avrupa'daki yüksek fiyatlı yüksek kalite standardındaki ürünler alıcı buluyor ve bunlardan para kazanıyorlar. Dolayısıyla hiçbir yer bizce Avrupa'nın alternatif olarak görülmemeli. Dünya ticaret hacmi küçülmüyor büyüyor. Ama ticaretin yapıldığı coğrafyalar değişiyor. Yeni coğrafyaları iyi keşfetmek lazım. Bütün dünya oyun alanımız olmalı. Oralara mal satmak lazım. Onun için de çok fazla yurtdışı heyetlere katılmaları lazım. Heyetlerle görüşmeleri lazım. Fuarlara özellikle katılmaları lazım ki kendi ürünlerini tanıtabilsinler. Böylece Türkiye'deki mükemmel ekonomideki iniş çıkışlardan da bölgemizdeki iniş çıkışlardan da küresel dalgalanmalardan en az etkilenecekler diye düşünüyorum".

Kaynak: Editör:
Etiketler: Rüzgar, Dursa, Bile, Küreklere, Asılacağız,
Yorumlar
Haber Yazılımı