Haber Detayı
24 Mart 2019 - Pazar 22:01 Bu haber 575 kez okundu
 
STRESTEN   KURTULMAK 
Diğer Haberi
STRESTEN   KURTULMAK S  T  R  E  S  T  E  N       K  U  R  T  U  L  M  A   K 

Değerli okuyucu kardeşlerim.Sizlere,sevgi,saygı,selamlar. 

Konumuz: STRES 

Canlı ve cansız varlıklardan fiziken,beyin olarak rahatsızlık duyma olarak değerlendirebiliriz.Çevremizde olan etkinliklerin etkisi altında kalma olarak ta  diyebiliriz. Daha bilimsel tanımını değerli branşı olan doktorlarıma bırakıyorum.  Eğitimci olarak onlara saygısızlık yapmam söz konusu olamazzz. Stressiz yaşamak olası  değildir.Var olan stresi azaltmak,belli bir seviyede tutmak bir nebze  mümkündür. 

Konuyu biraz daha derinleştirirsek EN  BÜYÜK  STRES EKONOMİK  strestir.  Ekonomisi düzgün olmayan,gereksinimlerini karşılamayan bir beyin sağlıklı OLAMAZ. Sinir sistemi ve kan basıncı sürekli olumsuzluklar içindedir.Stresin ana kaynaklarından bir tanesi de aşırı bireysel istekten kaynaklanıyor.  Ben+Benim = EGOİZM.Çıkar ve menfaate dayalı düşüncelerin  ağır bastığı toplumlarda STRES  günün her saatinde  vardır. Çevresindeki insanları  sınırsız  şekilde rahatsız eder. Uzantısı toplumsal hastalıklar oluşturur.Toplum içerisinde  NARSİST  düşünceli ve davranışlı insanların çokluğu  akılcı ve reel düşünen beyinleri rahatsız ediyor. İnsan olarak  duymazsan  olmuyor, görmezsen  olmuyor. UZLAŞI  kültürünün gelişemediği toplumlarda yaşamsal bezginlikler kendiliğinden oluşuyor.Sonunda beden ve beyin rahatsızlıkları ön  plana çıkıyor. 

Değerli okuyucu kardeşlerim.Hiç bir eksiği olmayan serveti yedi sülalesine yetende , ihtiyaçlarını karşılayacak kadar varlıklı olanda   Ş Ü K R E T M İ Y O R.  Her şeyin özünde daha çok kazanmak. Bu mu İNSANLIK ????  Diğer yanda tembellik ruhumuza  işlemiş. Ver bana yiyeyim. Uzlaşı kültürü yok.  Demokrasi diye adlandırdığımız kavram  VAR ile YOK  kavramlarını uzlaştırmak,barıştırmaktır. 

LÜTFEN  !!!  Değerli kardeşlerim.Çocukların yanında  bağırarak,çağırarak  konuşmayalım.Coğrafi yapımızın bize yüklediği tez canlılık ve asabilikle hareket etmeyelim. Çocukların ve gençlerin geleceğine dinamit koymayalım. Aman dikkattt. Bu gibi olumsuz davranışlarımızdan süreç içerisinde arınalım. Planlı ve proğramlı yaşayalım. Bir yaz sabahı ırmağın kenarına yeşillik içinde gölgede uzanım suyun akışını ve sesini dinleyin.Yaşantınızı bir film gibi gözleriniz önüne getirin. Nereden nereye geldik heyyy !  gidi günler.  İşte ırmağın akışı gibi zaman akıp gidiyor. Dünya senin olsa ne yazar. ZAMAN  en büyük  temizleyicidir. YAŞAM  aşırı strese değmez.Yeter ki zamanı adil  ve doğru  kullanalım. 

BEN  sözcüğünü  BİZ olarak kullanalım. 

BENİM  sözcüğünü  BİZİM   olarak kullanalım. 

Hayatın ne kadar güzel ve yaşanır olduğunu göreceksiniz .EGOİST davranışlarımızı % 100 ve % 90 ‘lardan  % 60, % 50’lere  düşürelim. Yarınımızı planlı ve proğramlı yaşamaya  alışalım .Akşam uyumadan önce yaşadığımız günü kendimizi ELEŞTİRİ—ÖZELEŞTİRİ  yaparak sorgulayalım. 

Aklımızı kullanarak  ERDEMLİ  bir insan olalım.Kanlarını akıtan ,canlarını bizim için veren  yüce  ŞEHİTLERİMİZE   A L L A H ‘tan gani, gani  rahmet diliyorum. Günde 30 dak.yürüyüş yapalım.Uykumuzu düzenli alalım.Tuzsuz besinler yiyelim.Sebze ve meyve yiyelim.Hep kazanmak düşüncesine beyin olarak odaklanmayalım. Geleceğe karamsar bakmayalım.Yarınlara umutla bakalım. 

Bütün acılara dayanılır, yeter ki ekmeğin olsun.Sağlıklar diliyorum. 

 

İLYAS  ÜLKÜ  TUĞCU 

Rize Briç Spor Kulübü Başkanı 

Kaynak: Editör:
Etiketler: STRESTEN   KURTULMAK ,
Yorumlar
Haber Yazılımı