Haber Detayı
28 Eylül 2013 - Cumartesi 11:14
 
Sütlüoğlu'na Veryansın: Listeler Değiştirildi
Diğer Haberi
Sütlüoğlu'na Veryansın: Listeler Değiştirildi

Çay işletmeleri genel müdürlüğünde mevsimlik çalışan işçilerin 120 günlük çalışma sürelerini doldurması sonrası yüzlerce işçinin işine son verildi. Çay işletmelerinde yapılması gereken bazı işler için çalışma süreleri uzatılan birçok işçinin ise Öz Gıda İş Sendikası üyesi olması birçok işçinin yanı sıra CHP Rize il teşkilatının da tepkisine neden oldu.

İşlerine son verilen işçilerin Tek Gıda İş Sendikası üyesi işçileri olduğuna dikkat çeken Cumhuriyet Halk Partisi Rize İl Başkanı Mehmet Aslankaya, ÇAYKUR genel müdürü İmdat Sütlüoğlu’nun Öz Gıda İş talimatıyla görev yaptığını öne sürerek yaşananlara sert tepki gösterdi.

ÇAYKUR’da örgütlü Tek Gıda üyelerine yönelik Genel Müdür İmdat Sütluoğlu’nun baskılarının her geçen gün arttığını Öz Gıda İş’den yana tavır takındığını öne süren CHP Rize il başkanı Mehmet Aslankaya, “Bu şekilde devam etmesi halinde Rize zarar görmesin diye söylemediklerimizi dile getirip yaşananları yargıya taşıyacağız” dedi.

ÇAYTAŞ NE İŞ YAPAR

İstanbul’da kurulan ÇAYTAŞ firmasının ne iş yaptığını ve kimlerin başına getirildiğini de  soran Aslankaya “Demokrasiden söz eden zihniyet sendikaları kaldırmaya çalışarak zaten demokrasinin olmadığını kendileri kanıtlıyor. Fakat kamuoyunda oluşturulan baskı yüzünden insanlar konuşamaz hale getirilmiştir. Ama bir gün gelirler ve İmdat Sütlüoğlu’na soru sorarlar ve derler ki ‘ Kurduğunuz ÇAYTAŞ firmasının ne iş yaptığını, başında kimler olduğunu bayilerin bununla alakalarının ne olduğunu ve bağlantılarının neler olduğunu’ sorarlar. Biz ilimize ve ÇAYKUR’a zarar vermememe noktasında eğer susuyorsak bununda bir sınırı var.  Eğer bu sınır aşılırsa ilgili yargı mensuplarına olayı taşımasını da biliriz”dedi.

ÇAYKUR’DA LİSTELER DEĞİŞTİRİLDİ

CHP Rize İl Başkanı Aslankaya, ÇAYKUR’da 120 günü doldurmasına rağmen işten çıkarılamayacak olan işçiler listesinin 25 Eylül tarihinde asıldığını, fakat ertesi gün listedeki isimlerin değiştirilerek Tek Gıda-İş Sendikasına mensup üyelerin listeden çıkartıldığını ileri sürdü.

Aslankaya konuşmalarına “ÇAYKUR bizim her şeyimiz, çalışan işçiler de bizim kardeşlerimiz. ÇAYKUR’da yapılan yanlış uygulamaları başından beri takip ediyoruz. İki gün öncesinde ÇAYKUR’un birçok fabrikasında işçilerimizin kampanya bitişi sonunda on günlük çalışması gereken arkadaşlarımızın isimleri listeler halinde asılmıştır. Elimizde bu listeler ve bu listelerle ilgili kısım müdürlerinin isimleri ve imzaları var. Bu asılan 25 Eylül Tarihli listelerde işçi arkadaşlarımızın kaç gün daha çalışması gerektiği belirtilmesine rağmen, bir telefon talimatı ile ikinci bir liste getirilerek ilk liste kaldırılarak bir sonraki gün asılan listeyle değişiklikler yapılmıştır.

TEK GIDA ÜYELERİ SİLİNDİ

Bu değişikliğin temel amacı sendikal boyutta ÇAYKUR’un patronları vermiş olduğu taraflı mücadelenin sonucu olarak Tek Gıda-İŞ sendikasına mensup arkadaşlarımızın isimleri bu listeden çıkartılmış, tamamen Öz Gıda-İş sendikasına mensup arkadaşlarımızın isimleri yazılmıştır.

BU OLAY CHP’NİN FELSEFESİNE AYKIRI

Bu yaşanan olay Cumhuriyet Halk Partisi’nin düşünce yapısına, programına, tüzüğüne uygun bir yapı değildir. Bu yapılan adil olmayan, etik olmayan, insanlar arasına ayrımcılığı sokan bir zihniyettir. Ben ÇAYKUR Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu’nun böyle bir tezadın içine düşmesini şiddetle kınıyorum. Şimdi Sayın Genel Müdür’e sormazlar mı ki ‘ÇAYKUR’da çalışan emekçilerin Tek Gıda-İş’e mensup olmaları ÇAYKUR camiasında iş üretimi açısından bir zarar mı teşkil ediyor?’ Eğer ideolojik anlamda siz sendika ayrımcılığı yaparak böyle bir çizelgeyi ortaya koyarsanız, siz emekçilere  karşı kin kusuyorsunuz, insanların kul hakkına tecavüz ediyorsunuz, kul hakkı yiyorsunuz demektir.

ESKİ BİR BAKANA YAKIŞMIYOR

Bir siyasi partinin eski bir mensubu olarak, Milletvekilliği, bakanlık yapmış biri olarak sizlere ve bu camiaya yakışmıyor. Eğer bunlar değiştirilmeyerek aynı şekilde Öz Gıda-İş Sendikası’nın talimatlarıyla bu iş yürüyecekse Genel Müdür İmdat Sütlüoğlu görevde bir gün bile kalmamalı. Başbakan’ın bu yaşananları tam olarak bildiğini düşünmüyorum. Başbakan bu olayları bilse bu olayların üzerine bu kadar gidemezler. Zaten sendikalar kısmen kaldırılmaya çalışıyor” şeklinde sütluoğlu’na ağır eleştirtişlerde bulundu.

(Gençağa Karafazlı)

Kaynak: Editör:
Etiketler: Sütlüoğlu'na, Veryansın:, Listeler, Değiştirildi,
Yorumlar
Haber Yazılımı