Haber Detayı
04 Haziran 2020 - Perşembe 16:15
 
TBMM'DE GERGİN ANLAR 3 İSMİN MİLLETVEKİLLİĞİ DÜŞÜRÜLDÜ
Siyaset Haberi
TBMM'DE GERGİN ANLAR 3  İSMİN MİLLETVEKİLLİĞİ DÜŞÜRÜLDÜ

CHP ve HDP’den üç ismin vekilliği düşürüldü
 

CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu ile HDP'nin Hakkari Milletvekili Leyla Güven ve Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğulları'nın milletvekillikleri haklarında kesinleşmiş yargı kararları olduğu gerekçesiyle düşürüldü. Muhalefetin "Anayasa Mahkemesi süreci devam ediyor, yargılama sona ermedi" eleştirilerine rağmen tezkereler okunarak 27. dönemde ilk kez milletvekilliği düşürülmüş oldu.


Cezaları onanan CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu ile HDP Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğlulları ve Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in TBMM Genel Kurul'da milletvekillikleri düşürüldü.


Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nca, “Terör örgütü PKK’ya üye olmak” suçundan yargılanan HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven hakkında verilen 6 yıl 3 ay, Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğulları hakkındaki 9 yıl hapis cezası Yargıtay 16. Ceza Dairesi’nce 24 Eylül 2019’da onanmıştı.


CHP’li Berberoğlu ise MİT TIR'ları görüntülerini gazeteci Can Dündar’a ilettiği gerekçesiyle 5 yıl 10 ay hapis cezasını almış ve bu ceza da Yargıtay tarafından onanmıştı.


Milletvekilliği sona erinceye kadar Berberoğlu’nun cezasının infazının durdurulmasına ve salıverilmesine de karar verilmişti. Berberoğlu, Güven ve Farisoğulları hakkındaki yargı kararları TBMM bekletiliyordu.


ŞİMDİ NE OLACAK?


CHP ve HDP’nin durumu Anayasa Mahkemesi’ne taşıması bekleniyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: TBMM'DE, GERGİN, ANLAR, 3, , İSMİN, MİLLETVEKİLLİĞİ, DÜŞÜRÜLDÜ,
Yorumlar
Haber Yazılımı