Haber Detayı
04 Şubat 2013 - Pazartesi 22:18
 
Teröre Finansman Yasa Tasarısı
Ekonomi Haberi
Teröre Finansman Yasa Tasarısı

‘Teröre Finansman Yasa Tasarısı’

Terörle Mücadele Kanunu’nu parlamentoda tartışıldığı dönemde bir çok yazar ve akademisyen tarafından eleştirilmiş, eksik yönleri kamuoyu ile paylaşılmıştı. Kamuoyu ise reaksiyon göstermişti.

Terörle Mücadele Kanunu gibi batıdan siparişle gelen ‘Teröre Finansman Yasa Tasarısı’ geçtiğimiz günlerde Adalet Komisyonundan geçti. Yakında parlamentonun gündemine gelecek. Medya, bu tasarıyı gündemine almadığından dolayı, tasarının varlığından kamuoyu haberdar değil.

İki yıldır rafa kaldırılan, BM’nin baskısıyla hükümetin çıkarmaya kendisini mecbur hissettiği bu tasarı, ileride bir çok sıkıntının ve olumsuzluğun doğmasına, haksızlıkların yaşanmasına sebep olacak maddeler içeriyor.

Birleşmiş Milletler, uluslararası terörizmin finansman kaynaklarını engellemek iddiasıyla hazırladığı sözleşmeyi, Birleşmiş Milletlerin tüm üyeleri tarafından kabul edilmesini zorunlu kıldı. Bu sözleşme çerçevesinde ülkeler gerekli yasal düzenlemeleri yapmakla mükellef kılındı. Birleşmiş Milletlerin tarihini, olaylara yaklaşımını düşündüğümüzde, tasarının kanunlaşması halinde nasıl tehlikeli sonuçların ortaya çıkacağı malumdur.

Peki, Adalet Komisyonundan geçen tasarıyı bu kadar tehlikeli kılan nedir?

1- Tasarının Birleşmiş Milletlerin talimatıyla, hatta baskısıyla hazırlanması.

2- Tasarının içerdiği tehlikeli maddeler.

İfade ettiğimiz gibi, batının her isteğine boyun eğmek, adeta bir müstemleke gibi davranmak belki mevcut iktidarın kabulü olabilir, ama bu milletin kaderi değildir. Ayrıca BM’nin uyarısı üzerine tasarıyı raftan indirip, yasalaştırma gayreti içersinde bulunmak hükümetin ‘bölgesel güç’ politikasıyla ne kadar uyuşmaktadır? Doğu’ya karşı şahin politikalar izleyen hükümet, batıya karşı ise ‘eyvallah’ politikası uyguluyor, batıdan gelen her şeyi öpüp başına koyuyor.

Mahkumiyet ve mecburiyet hissiyle siyaset yapmak Ak Parti’ye çok şeyler kazandırabilir, Fakat bu yaklaşımla Türkiye devamlı kaybeden olacaktır.

Ak Parti iktidarının mahkumiyet ve mecburiyet hissiyle hareket etmesi dış politikada, ekonomide bizi kaybeden ülke konumuna sokmaktadır. Bu his ve korkuyla hareket etmeyen bir iktidarın ‘Teröre Finansman Yasa Tasarısı’nı çıkarma cehd-ü gayreti içerisine girmesi mümkün değildir.

Teröre Finansman Yasa Tasarısı ne getiriyor?

BM sözleşmesine göre Terör devleti ABD ve AB’nin terörist olarak ilan ettiği örgüt, grup, siyasi oluşum ve camialar Türkiye tarafından da terörist olarak görülecek. Eğer tasarı meclisten geçerse terörist ilan edilen bu kuruluşlarla iş yapan bütün kişi, STK, dernek ve şirketler kara listeye alınacak. Ayrıca talep edilmesi halinde bu kuruluşların mal varlıkları dondurulacak. Yasa bununla da sınırlı değil. Terörist ilan edilen bu kuruluşlar hakkında dava açılıp örgüt üyeliği cezası verilebilecek.

Tasarıya göre mal varlıklarının dondurulmasına yönelik talepleri değerlendirmesi amacıyla bir komisyon kurulacak. Böylece mal varlığı dondurma talepleri yargı kararı olmadan alınabilecek.

Yasa tasarısıyla ilgili bazı maddeler ise şöyle:

Madde 3: TMK Kapsamında terör suçu kabul edilen fiillere ilişkin fon sağlanması veya toplanması yasaklanmıştır.

Madde 4: Daha önceden terör örgütünün fon sağlayanın tespit edilmesi halinde örgüt üyesi olarak cezalandırılacak.

Madde 5: Malvarlığının dondurulması kararı, yargı kararı olmaksızın yapılabilecektir. Madde 6: Yabancı devlet hükümetleri tarafından yapılacak malvarlığının dondurulmasına ilişkin talepler hakkında karar verme yetkisi Değerlendirme Komisyonu’na aittir.

Madde 7: Değerlendirme Komisyonu’na suçun işlendiğine dair makul sebeplere dayanarak yabancı ülkelerdeki malvarlığının dondurulması için talepte bulunma yetkisi verilir.

Madde 9: Değerlendirme Komisyonu, yargısal güvenceye bağlanması gereken bir hususta doğrudan idare tarafından oluşturulan bir kurul niteliğindedir.

Yasanın en tehlikeli tarafı yardım kuruluşlarıyla ilgili olması. Çünkü dünyanın birçok bölgesinde yardım faaliyetleri yürüten sivil toplum kuruluşlarının yardımlarından rahatsız olan ülkeler bu STK’ların yardım yaptığı grupları terörist listesine alarak yardım kuruluşlarının mal varlıklarının dondurulmasını isteyebilecek.

Örneğin; HAMAS, Amerika tarafından terör listesine alınmıştı. Eğer yasa tasarısı Mecliste onaylanıp yasalaşırsa Amerika, HAMAS’a yani Gazze’ye yardım gönderen bütün STK’lar ile ilgili mal varlıklarının dondurulmasını talep edebilecek. Kısacası başta yardım kuruluşları olmak üzere ABD’ye, İsrail’e, AB’nin emperyalist emellerine karşı mücadele veren herkes bu yasanın hedefi olacak.

Bu çerçevede bir çok Sivil Toplum Kuruluşunun varlığı tehlikeye girecek. Cansuyu, İHH, Mazlum-Der gibi bir çok hayır ve yardım faaliyeti yapan kuruluşlar terör örgütlerine yardım yapan kuruluşlar sınıfında değerlendirilebilecek. Keyfi uygulamalar ortaya çıkacak.

Türkiye bu oyuna gelmemeli, bu yasa tasarısını parlamentoya getirmeyip doğrudan çöpe atmalıdır. Türkiye’yi teröre destek vermekle suçlayan uluslar arası güçlere İsrail’in, Filistin topraklarında yaptığı katliamları ve buna ABD, Fransa ve İngiltere’nin sessiz kalmasını örnek göstererek cevap vermelidir. Ramazan BURSA

Kaynak: Editör:
Etiketler: Teröre, Finansman, Yasa, Tasarısı,
Yorumlar
Haber Yazılımı