Haber Detayı
07 Haziran 2014 - Cumartesi 10:16
 
Turizm Köyüne Turizm Yolu Neden Yok ?
Diğer Haberi
Turizm Köyüne Turizm Yolu Neden Yok ?

Doğu Karadeniz Bölgesinde Kalkınma Bakanlığı projesi olarak başlatılarak 8 ili kapsayan bir proje var.

Yeşil yol olarak adlandırılan Turizm Yolu projesinde Rize sınırları içinde belirli yerlerde yol açma çalışmaları kısmen başlatılmış durumda.

Uzungölden gelen yol Çataltepe köyünden ANZERE uğramadan saptırılıyor. Proje şimdilik böyle.

Niye Turizm Köyü demişim önce ona bakalım. ANZER yeni adıyla Ballıköy’ü Bakanlar Kurulu 07.02.1991 tarih ve 91/1514 sayılı Karar ile Turizm Merkezi ilan etmiş.

Anzer Turizm Merkezi, ayrıca Ayder ile birlikte 20.11.2006 tarih ve 11264 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile “Kültür ve Turizm Gelişim Bölgesi” ilan edilerek, 08.12.2006 tarih ve 26370 sayılı resmi gazetede yayımlanmıştır.

  Rize’nin iki doğal Turizm merkezinden ANZER Turizm Yolu kapsamı dışında tutulurken bütün yollar Aydere çıkacak gibi plan projeler yapılmış.

AKP İktidarına Anzer veya İkizdere yeteri kadar OY vermemiş mi ki kapsam dışında bırakılmış bilemiyoruz. Tek doğru şu İktidarda olan AKP ve bu projenin başındaki isim Rize AKP Milletvekili Sn.Nusret Bayraktar. Ama bilinen bir gerçek var ki İkizdere ilçesi AKP ye her seçimde %90 üzerinde OY vermektedir. Eğer buda yeterli değilse gelsin o zaman sandıkları alsınlar.

Rizenin11 yaylası bu yoldan faydalanacakmış ama ANZER devre dışı. Bunu kabul etmek mümkün değil. Hiçbir aklı başında siyasetçi veya bürokratında kabul edeceğini düşünemiyorum. Anzer Köyü Muhtar ve heyeti geçte olsa bu konuda ayağa kalktı ve projedeki yanlışlıktan dönülmesini istiyorlar.

El insaf beyler. ANZER şifalı ve pahalı Anzer Balı sayesinde dünyanın tanıdığı bildiği bir marka. Sizler bu projeyi hazırlarken ANZER’İ nasıl unutursunuz. Eğer unutmamışsanız burada kasıt ararım. Sizler Turizm Yolunu Rize sınırlarında projelendirirken Turizm Merkezi ANZERİ kasıtlı taca çıkarmışsınız.

Anzer yanlız bir köyde değildir. Ne olduğunu basın yayın organlarında çıkan şu yazılardan aktarmak istiyorum’’Anzer Turizm Merkezi doğal ve kültürel özellikleri yanında, yörede üretilen Anzer Balı ile ün kazanmıştır. Anzer yaylası trekking, kış turizmi, rafting, Jeep Safari gibi turizm aktivitelerinin gerçekleştirilmesine imkan sağlamaktadır. Flora ve Faunası ile dikkatleri üzerine çeken yörede irili ufaklı birçok krater gölü mevcuttur. Rize İl Merkezine 54 km mesafede bulunan, İkizdere İlçesinin 35 km güney batısında, 2200-2300 m. yükseklikte yer alan ve tasarrufu devlete ait olan Anzer Turizm Merkezi, 2634 sayılı Turizmi Teşvik Kanunun 6, 7, 8 maddeleri ile 3194 sayılı İmar kanunun 1, 2, 4, 7 ve 11. maddeleri yasal dayanak yapılarak kullanma ve yararlanma hakkı, üzerinde ikamet edenlerin tasarrufuna bırakılmıştır. Doğallığını korumak şartıyla vatandaşların kullanımına izin verilmektedir.

Balıyla ünlü Anzer Yaylası’nın diğer bir adı da Ballıköy’dür. Rize il merkezine 85 km mesafede, ilin önemli yükseltilerinden olan Kırklardağı’nın eteklerinde yer alan Anzer; Meles, Petran, Kabahor, Garzavan yaylalarıyla çevrili konumuyla geleceğin önemli turizm merkezlerinden biri olma yolundadır. İkizdere İlçesi üzerinden ulaşılabilen Anzer, bir taraftan Çoruh Nehri ve Bayburt, diğer taraftan Trabzon Uzungöl Turizm Merkezi’ne bağlanır. Buranın balı, yaylalarının bin türlü çiçeğinden damıtılır. Anzer 1991 yılında Bakanlar Kurulu kararı ile Turizm Merkezi ilan edilmiştir. Anzer Turizm Merkezi yaylaların doğal güzelliği, otantik özellikleri, zengin flora ve faunasıyla görülmeye değer bölgelerdendir. Bölgede üretimi yapılan renksiz, kokusuz ve kristalleşme özelliği bulunan bir polen grubuna dahil Anzer Balının, insan sağlığı açısından (kanser, iltihaplı hastalıklar, eklem ağrıları ve verem gibi) birçok hastalıkta şifa verdiği bilim çevrelerince tespit edilmiştir. Anzer Yaylası alternatif turizm çeşitlerinden trekking, yamaç paraşütü ve zirve tırmanışları için elverişlidir. Anzer Yaylası bir taraftan Çoruh Nehri ve Bayburt İline, diğer taraftan, Uzungöl Turizm Merkezine ulaşım olanağı sağlaması nedeniyle ayrıca bir önem taşımaktadır.’deniliyor.

İsmet Kösoğlu

Kaynak: Editör:
Etiketler: Turizm, Köyüne, Turizm, Yolu, Neden, Yok, ?,
Yorumlar
Haber Yazılımı